שתף קטע נבחר

לראשונה: בית הדין הורה - ומשרד החינוך השעה סרבנית הגט

נגד המורה הופעלו לראשונה סנקציות שהיו שמורות עד כה לגברים, ובהן גם שלילת דרכונה ורישיון הנהיגה שלה והגבלה על חשבונות הבנק, לאחר למעלה משמונה שנים של סרבנות גט. בית הדין מאיים: אם תתמיד בסרבנותה - נפרסם את שמה. משרד החינוך דחה את בקשתה למנוע את ההשעיה: "מחויבים לציית להחלטה שיפוטית"

נלחמים גם בסרבניות הגט: משרד החינוך השעה עובדת הוראה תושבת הצפון, והודיע על הוצאתה לחופשה כפויה ללא תשלום, משום שהיא איננה מוכנה להתגרש מבעלה בנפרד ובכך מפירה את החלטות בית הדין הרבני. ההשעיה יוצאת הדופן באה כחלק מההגבלות שהטילו הדיינים על האישה. כעת הם מאיימים עליה גם ב"שיימינג" אם תמשיך להתעקש שלא לקבל גט – "זכות" שהייתה שמורה עד היום רק לסרבנים גברים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

כבר בשנת 2010, לפני יותר מ-8 שנים, הגיש אברהם לבית הדין האזורי בחיפה תביעת גירושין נגד שרה (שני השמות בדויים). מאז ועד היום האישה מתנגדת לפרידה בטענות שונות - גם לאחר כמעט 300 החלטות שהתקבלו בתיק זה, ובהן חיובה להתגרש ואף קביעת דיונים לסידור גט.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בחודש מאי 2016 החליט בית הדין להפעיל לחץ על שרה ולהטיל עליה את כל צווי ההגבלה הקבועים בחוק במקרי סרבנות – וקיבל את אישורו של נשיא בתי הדין דאז, הרב הראשי יצחק יוסף. בהתאם לכך התקבלה לפני כשלושה חודשים החלטה נוספת, הפעם ממשית, ולפיה ייאסר עליה לצאת מהארץ, דרכונה ורישיון הנהיגה שלה יישללו, היא לא תוכל לכהן בתפקיד ציבורי או לעסוק במקצוע מוסדר על פי דין או בעסק הטעון רישוי וחשבונות הבנק שלה יוגבלו.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

בעקבות כך פנה בית הדין בחיפה למשרד החינוך, המעסיק את סרבנית הגט, בדרישה כי יישם את הסנקציה שהוטלה על העובדת וידווח לו כך. האישה ביקשה מהמשרד שלא לעשות כן, אך נדחתה. בהודעת עדכון ממחלקת כוח האדם בהוראה לבית הדין הרבני בחודש שעבר, נכתב כי טיעוניה של שרה על תפקודה המקצועי ועל הפגיעה הכלכלית הצפויה לה אינם מעלים ואינם מורידים מחובתם לבצע הוראה שיפוטית. לפיכך היא מוצאת לחופשה ללא תשלום, עד לקבלת החלטה אחרת מבית הדין.

 

ראש ההרכב הרב יצחק אושינסקי והדיינים הרב דוד גרוזמן והרב אברהם דב זרביב שיבחו את משרד החינוך, וציינו כי ההשעיה היא "צעד חשוב לקראת הסכמתה של האישה לקבלת הגט המיוחל". בהחלטה נוספת הודיע בית הדין כי אם שרה תתמיד בסרבנותה, יישקלו החרפת צווי ההגבלה או הטלת סנקציות חדשות, כגון קנס חודשי או שבועי עד לגירושין ופרסום שמה בציבור (שיימינג).

 

ממשרד החינוך נמסר כי המשרד פועל בהתאם לחוק ולדין, ובתוך כך פעל בהתאם לפסק הדין המשפטי של בית הדין הרבני. הוא הדגיש כי "עובדת ההוראה לא פוטרה מעבודתה, והמשרד שומר על זכויותיה. ככל שהתהליך האישי יסתיים, היא תשוב לעבודתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
תקדים בבית הדין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים