שתף קטע נבחר

היטלר, זונות וסלפי עם אלוהים: הנשיא המקלל בא לישראל

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שיגיע מחר ארצה, נחשב לידיד בישראל – ולפרא במערב. כדי להילחם בסמים שלח חוליות חיסול לרחובות, הרג אלפים ללא משפט, והבטיח: "אפטם את הדגים בגופות". את עצמו השווה להיטלר, לחייליו קרא: "תאנסו נשים, תירו להן באיבר המין". יותר מהכול, הוא לא מפסיק לקלל – את אובמה, את האפיפיור וגם את האל: "אלוהים טיפש ובן זונה"

בגיל 16 רודריגו דוטרטה כבר דקר מישהו למוות. "אדם אמיתי. קטטה. דקירה", הוא העיד בנאום אשתקד. "רק בגלל מבט. הייתה תגרה משוגעת בחוף. באותם ימים נכנסתי לכלא ויצאתי ממנו בלי סוף. מכות כאן, מכות שם. היינו בחורים צעירים, שתינו, ופתאום זה קרה".

 

היועצים של דוטרטה לא רוצים שתאמינו לו. "זאת כנראה הלצה", ביקשו שנבין, "אתם יודעים שהוא אוהב להגזים". אבל האיש שאוהב להגזים הוא היום נשיא הפיליפינים, לדברים שהוא אומר קשה להתייחס בביטול, ואם להסתמך על הטענות במערב הוא אחראי לאחד ממסעות ההרג האכזריים ביותר שידע העולם בעשור האחרון. אפילו את דברי הרהב שלו על הרצח בחוף חתם באיום שהולם יותר גנגסטר מאשר ראש מדינה: "אם בגיל 16 כבר הרגתי, כמה אהרוג עכשיו, כשאני נשיא?". ומחר בערב, האיש שאוהב להגזים מגיע לישראל.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

 

רודריגו דוטרטה ()

דוטרטה נבחר לנשיא הפיליפינים ב-2016, בעיקר בשל הבטחתו להשליט חוק וסדר במדינה ולחסל את הסחר בסמים. במהלך הקמפיין הבטיח לעקור מהשורש את בעיית הסמים בתוך חצי שנה, והצהיר כי במסגרת מלחמתו בתופעה ייהרגו מאה אלף איש וגופות רבות יושלכו למפרץ מנילה כדי לפטם את הדגים. בתוך חודשים מרגע השבעתו נורו למוות בפיליפינים אלפי בני אדם. הרשויות טענו כי ההרוגים הם חשודים בסחר בסמים ובעבירות חמורות אחרות וכי בכל מקרה של ירי פתחו השוטרים באש רק מתוך הגנה עצמית. קרובי ההרוגים טוענים מנגד כי רבים מהם היו אנשים חסרי הגנה, מסכנים המכורים לסמים או פושעים שחטאו בעבירות קלות בלבד.

 

ארגוני זכויות אדם וממשלות במערב דרשו מממשלתו של דוטרטה לספק הסברים, אך נענו בקללותיו של הנשיא. דוטרטה הבהיר כי לא ישנה את דרכיו וכי המבצע האלים יימשך עד ליומו האחרון בכהונה, ב-2022. השבוע כבר הגיעו הניסיונות לעצור אותו עד לבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

אני היטלר של הפיליפינים

דוטרטה בן ה-73, המכונה "רודי", נולד ב-28 במרץ 1945. בנעוריו סולק משני בתי ספר בשל התנהגות בלתי ראויה ונכנס כמה פעמים לכלא, אך לימים השתלב במוסדות להשכלה גבוהה והשלים תארים במדעי המדינה ובמשפטים. הוא החל לעבוד כעורך דין, התמנה לתובע בעיר דבאו (Davao) שבאי הפיליפיני מינדנאו, ולבסוף הפך לראש העיר. בתפקיד זה כיהן יותר מ-22 שנים, ובהן שלח חוליות מוות לרחובות כדי לתפוס פושעים ולהוציאם להורג.

 

"אם אפגוש אותך תקבלי סטירה". דוטרטה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"אם אפגוש אותך תקבלי סטירה". דוטרטה(צילום: EPA)
לסגנונו הבוטה של הנשיא הפיליפיני התוודע העולם ב-2016. כשדוטרטה התבשר שבפגישתו עם אובמה צפוי נשיא ארה"ב לשאול אותו על החשד לפשעי מלחמה בפיליפינים, הוא שלח מסר לנשיא האמריקני: "בן זונה, אני אקלל אותך. נתפלש בבוץ כמו חזירים אם תעשה לי את זה". לשגריר ארה"ב בפיליפינים פיליפ גולדברג קרא אז "הומו בן זונה", ואת השליחה המיוחדת של האו"ם לארצו אגנס קלמארד, שמתחה ביקורת על הרג האלפים במבצע הביטחוני של דוטרטה, הוא שלח להתאבד: "אם אפגוש אותך תקבלי סטירה". כשהאיחוד האירופי קרא לדוטרטה לשים קץ להוצאות להורג ללא משפט השיב בשידור "לכו תזדיינו" – והניף אצבע משולשת, וכשהאו"ם מתח עליו ביקורת דומה ענה: "לכו תזדיינו, האו"ם, אפילו את הטבח במזרח התיכון אתם לא יכולים להפסיק. תשתקו, כולכם". על מבקריו מבית אמר: "יש להם מנטליות של כלבים שמלקקים לאמריקנים את התחת".

 

דוטרטה הספיק להסתבך עם שלוש הדתות המונותאיסטיות. לפני שלוש שנים, כשנתקע בפקק בגלל ביקור האפיפיור בפיליפינים, הצהיר: "רציתי להתקשר אליו ולהגיד: האפיפיור, בן זונה, לך הביתה. אל תבקר פה יותר". הפיליפינים, נזכיר, היא המדינה הקתולית הגדולה באסיה. דוטרטה, שארצו התמודדה עם שנים ארוכות של מרידה איסלאמית ועם פעילות של ארגוני ג'יהאד, קומם גם את העולם הערבי: כשפעילי טרור איסלאמיסטים השחיתו את גופותיהם של אנשי ביטחון פיליפינים ייחס את המעשה לערבים ואמר "אנחנו לא ערבים, זו לא התרבות שלנו".

פתח חזית מול הכנסייה: "מי פה ראה את אלוהים?" (צילום: AP) (צילום: AP)
פתח חזית מול הכנסייה: "מי פה ראה את אלוהים?"(צילום: AP)

"נתפלש בבוץ כמו חזירים, אני ואתה". דוטרטה ואובמה (צילום: AFP, רויטרס) (צילום: AFP, רויטרס)
"נתפלש בבוץ כמו חזירים, אני ואתה". דוטרטה ואובמה(צילום: AFP, רויטרס)

ביקש סליחה מהיהודים: "קבלו את התנצלותי הכנה" (צילום: AP) (צילום: AP)
ביקש סליחה מהיהודים: "קבלו את התנצלותי הכנה"(צילום: AP)

ב-2016 זעזע דוטרטה את העולם היהודי כשאמר כי ישמח לטבוח בשלושה מיליון מכורים לסמים בפיליפינים "כמו שאדולף היטלר טבח בשלושה מיליון יהודים". הוא גם טרח להסביר: "אם לגרמניה היה את היטלר, לפיליפינים יהיה אותי. אתם מכירים את הקורבנות שלי, אני רוצה שכולם יהיו פושעים, לחסל את הבעיה של המדינה שלי ולהציל את הדור הבא מגיהינום". משרד החוץ בירושלים פרסם אז הודעת מחאה רפה-משהו: "מדובר בהתבטאות אומללה, ואנו בטוחים שנשיא הפיליפינים ימצא את ההזדמנות להבהיר את דבריו".

 

דוטרטה אכן יצא למסע התנצלות. דוברו הדגיש שהתכוון ללעוג להשוואה שעושים בעולם בינו לבין היטלר, ובראש השנה בא דוטרטה לבית כנסת במנילה והצהיר כי הוא רואה בישראל ידידה אמינה וכי הורה לשריו להתמקד ברכישת ציוד ביטחוני ממנה: "אנא, קבלו את התנצלותי הכנה. זה לא יקרה שוב. תמיד נהיה חברים". הוא הדגיש כי סבה של רעייתו לשעבר היה יהודי, וכי לנכדו קוראים יאיר.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה מנשק עובדת על הבמה ב דרום קוריאה ()
"אל תיקחו את זה ברצינות". נשיקה מאלמונית תמורת ספר

ביקש להתקרב לרוסיה. עם הנשיא טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
ביקש להתקרב לרוסיה. עם הנשיא טראמפ(צילום: AP)

ביוני השנה כבר קילל דוטרטה את הבורא בכבודו ובעצמו: "אלוהים טיפש ובן זונה", הכריז. בפתח כנס למדע ולטכנולוגיה תהה בקול רם מדוע ברא אלוהים את אדם וחווה רק כדי לאפשר להם להיכנע ליצר, לאכול מעץ הדעת ולהיענש, ומדוע במסגרת עקרון החטא הקדמון גם תינוקות בני יומם נחשבים לנגועים בחטא עד להטבלה בכנסייה: "איפה ההיגיון של אלוהים פה?". חודש אחר כך אמר: "אם תוכיחו לי שיש אלוהים – אפילו בתמונה רגילה או בסלפי – אתפטר. מישהו יכול להעיד שהוא היה בגן עדן או דיבר עם אלוהים?".

 

על אונס בתו: "היא דרמה קווין"

גם מסקסיזם דוטרטה לא נמנע. בנאום בפני קהל של פיליפינים בדרום קוריאה הציע להעניק בחינם ספר על השחיתות בכנסייה הקתולית למי שתיתן לו נשיקה. הוא הזמין לבמה מתנדבת, נשק על שפתיה, ואמר: "אל תיקחו את זה ברצינות. זה גימיק, בשביל הכיף". בפברואר השנה נפגש עם חיילים פיליפינים וקרא להם לירות באיבר המין של הלוחמות המשתייכות לכוחות המורדים. במאי אשתקד, בשיחה אחרת עם חיילים, הודיע כי יתמוך בהם גם במקרה של אונס: "פשוט תעשו את העבודה שלכם, ואני אעשה את השאר. אני איעצר במקומכם. אם תאנסו שלוש נשים – אגיד שאני עשיתי את זה".

 

על אונס מפורסם של מיסיונרית בפיליפינים אמר פעם דוטרטה: "כעסתי שהיא נאנסה, אבל היא הייתה כל כך יפה שאני הייתי צריך להיות הראשון בתור". כשבתו טענה כי היא עצמה נאנסה פקפק באמינות דבריה, והסביר שהיא "דרמה קווין": "היא לא יכולה להיאנס – יש לה אקדח". רק אתמול הסתבך שוב, כשאמר: "ככל שיהיו יותר נשים יפות, כך יהיו יותר מקרי אונס". דוטרטה, אגב, סיפר בעבר כי בנעוריו עבר הוא עצמו התעללות מינית בידי כומר.

 

דוטרטה אוהב להזכיר מעת לעת את האנשים שהרג. בשנה שעברה, בנאום בפני הקהילה הפיליפינית בווייטנאם, התוודה על הרצח שביצע בגיל 16, ובדצמבר 2016 טען כי כשהיה ראש העיר דבאו שבדרום הפיליפינים ירה למוות בעבריינים: "בדבאו נהגתי לעשות את זה בעצמי. רק כדי להראות לשוטרים ש'אם אני יכול לעשות את זה, אז למה לא אתם?'. הייתי מסתובב בדבאו באופנוע גדול ופשוט סיירתי ברחובות, חיפשתי צרות. ממש חיפשתי עימות כדי שאוכל להרוג".

"הייתי צריך לאנוס אותה ראשון". דוטרטה עם חייליו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הייתי צריך לאנוס אותה ראשון". דוטרטה עם חייליו(צילום: EPA)

עדויות: הגופה הושלכה כמאכל לתנין. נשיא הפיליפינים במדי צבאו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עדויות: הגופה הושלכה כמאכל לתנין. נשיא הפיליפינים במדי צבאו(צילום: רויטרס)

דוטרטה טען כי פעם גם זרק ממסוק גבר סיני שנחשד באונס וברצח, וכי לא יחשוש לעשות זאת שוב – הפעם לפקידי ממשל מושחתים. על עיתונאים אמר: "העובדה שאתה עיתונאי לא נותנת לך פטור מלהירצח אם אתה בן זונה". חבר ביחידת מחסלים שפעלה בדבאו העיד לפני שנתיים בסנאט הפיליפיני כי בימי כהונתו בעיר הרג דוטרטה בעצמו סוכן של משרד המשפטים והורה על רצח של מתנגדיו. העד טען גם כי גופות של קורבנות בותרו ונזרקו לים, וכי אחת ניתנה לתנין כדי שיאכל אותה. עוזריו של דוטרטה הכחישו את הדברים. על כל פנים, ארגוני זכויות אדם טענו כי חוליות הרצח של דוטרטה בדבאו פגעו בעיקר במשתמשי סמים מסכנים ובפושעים שעשו עבירות קלות.

 

שר דואט לטראמפ: "אתה חצי מלבי"

בניגוד לביקורת העולמית, במשך רוב כהונתו הראו סקרים שהפופולריות של דוטרטה עצומה. בינואר השנה עמד שיעור התמיכה בו על 79%. הפרשן רמון קספילה הסביר אז כי האהדה לו בציבור נובעת מכך שקיים את הבטחותיו, ובראשן המלחמה בסוחרי הסמים, בניית תשתיות ומאבק ובשחיתות. בחודשים האחרונים חל כרסום מסוים בשיעור התמיכה בו, בין השאר על רקע מאבקים טריטוריאליים בין הפיליפינים לסין, העלייה ביוקר המחיה ובאבטלה ודבריו נגד אלוהים והכנסייה. עם זאת, הוא נותר נשיא פופולרי. 

 

למרות התנהלותו הברוטלית וחרף – ואולי בגלל – הדברים הקשים שאמר על אובמה, דוטרטה נפגש בשנה שעברה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ – ואף שר בפניו דואט עם כוכבת הפופ המקומית פיליטה קוראלס. השניים ביצעו את השיר "אייקו", וזימרו בין השאר: "אתה האור של עולמי וחצי מלבי". בערוץ הטלוויזיה ABS-CBN הפיליפיני דווח כי לאחר ההופעה אמר דוטרטה למנהיגים שלא תכנן לשיר עם הזמרת, אך "הדבר נעשה בהוראתו של המפקד העליון של ארה"ב דונלד טראמפ".

 

ארה"ב והפיליפינים נחשבות לבעלות ברית עוד מימי מלחמת העולם השנייה, אך בשנים האחרונות חלה הרעה ביחסים ביניהן בשל המתיחות בין ממשלו של דוטרטה לאובמה והתקרבותו של דוטרטה לרוסיה ולסין. הנשיא הפיליפיני הצהיר כמה וכמה פעמים מאז תחילת כהונתו כי הוא מעוניין לשבור את הברית עם ווושינגטון ולפנות להידוק הקשרים עם מוסקבה ובייג'ינג. היחסים בין מנילה לוושינגטון השתפרו מעט לאחר שטראמפ שוחח עם דוטרטה בחודש אפריל ושיבח אותו על מלחמתו בסמים, אבל יש לזכור שביולי אשתקד הצהיר דוטרטה: "אין שום סיכוי שאבקר את ארה"ב העלובה במהלך הכהונה".

הסיכוי להעברת השגרירות קלוש. דוטרטה פוקד משמר כבוד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הסיכוי להעברת השגרירות קלוש. דוטרטה פוקד משמר כבוד(צילום: EPA)

דוטרטה נחשב נשיא ידידותי מאוד לישראל, ובתקופתו התחממו היחסים בין המדינות. בישראל יש מי שמקווים שבביקורו כאן יצליח נתניהו לשכנע את דוטרטה להעביר את שגרירות ארצו לירושלים, אך אין אינדיקציה לכך שהניסיון הזה יצליח, וכדאי שלא לשכוח כי לפיליפינים יש אינטרסים רבים בעולם הערבי.

 

דוטרטה יגיע לישראל ביום ראשון בערב לביקור בן שלושה ימים. במהלך ביקורו בארץ יחתום עם ראש הממשלה נתניהו על שורה של הסכמים ויבקר ביד ושם, שנה וחצי אחרי אותה הצהרה אומללה שבה השווה את עצמו להיטלר. הוא ייפגש גם עם הנשיא ראובן ריבלין, ייטע עץ ביער האומות וינאם בפני בני ובנות הקהילה הפיליפינית בישראל. לדוטרטה תצטרף בביקורו בישראל משלחת עסקית גדולה, ובמהלך הביקור יידונו בין השאר עסקאות ביטחוניות, שיתוף פעולה חקלאי, טיסות ישירות בין המדינות והמאבק הפיליפיני בסחר בסמים.

 

בהכנת הכתבה נעשה שימוש בתכנים מסוכנויות הידיעות רויטרס, AP ו-AFP
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוטרטה באצבע משולשת לאיחור האירופי
מומלצים