שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  החברות הגדולות ששולטות במדפי הסופרמרקטים - מתחזקות על חשבון הקטנות
  מנתוני סיכום מחצית 2018 בשוק מוצרי הצריכה עולה כי 7 שנים אחרי המחאה החברתית, נתח השוק של היצרנים המובילים, בין היתר, תנובה, שטראוס, אסם וסנו מתאושש וגדל, למעט חברות המשקאות. למרות חוק המזון שאמור היה לחזק את הספקים הקטנים, נתח השוק של היצרנים הקטנים מתכווץ

  חוק המזון כשל בחיזוק היצרנים הקטנים: מניתוח שערכה חברת נילסן לסיכום מחצית 2018 בענף מוצרי הצריכה עולה כי נתח השוק של החברות השולטות בתחום המזון תנובה, שטראוס ואסם - גדל לעומת היצרנים הקטנים. נתחי השוק של יצרני המזון הקטנים קטנו לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. בשנים האחרונות, הספקים הגדולים לרוב הגדילו את כוחם, בניגוד למטרת חוק המזון שנחקק בין היתר כדי להגבילם ולאפשר בולטות על המדף ליצרנים קטנים.

   

   

  הסקירה כוללת את נתוני הקופות ברשתות השיווק כולל סופר-פארם ובמרכולים קטנים. נתח השוק של חברות המזון שנבדקו: תנובה, שטראוס, אסם, קוקה קולה-טרה, יוניליוור, טמפו, יפאורה, נטו וזוגלובק עומד יחד על 56.7%, בתחום המזון והמשקאות.

   

  גם בענפי טיפוח הבית והפרט, חמשת היצרנים הגדולים מתחזקים על חשבון היצרנים הקטנים במחצית הראשונה של 2018, ביחס למחצית המקבילה אשתקד. נתח השוק של שלוש החברות שמובילות את תחום טיפוח הבית והפרט - סנו, קימברלי קלארק ופרוקטר אנד גמבל - עומד על 49.2%.

   

  סך הכל שוק מוצרי הצריכה גלגל ביוני 2018 סכום של 4.8 מיליארד שקל. 74% מהשוק היה מזון, 11% משקאות, 9% טיפוח הפרט ו-6% טיפוח הבית. בינואר-יוני הוא גלגל 25 מיליארד שקל.


  נילסן מחצית 2018 (מקור: נילסן)
  (מקור: נילסן)

   

  מה קרה לחברות במחצית ה-1 של 2018 לעומת תקופת טרום חוק המזון?

  חברת המזון הגדולה ביותר, תנובה, מתחזקת מ-15.2% נתח שוק במחצית הראשונה של 2017 לנתח שוק של 15.5% במחצית הראשונה של 2018. לשם השוואה, ב-2014, כשנה לפני שחוק המזון נכנס לתוקף, נתח השוק של תנובה עמד על 16.7%, וב-2013 עמד על 17.4%. כלומר תנובה עדיין לא התאוששה מהמחאה החברתית, אבל לעומתה חברות מזון אחרות - רק מתחזקות.

   

  קבוצת שטראוס התחזקה מ-12.6% במחצית הראשונה של 2017 ל-12.8% במחצית הראשונה של 2018. לשם השוואה, ב-2013 נתח השוק שלה היה 11.3% ובמחצית הראשונה של 2015: 10.9%. כלומר חוק המזון לא השפיע עליה לרעה, אלא להיפך.

   

  אסם מתחזקת מ-10% נתח שוק ב-2017 ל-10.2% כעת. לשם השוואה, ב-2013 נתח השוק שלה היה 9.5% ובמגמת ירידה עד שב-2015 עמד על 9.4%. כלומר גם על אסם חוק המזון לא השפיע לרעה.

   

  החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה-טרה) נחלשת במחצית הראשונה של 2018 מ-8.1% ל-7.9% נתח שוק. אבל ב-2013 נתח השוק שלה עמד על 6.6% ובמחצית הראשונה של 2015 על 7%, כלומר מאז חוק המזון היא בעיקר התחזקה. גם טמפו התחזקה. יוניליוור נחלשה קלות וגם נטו התחזקה.

   

  בתחום טיפוח הבית - סנו שליטת השוק אמנם מתחזקת מתחילת השנה עם נתח שוק של 18.8%, אבל היא נחלשה לעומת 2014-2013 אז החזיקה נתח שוק של 20.7%. נראה שהתחזקות המותג הפרטי של הרשתות פגעה בה קלות, אך עם זאת היא עדיין שליטת התחום. קימברלי קלארק לעומת זאת, שומרת על נתח שוק דומה לזה שהיה לה ב-2013-2014 וכך גם פרוקטר אנד גמבל. כלומר גם בהן חוק המזון לא ממש פגע.  נילסן מחצית 2018 (מקור: נילסן)
  נתחי השוק של החברות הגדולות בתחום טיפוח הבית והפרט(מקור: נילסן)

  נילסן מחצית ראשונה של 2015 שוק מוצרי הצריכה (מקור הנתונים: נילסן)
  נתחי השוק של חברות טיפוח הפרט והבית הגדולות במחצית הראשונה של 2015, השנה בה נכנס חוק המזון לתוקף(מקור הנתונים: נילסן)

   

  המותג הפרטי המתחזק שייך לענקי הקמעונאות

  בניגוד למגמה זו, גם נתח השוק של המותג הפרטי בקטגוריות טיפוח הבית וטיפוח הפרט - צומח. המותג הפרטי אמנם מיוצר לעיתים קרובות על-ידי יצרנים קטנים (אם כי לא תמיד), אך הוא נמצא בשליטת השחקנים הגדולים ביותר בענף הקמעונאות - שופרסל ורמי לוי. כך, כל צמיחה במותג זה היא בעצם צמיחה של ענקים אלו.

   

  משמעות הדבר היא כישלון של חוק המזון שבין היתר היה אמור להבטיח את פריחתם של היצרנים הקטנים, בכך שפינה להם שטחי מדף וחיזק את כוחם של הקמעונאים. חברת תנובה נפגעה מהמחאה החברתית מבחינת נתחי שוק (בין היתר בעקבות ירידה במחיר גבינת קוטג') ובעיקר מפעולות של הרגולטור בעקבות המחאה (כמו אישור ייבוא גבינות צהובות במחירים מפוקחים ואישור ייבוא בקר טרי ללא מכס), אך גם היא נמצאת במגמת התאוששות.

   

  שלושת היצרנים הגדולים בענף המשקאות, ובראשם החברה המרכזית למשקאות קלים (המחזיקה גם במחלבת טרה), מציגים ירידה בנתח השוק הכספי לחציון הראשון. הירידה נרשמת בעקבות ירידה של 0.2% בתחום המשקאות בחודש יוני, למרות שמתחילת השנה הענף מציג צמיחה. עם זאת, שאר הענפים התחזקו ביוני: עלייה של 3.3% נרשמה במכר הכספי של מזון (1.9% מתחילת השנה), עלייה של 2.9% בטיפוח הפרט ושל 1.9% בטיפוח הבית. כלל שוק מוצרי הצריכה עלה ב-2.8% ביוני, ובתקופה של ינואר-יוני ב-1.9%

   

  הקיפאון בענף המשקאות ביוני אירע על-אף ששידורי המונדיאל החלו בחודש זה. בעקבות שידורי המונדיאל, קטגוריות הפיצוחים והבירות צמחו בצורה ניכרת ביחס לתקופה המקבילה אשתקד וגם ביחס לשידורי היורוליג ב-2016. עם זאת, הצריכה הכמותית בקטגוריית הבירה הלבנה גבוהה מהצמיחה במכר הכספי, כלומר מחירי הבירה ירדו. המכר תחת מבצע הכפיל את עצמו בתקופת המונדיאל ל-15%, והמחיר הממוצע לליטר ירד ב-4%, לעומת השבוע המקביל של היורוליג ב-2016.

  נילסן מחצית 2018 (מקור: נילסן)
  (מקור: נילסן)

  נילסן מחצית 2018 (מקור: נילסן)
  (מקור: נילסן)

   

  למרות השחיקה בענף המשקאות, קטגוריות בריאות - מים וסודה מציגות עליות גבוהות במכר הכספי ביחס למחצית הראשונה של 2017 בעוד משקאות ממותקים כגון משקאות מוגזים ומשקאות קלים יורדות. במקביל, יש עלייה בצריכת פירות וירקות טריים, ירידה בצריכת לחם ועלייה בצריכת תחליפי לחם.

   

  בענף הקמעונאות, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בחציון הראשון של 2018 מגיעה מרוב הפורמטים בשוק, מלבד המינימרקטים הפרטיים. חנויות הנוחות מציגות את שיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים