שתף קטע נבחר

מבאר התלמוד הגיע לגבורות: "בלי המוח היהודי לא היינו זוכים באירוויזיון"

מאות התכנסו לחגוג את הגיעו לגבורות של הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ - גדול הפרשנים בני זמננו שזכה בפרס ישראל ובהכרה בינלאומית - באיחור קל של 11 חודשים. שנה וחצי אחרי האירוע המוחי הקשה שפגע אנושות בכוח הדיבור שלו, הוא ממשיך להתייצב מדי בוקר לעבודה מאומצת על המשך הפרויקט מעורר ההשראה

 

 

באחת-עשרה בלילה, אחרי שכל האורחים עזבו, החלה המסיבה האמיתית. כשהוא מוקף בבני משפחה ובחסידיו הקרובים, חזר הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) להיות הוא עצמו - יהודי צנוע וביישן, בסך הכול, "ילד שובב מאוד וסקרן מאוד", כפי שהגדיר אותו אחד התלמידים המובהקים, בלי פוזות ובלי מניירות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רק אז, כשהאורות עומעמו והמכובדים התפזרו, הופיע לפתע האינטלקטואל הענק, חתן פרס ישראל שזכה גם להכרה בינלאומית, במלוא קומתו הנמוכה, בנעלי בית, כסבא לנכדיו, כ"רב עדין" הפרטי של כל אחד מחסידיו. סוף-סוף התפנה לחגוג יומולדת 80 כמו שהוא באמת אוהב, בלי מסכים, בלי מסכות, ב"התוועדות" חב"דית אותנטית ופשוטה עם המקורבים אליו ביותר, אל תוך הלילה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מאות בני אדם, מוקיריו ומעריציו של הרב עדין אבן-ישראל, התכנסו אמש (יום א') בירושלים ל"ערב גאלה" מיוחד לכבודו, ובאיחור קל של 11 חודשים חגגו איתו את הגעתו לגבורות. שנה וחצי אחרי האירוע המוחי הקשה שפגע אנושות בכוח הדיבור שלו, ולמרות גילו המופלג של הרב, איש מהמשתתפים לא בא לסכם - ובוודאי שלא להיפרד. להפך. האולם המפואר, המנות היוקרתיות, התוכנית האומנותית המושקעת וההפקה המרשימה היו רק תפאורה לדבר האמיתי: המשך המרוץ להשלמת מפעל חייו של אבן-ישראל להנגשת אוצרות החוכמה היהודיים להמון, במסגרתו ביאר ופירש את התורה שבכתב ושבעל-פה, ספרי הלכה וחסידות ועוד, ופרסם עשרות חיבורים מקוריים נוספים.

 

המיזם הבא ובקרוב - המאגר הדיגיטלי

בחורף 2016 עוד התפללו בבתי הכנסת לרפואת הרב עדין בן רבקה לאה, השוכב מורדם ומונשם במחלקה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי "שערי צדק" כשקריש דם בראשו. אבל הוא התאושש והשתקם (יש שיאמרו: כנגד כל הסיכויים), ומאז, במה שנראה כמו נס גלוי, כבר ראו אור (בהוצאת "קורן") עוד עשרות ספרים שכתב (מתוך כ-300 בסך הכול) - בהם כמחצית הכרכים של התנ"ך המבואר ותרגומים לאנגלית ולצרפתית של פירושו על התלמוד הבבלי. כיום - עם או בלי יכולת דיבור - מתייצב הרב מדי בוקר ב"מרכז שטיינזלץ" בירושלים לעבודה מאומצת על המשך הפרויקט מעורר ההשראה. צריך להספיק כמה שיותר.

 

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ (צילום: ישראל ברדוגו)
גדול הפרשנים בני זמננו, הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, פוגש את אחד מגדולי ההוגים, הרב לורד יונתן זקס (משמאל)(צילום: ישראל ברדוגו)

 

עם רקורד מרשים של שאפתנות בלתי נלאית, וכמי שלא מפסיק לדרוש מעצמו, מותר לרב עדין לצפות גם מאחרים שישקיעו קצת מאמץ, מתנת יומולדת קטנה בשבילו – והוא ביקש: סייעו לנו במיזם הבא. אחרי שהיה לראשון המפרש את הקאנון היהודי כולו - התנ״ך, המשנה והתלמוד בשלמותם - הוא כבר מביט קדימה. בנו, מנהל "מרכז שטיינזלץ", הרב מני אבן-ישראל, הציג באירוע את היעד החדש: מאגר דיגיטלי של כל כתבי האב, בפלטפורמה גלובלית שתהיה זמינה ונגישה לכל אדם ובכל מקום בעולם. השקת גירסה ראשונה ממנו צפויה כבר בסוף 2019.

 

מאות השתתפו בערב הגאלה שנערך במלון אוריינט בבירה - בהם רבנים, אנשי ציבור, פילנתרופים וחסידי הרב אבן-ישראל מהארץ ומהעולם. ראשון הדוברים היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבברכה מצולמת ששיגר הגדיר את חתן השמחה "מהמפרשים הגדולים של דורנו" - וסיפר על פגישותיהם לפני שנבחר לראשונה לתפקיד.

 

"ביקשתי לקבל ממך שיעורים, והיית פותח דף ומלמד-מדבר, מחכים באלף דרכים, בצורה כובשת ומרתקת", אמר. "למדתי גם מספריך וראיתי את כל ההתפתחות וההגות שלך, ואני מודה לך בשם כל עם ישראל על הזכות הגדולה שלך".

 

"החזיר את הספר לעם הספר"

אורח הכבוד באירוע היה הרב לורד יונתן זקס, לשעבר רבה הראשי של בריטניה, שסיפר על תרומתו הגדולה של הרב אבן-ישראל לחינוך היהודי בעולם ולהעמקת הזהות היהודית. "הייתה לו גאונות יצירתית לקחת את הטקסטים הכי מורכבים ולהפוך אותם למסרים פשוטים", אמר. "מדובר באינטלקטואל ענק עם נפש של משורר". לדבריו, מפעל ביאור ופירוש התורה הוא "הישג אדיר שאנחנו וילדינו קוצרים את הפירות שלו".

 

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ (צילום: ישראל ברדוגו)
הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ נכנס לאולם(צילום: ישראל ברדוגו)

 

הרב זקס סיפר כי הוריו הלא-דתיים של הילד עדין שטיינזלץ שלחו אותו ללימודי יהדות על מנת שיהיה "אפיקורס ולא עם הארץ", אך הוא גדל להיות "אחד מאדירי הדור שלנו, מגאוני הדור", ובהמשך "עשה נפלאות כדי לפתוח את שערי החוכמה האלה לכל העם היהודי".

 

הוא התלוצץ ואמר כי המוח היהודי, שהתפתח בלימוד גמרא של אלפי שנים, הוכיח את עצמו אפילו בתחרות הזמר האירופית: "בלי החשיבה היצירתית, ישראל בחיים לא הייתה זוכה עם הדבר הזה שראינו שם באירוויזיון". הוא הוסיף להתבדח והעריך כי גם פיתוחים "יהודיים" כמו waze "פתרו הרבה מאוד בעיות שלום בית".

 

הרב זקס אמר, על בסיס רעיון שכתב הרב אבן-ישראל עצמו, כי "הידע הוא כוח, ולכן אנשים שיש להם אותו מנסים לשמור את הידע לעצמם ולא לחלוק אותו עם אחרים". לדבריו, רק שתי חברות בהיסטוריה ביקשו להפיץ את הידע - יוון העתיקה וישראל, אך בעוד שהמוסדות היווניים קרסו, העם היהודי משמר את בתי המדרש ובתי הספר שלו. "הרב עדין החזיר את הספר לעם הספר כדי שאנחנו ובנינו וצאצאינו נחזור להיות מה שהיינו אמורים להיות", חתם הרב הבריטי. "אנחנו מצדיעים לך הרב עדין שטיינזלץ".

 

כשהרב מחה דמעה

מני אבן-ישראל אמר כי אביו הוא "איש רוח ומחנך שאין כדוגמתו", ומכון שטיינזלץ הוא "חזון של איש אחד שהפך למרכז חינוכי שהוא קטליזטור פדגוגי מוביל לחדשנות ואינטלקטואליות". לדבריו, "בזכות הרב, המכון מוכר כמאגר ידע שאין כדוגמתו, והוא פרסם ותרגם ספרים יותר מכל מוסד פרטי או ציבורי שדומה לו".  

 

 

וחתן היומולדת עצמו? הוא היה ישוב כל הערב על כסאו שבשולחן הכבוד, ליד אשתו שרה, בולט בגופו הצנום לעומת ה"גבירים" המוצקים והמרשימים. יוצא דופן היה רגע השיא, שנרשם, כאמור, בהתוועדות החסידית שאחרי, כשהרב שטיינזלץ מוקף רק במקורבים אליו ביותר.

 

אז, כאשר השמיע אברהם פריד את אחד מניגוני חב"ד הסוחפים, הוא קם לראשונה מהכיסא - והשמחה פרצה ממנו. הגה לא יצא מפיו, אך כל עצמותיו שרו ורקדו. חדי העין הבחינו בו מוחה דמעה, ועוד אחת, מול עשרות בני המשפחה והתלמידים הקרובים המרעיפים עליו חום ואהבה גם לעת זקנה.

 

"אני מצטער ששמעתם הספד שאמרו עליי", אמר הרב עדין אבן-ישראל בסרטון שצולם לפני כמה שנים והוקרן באירוע. "אני חושב שזה קצת מוקדם מדיי, כך אני מקווה. אם ירצה השם נשאיר את ההספד הזה לעוד - אני יודע? – 80, 90, 100 שנה. אחר כך נראה, נחשוב על זה הלאה. אני בינתיים מתכוון לצאת לפנסיה בעוד 140 שנה".

 

היסטוריה חיה

הרב עדין אבן ישראל-שטיינזלץ  נולד בירושלים, בשנת 1937, למשפחה חילונית. בנעוריו החליט לחזור בתשובה והצטרף לחב"ד, ולאחר שלמד כימייה ופיזיקה באוניברסיטה העברית, עבד כמנהל בית ספר.

 

בהמשך החליט להתמקד בכתיבה של ספרי יהדות רבים ומגוונים, שגולת הכותרת שבהם היא "גמרא שטיינזלץ" - תרגום מארמית וביאור של כל 2,711 דפי התלמוד הבבלי. בזכות היצירה התורנית המקיפה זכה הרב אבן ישראל-שטיינזלץ בפרס ישראל למדעי היהדות לשנת 1988, וכן בעיטור הנשיא לשנת 2012.

 

גם להכרה בינלאומית זכה הרב שאוחז גם בתארים במתמטיקה, פיזיקה וכימייה. המגזין "טיים" כינה אותו "משכיל של פעם במילניום", והוא נחשב כמקורב במיוחד לרבי מלובביץ', שעליו אף כתב את הספר "My Rebbe". על סף גבורות ורגע לפני שסיים את פירושו המונומנטלי לתנ"ך – לקה באירוע מוחי שממנו הוא עדיין מתאושש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
גדול הפרשנים בני זמננו פוגש את אחד מבגדולי ההוגים, אתמול
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים