שתף קטע נבחר

הרבנים שמתנגדים, אתם אחראים להתבוללות

אני נזכר בוועדת השבת על רקע ההפגנות בפתח תקווה. רוב חברי הוועדה הסכימו למתווה שגיבשתי עם פרופ' רות גביזון - אבל הרבנים התנגדו בתוקף. כעבור זמן קצר התערב בית המשפט, וחומת השבת נפרצה. כיום, הרבנים המתנגדים למתווה הגיור הם רפורמים ברוחם, גם אם הם מדברים בשצף-קצף על מניעת התבוללות

טקס גיור (צילום: עמ
(צילום: עמ"י)

 

באחריות רבה, בעבודת קודש ובזהירות עצומה בנה משה ניסים את מתווה הגיור שהציג לראש הממשלה, אשר מבוסס כולו על ההלכה. המתנגדים למתווה הם "רפורמים ברוחם", גם אם הם מדברים בשצף-קצף על מניעת התבוללות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ככלל, כל מי ש"מחמיר" בדרישות הגיור כיום, מעבר לפסק הרמב"ם והשולחן ערוך, הוא שמעודד נישואי תערובת בתוך החברה הישראלית בממדים הולכים וגדלים, מפני שמאות-אלפי ישראלים וישראליות אינם יהודים לפי ההלכה, אבל מתחתנים בתוכנו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כתב המחבר (שולחן ערוך): "כשבא להתגייר... מודיעים אותו עיקרי הדת, שהוא ייחוד ה', ואיסור עבודת כוכבים (נצרות, למשל), ומאריכים עמו בדבר זה; ומודיעים אותו מקצת מצוות קלות ומקצת מצוות חמורות... ואין מרבים עליו, ואין מדקדקים עליו...".

 

כל בתי הדין לגיור מדקדקים עם הבאים להתגייר הרבה יותר מן ההלכה הפסוקה, ולכן רוב הישראלים והישראליות שרוצים להיות יהודים, אבל אינם מוכרים על פי ההלכה, התייאשו מתהליך הגיור, למרבה הצער והכאב.

 

אל תגידו, לנו זה לא יקרה

כל אחד מהמתנגדים למתווה הגיור הממלכתי, על פי ההלכה (בלי שליטה של הרבנות) – עִצמו את העיניים לרגע. אם נכד או נכדה שלכם יתחתנו עם ישראליות וישראלים שלא התגיירו בגללכם, מה תעשו ביום חתונתם? איך תתייחסו לילדיהם?

 

ואם תאמרו: במשפחות שלנו זה לא יקרה – אני מודיע לכם ביושר: זה כבר קרה בעבר, זה צפוי, זה קורה וזה יקרה. תפילות ומחאות, זעקות ודמעות וגם חרמות, לא יועילו. יתר על כן, בגללכם, גם בגללכם, תבוא בקרוב פסיקת בג"ץ שיכיר בגיור רפורמי גם בארץ, ואז כבר עלול להיות מאוחר להשיג הסכמה רחבה על מתווה הגיור שמציע משה ניסים.

 

 

אני נזכר בוועדת השבת שמינה בשעתו השר זבולון המר ז"ל, על רקע הקולנוע וההפגנות בלילות שבת, בפתח תקווה. רוב חברי הוועדה הסכימו למתווה שגיבשתי עם פרופ' רות גביזון, ולפיו, הציבור הדתי לא יתערב בתחומי התרבות והבילוי, אבל לא יהיו בתי מסחר פתוחים בשבת בשום מקום.

 

הרבנים התנגדו בתוקף, ומנעו החלטה מוסכמת. כעבור זמן קצר ביטלה השופטת פרוקצ'יה את חוקי העזר העירוניים בנושא השבת בכל הארץ, וחומת השבת נפרצה בכל מקום: גם בבילוי, וגם במסחר, ועוד היד נטויה.

 

כעת אני פונה לרבנים ולדיינים מכל החוגים: אל תלכו שולל אחרי המדברים גבוהה-גבוהה. ההתנגדות למתווה הגיור וסיכולו יביאו לתוצאות חמורות פי כמה; ההתנגדות שלכם למתווה נבון ואמיץ, המבוסס על ההלכה בהסכמה רחבה, היא הדוחפת את כולנו לעבר נישואי התערובת, בממדים שטרם היכרנו. אנא עצרו בעוד מועד, בטרם יחשיך (ירמיהו י"ג, ט"ז), ותנו לה' כבוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים