שתף קטע נבחר

הרצוג הוא הנקמה של יהדות ארה"ב

יהודי ארה"ב הושפלו שוב ושוב על ידי ממשלת נתניהו, שהפנתה להם עורף והגישה למפלגות החרדיות את כבודם הרמוס על מגש של השפלות. אך לא אלמן ישראל של התפוצות, והוא הכין לנתניהו נקמה שכל מטרתה להראות לו שגם הם יודעים לדחוף לו אצבע לעין. אם הוא לא סופר אותם, הם יודעים גם לא לספור אותו

 

ותיקי הפוליטיקה הישראלית מייחסים לאריק שרון את האימרה ולפיה נקמה עדיף להגיש כשהיא קרה, לאחר מחשבה מעמיקה ושקילת כל האלטרנטיבות - עד למציאת המכה הכואבת ביותר ליריב. נראה כי יהודי ארצות הברית לא שכחו את פיסת ההיסטוריה הזו, נשפו בעוצמה עד שעלבונם הרותח התקרר, שקלו וחשבו – והגישו לבנימין נתניהו נקמה צוננת בדמותו של יצחק הרצוג כיו"ר הסוכנות. נקמה על מה, אתם שואלים? ובכן, לא חסר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בשנים האחרונות הפכו נתניהו והממשלות שבראשן הוא עומד את הקשר המיוחד שבין ישראל, מדינתו של העם היהודי, ובין תפוצותיו של העם הזה – לכמעט בלתי אפשרי. במקום לקרבם – הרחיקם. במקום לחבקם – שפך עליהם השפלות אינספור בדמות כניעה מוחלטת למפלגות החרדיות וביטול הסכמות סביב מתווה הכותל והגיור. במקום להבינם – דחק אותם אל זרועות החיפוש העצמי המנותק מן החיבור לישראל.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מי שמסתובב בארה"ב בשנים האחרונות, מוצא קהילה יהודית גאה ומשגשגת, אך פגועה עד לעמקי נשמתה מן הזלזול של הפוליטיקאים הישראלים בצרכים שלה; קהילה שרבים מחבריה, בעיקר הצעירים שבה, מסתייגים מכל קשר לישראל או למנהיגות הפוליטית שלה. למעט בקהילות האורתודוכסיות, שם נהנה ראש הממשלה מתמיכה בלתי מסויגת כמעט - רוב גדול של יהודי ארה"ב, המרכיבים את התפוצה הגדולה ביותר, מתקשים להבין מדוע החליט בנימין נתניהו לזרוק אותם אל מתחת לגלגלי האוטובוס – והם כועסים.

 

בעבר נהוג היה לראות את יהודי ארה"ב מקיימים דו-שיח פורה עם ראש ממשלת מדינת היהודים בשאלה מי ינווט את הספינה העשירה שמפליגה במרחבי היהדות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בעבר נהוג היה לראות את יהודי ארה"ב מקיימים דו-שיח פורה עם ראש ממשלת מדינת היהודים בשאלה מי ינווט את הספינה העשירה שמפליגה במרחבי היהדות(צילום: גיל יוחנן)

 

לא אלמן ישראל של התפוצות

בכל הפרמטרים כמעט, גדל המרחק האידיאולוגי שבין יהודי ארצות הברית ליהודי ישראל בשנים האחרונות, תחת מנהיגותו הממוקדת בבסיס דתי-חרדי של נתניהו. בשעה שכמעט 80% מן היהודים האמריקנים רואים עצמם כחלק מן המחנה הליברלי ולעתים האולטרה-ליברלי, הישראלים הציבו עצמם על מדרון חלקלק של לאומנות מודרנית מתובלת בגזענות ובקסנופוביה, ומחוזקת בהדתה מתמשכת בכל המערכות כמעט.

 

בשעה שיהודי אמריקה מחבקים לחיקם את הגיוון התיאולוגי והרליגיוזי, האורתודוכסיה הישראלית משתלטת השתלטות כמעט מוחלטת על הנרטיב בשאלת ה"מיהו יהודי", מבלי להותיר מרחב תמרון בדיאלוג שאמור להתנהל בין הזרמים שונים בעם היהודי. וכשפנו יהודי התפוצות לאיש שאמור לתווך ולהאזין למכאוביהם, הם נתקלו בראש ממשלה שהעדיף להפנות להם עורף ולהגיש למפלגות החרדיות את כבודם הרמוס על מגש של השפלות וסיבובי פרסה מביכים, שהותירו מיליוני יהודים מופתעים ופגועים.

 

אך לא אלמן ישראל של התפוצות, והוא הכין לנתניהו נקמה שכל מטרתה להראות לו שגם הם יודעים לדחוף לו אצבע לעין. אמנם יצחק הרצוג הוא בחירה ראויה ביותר לתפקיד יו"ר הסוכנות, אך בעבר נהוג היה לראות את יהודי ארה"ב מקיימים דו-שיח פורה עם ראש ממשלת מדינת היהודים בשאלה מי ינווט את הספינה העשירה שמפליגה במרחבי היהדות. אלא שהפעם, בחרו יהודי התפוצות להזכיר לנתניהו שאם הוא לא סופר אותם, הם יודעים גם לא לספור אותו.

 

לעקוף את הפוליטיקאים

האם המציאות החדשה שנוצרה טובה לקשר שבין יהודי העולם ובין מדינת ישראל? לא בהכרח. אך היא תוצאה ישירה של אטימות ושיקולים פוליטיים צרים, של חוסר עניין ושל זלזול מתמשך מצד פוליטיקאים ציניים שאוהבים לטוס על חשבון האחים המבוססים מאמריקה לכל פינה בארקנסו, אך מסרבים לקחת אחריות כשזה מגיע לשאלת המאבק על הרב-גוניות של היהדות המודרנית.

 

המשימה המרכזית של הרצוג תהיה לעקוף את הפוליטיקאים, וליצור מחדש שיח בין יהודי ישראל ליהודי ארה"ב. הדיאלוג שהיה חלק אינטגרלי מן הקיום היהודי במאה ה-20 נפסק בשנים האחרונות כמעט לגמרי, ואיתו גם נחלש הקשר שבין שתי הישויות היהודיות החשובות האלו. אם יצליח יו"ר הסוכנות החדש לצאת מדוגמת החשיבה של הסוכנות ולבנות גשרים חדשים – היא יצליח גם להביס את גישתו המזלזלת של נתניהו ושל רבים בציבור הישראלי, המתייחסים אל יהודי אמריקה כאל מי שכבר עשה את שלו, ועכשיו הוא צריך לסתום ולמחוא כפיים בשקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נא-בעין של נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים