שתף קטע נבחר

חולדאי ניצח בת"א, ירושלים הולכת לסיבוב שני

התוצאות המתעדכנות מרחבי הארץ: אסף זמיר הודה בהפסד, וחולדאי זכה בקדנציה חמישית. בירושלים - סיבוב שני בין ליאון לברקוביץ'. עינת קליש-רותם הביסה את יהב בחיפה. וגם: מהפך בנהריה, אין הכרעה ברמת גן, רעננה וכפר סבא

 

 

בחיפה יש בפעם הראשונה ראשת עיר , בתל אביב ראש העיר יישאר חמש שנים נוספות - ובירושלים נדע מי הראש החדש רק בעוד שבועיים: תוצאות הביניים בבחירות המקומיות הצביעו על כך שרון חולדאי גבר על סגנו אסף זמיר. בירושלים, לעומת זאת, הקרב יוכרע בסיבוב שני, אליו עלו משה ליאון ועופר ברקוביץ'. ובחיפה - מהפך: פער עצום לטובת עינת קליש-רותם (55%) מול ראש העיר יונה יהב (38%). מסגירת הקלפיות ואל תוך הלילה: ynet העביר משדר מיוחד עם כל התוצאות, התגובות והפרשנויות.

 


 

בתל אביב, מספירת 55% מהקולות, עולה כי ראש העיר חולדאי ניצח בפער משמעותי את זמיר. לפי תוצאות הביניים, חולדאי קיבל 46% מהקולות, יותר מהרף הדרוש לניצחון בסיבוב ראשון. אסף זמיר קיבל 34% ואסף הראל 13%. בשעת לילה מאוחרת הודה זמיר בהפסד ואמר לפעילים: "אני גאה בכם ובקמפיין הנקי שניהלנו. 'רוב העיר' תמשיך להיות סיעה משפיעה וכוח מניע לשינויים למען תושבי תל אביב". חולדאי הודיע: "עמדנו ביעדים, מחר נחזור לעבוד".

 

תוצאות ספירת קולות בחירות מקומיות ראשות עיריית תל אביב ()

בירושלים, מספירת 95% מקולות הבוחרים, עולה כי משה ליאון מוביל במעט עם 33.3%, לפני עופר ברקוביץ' (28.8%) - והם השניים שיתמודדו בעוד שבועיים בסיבוב השני. השר לענייני ירושלים זאב אלקין, שבו תמך ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיבל 19.8%, המועמד החרדי יוסי דייטש קיבל 17.2% - ושניהם הודחו בסיבוב הראשון. "צריך לדעת לא רק לנצח, צריך לדעת גם להפסיד", אמר הלילה אלקין. ברקוביץ' קרא לו לחבור אליו אל מול ליאון, שכינה את התוצאות "נהדרות".

 

תוצאות ספירת קולות בחירות מקומיות ראשות עיריית ירושלים ()
התוצאות בירושלים

 

 

 
 

 

בחיפה, כאמור, ראש העיר ב-15 השנים האחרונות הולך הביתה. "אני מכבד את החלטת הבוחרים ואכבד את תוצאות הבחירות", אמר הלילה יונה יהב, שהפסיד לקליש-רותם בפער גדול. "היה לי כבוד גדול להוביל את העיר היפה הזו. חיפה היא מפעל חיי ואני מתפלל שהנהגת העיר החדשה תדע לשמר את מה שהושג פה ב-15 השנים האחרונות. כל מה שעשיתי לא הושג לבד, אלא בזכות עובדי העירייה המסורים ועל כך אני רוצה להודות להם. כרגע בעיקר חשוב לי להודות לכל הפעילים והאנשים הטובים שסייעו לי במערכת הבחירות הזו, שהאמינו, ושעבדו קשה כדי להצליח".

 

תוצאות ספירת קולות בחירות מקומיות ראשות עיריית חיפה ()

תוצאות ביניים נוספות: בראשון לציון, שהלכה לבחירות על רקע פרשת שחיתות, ההצבעה תוכרע ב-13 בנובמבר, בסיבוב שני. ראש העיר דב צור מוביל עם 31% לפני רז קינסטליך (22%) וליאל אבן זוהר (19%). קינסטליך קרא לצור לפרוש: "אל תגרור את העיר לסיבוב נוסף". גם רמת גן בדרך לסיבוב שני - כרמל שאמה הכהן מוביל עם 29%, לפני ראש העיר ישראל זינגר (26%) וליעד אילני (21%).

 

גם בבת-ים לא צפויה הכרעה הלילה: יוסי בכר, שבו תמך נתניהו, מוביל עם 34% לפני מועמד הליכוד צביקה ברוט (30%). עוד עיר שתלך לסיבוב שני היא רעננה - חיים ברוידא מוביל עם 32% לפני איתן גינזבורג, הגאה המוצהר הראשון המכהן כראש עיר (28%). גם שכנתה כפר סבא תלך שוב לקלפי בעוד שבועיים - רפי סער מוביל עם 27% לפני ניצב לשעבר יוסי סדבון (18%) והדר לביא (17%).

משה ליאון חגיגות סיבוב ראשון בחירות רשויות מקומיות ירושלים (צילום: עמית שאבי)
משה ליאון. מקום ראשון בסיבוב הראשון(צילום: עמית שאבי)

עופר ברקוביץ'  (צילום: יואב דודקביץ)
עופר ברקוביץ'. הקדים את דייטש ואלקין(צילום: יואב דודקביץ)

רמי גרינברג  (צילום: תומריקו)
רמי גרינברג. ראש העיר החדש של פתח תקווה(צילום: תומריקו)

מרים פיירברג  (צילום: יאיר שגיא)
פיירברג. נשארה ראש העיר(צילום: יאיר שגיא)

בבאר שבע יתרון ענק לראש העיר רוביק דנילוביץ' (92%) על מתחריו, באשדוד ראש העיר יחיאל לסרי הכריז על ניצחונו, לאחר שהיה במהלך ספירת הקולות קרוב מאוד לגבול ה-40% שנדרש לניצחון בסיבוב ראשון. באשקלון מוביל במעט תומר גלאם (41%) על ראש העיר איתמר שמעוני (39%). ראש הממשלה נתניהו בירך את ראש העיר נתניה מרים פיירברג-איכר על ניצחונה בבחירות, לאחר שלפי תוצאות הביניים היא זכתה לכ-50% מהקולות. זאת, אף שבשנתיים האחרונות היא התמודדה עם עננת פרשת השוחד

 

בפתח תקווה ניצח רמי גרינברג את ראש העיר המכהן איציק ברוורמן. ברמת השרון אבירם גרובר (36%), רון בלקין (31%) ורמי בר לב (24%) מתמודדים על העלייה לסיבוב השני. בחולון ראש העיר מוטי ששון נבחר לקדנציה שישית ברוב של 41.3%. עם היוודע התוצאות מסר ששון: "אני מודה לתושבי חולון שנתנו לי שוב את אמונם. הקדשתי את רוב חיי הבוגרים למען העיר ולמען תושביה וכך אעשה גם בחמש השנים הבאות במסירות ובאחריות". בבית שמש יתרון קטן לראש העיר משה אבוטבול (53%) על פני עליזה בלוך (46%).

 

מהפך דרמטי בנהריה - רונן מרלי מוביל עם 62% על ז'קי סבג, המכהן בראשות העיר זה כ-30 שנה וקיבל רק 23%. בבית שאן חגג ח"כ ז'קי לוי ניצחון ואמר לפעילים: "לחמתם מהבוקר עד סגירת הקלפיות. אמרתי שהאהבה תנצח ואמרתי שישמיצו. הייתה אמירה מאוד גדולה בתוצאה והיא מחייבת אותנו לעבוד. שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה". במקומו אמורה להיכנס לכנסת ברשימת הליכוד אסנת מרק. בערד ניצח ראש העיר ניסן בן חמו, ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד בירך אותו והוסיף: "החיבור בין ליצמן לליכוד לא הצליח לנצח מנהיג אמיתי וחבורה ערכית ומחויבת".

 

דרמה גם באילת: מסתמן כי קולות החיילים עשויים להכריע אם ראש העיר מאיר יצחק הלוי ימשיך לכהונה נוספת או יילך לסיבוב שני. מספירת כל הקולות, מלבדו המעטפות הכפולות, יצחק הלוי מוביל עם 38.4% לפני דובי כהן. בכרמיאל משה קוניבסקי יירש ככל הנראה את כסאו של עדי אלדר. קוניבסקי זכה ב-42% לעומת 24% לרותם ינאי. ראש העיר הבא של נס ציונה יהיה שמואל בוקסר, שעלה לכותרות לאחר שנחשפו תמונות שלו צד במסע באפריקה.  בחדרה עדיין לא ברור אם צביקה גנדלמן (40.7%) נבחר לקדנציה נוספת או שייאלץ להתמודד בסיבוב שני מול גד אריאלי (20%) ויניב דרי (20%).

 

בכמה מהמועצות האזוריות והמקומיות התקבלו כבר תוצאות סופיות: אופיר ליבשטיין ניצח בשער הנגב, גדי ירקוני באשכול וגיורא זלץ בגליל עליון. ראש מועצת תמר דב ליטבינוף, שהגיע לאחרונה להסדר טיעון עם הפרקליטות עם כתב האישום שהוגש נגדו, ימשיך לקדנציה רביעית לאחר שניצח עם 56% מהקולות. בבית אל ניצח ראש המועצה המכהן שי אלון ובמועצה האזורית גלבוע ניצח ראש המועצה המכהן עובד נור.

 

 

 

 

מטה כפר המכביה (צילום: שאול גולן)
מרכז השליטה בכפר המכביה, הלילה(צילום: שאול גולן)

מטה כפר המכביה (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

קלפי כפר המכביה (צילום: אמיר אלון)
קלפיות המעטפות הכפולות - חיילים, שוטרים, סוהרים ואסירים(צילום: אמיר אלון)

 

55% מבעלי זכות ההצבעה ברחבי הארץ, שהם יותר משלושה מיליון ו-600 אלף מצביעים שלשלו פתקים בקלפיות. מדובר בעלייה של 16% לעומת מערכת הבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2013. 

 

בחיפה הצביעו 45.3% מבעלי זכות הבחירה בעיר - עלייה בשיעור של 10% לעומת 2013. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי צייץ בטוויטר לאחר פרסום המדגם בחיפה: "ראשת העיר שלנו - המון הצלחה לך ולכל תושבי חיפה!".

 

מטה עינת קליש בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
מטה עינת קליש-רותם בחיפה, הערב(צילום: גיל נחושתן)

 

עינת קליש (צילום: עידו ארז)
יום דרמטי בחיפה. עינת קליש-רותם(צילום: עידו ארז)

 

 

קליש -רותם מסרה הערב לאחר פרסום המדגם: "תוצאות המדגם מעודדות. עם זאת, יש להתאזר בסבלנות להמתין לתוצאות האמת. מצפה לנו לילה ארוך שרק בסיומו נדע להגיד לאיזה כיוון תצעד חיפה. בואו נחכה עוד שעתיים. אנחנו עומדים בפני הספירה של הקולות, הולך להיות שמח. אני רואה שהחיפאים רוצים שינוי, ומגיע להם. תודה לכולם על התמיכה. חשבתי שזה מדהים, המספרים, ההצבעות של כולם. האנשים שתמכו בי לאורך כל הדרך, תודה, אתם עשיתם את הכל".

 

 

 

 

יונה יהב (צילום: ליהי קרופניק)
ראש העיר חיפה יונה יהב(צילום: ליהי קרופניק)


בחיפה נרשם יום בחירות דרמטי במיוחד, לאחר שמטה ראש העיר יונה יהב טען כי מטה המתמודדת היריבה עינת קליש-רותם ביצע מתקפת סייבר של שיחות "ספאם" ששיתקה את הטלפונים של חברי המטה. השניים יצאו בהצהרות מיוחדות לתקשורת: "עברנו מתקפת סייבר קשה מאוד", אמר יהב, "שמעולם לא חווינו במערכות בחירות בעיר. גורמים מאוד קיצוניים מנסים להשתלט על המרחב הציבורי". זמן קצר לאחר מכן תקפה קליש: "כל הקווים האדומים נחצו. מתנהל נגדי קמפיין שחור ונגטיבי בשבועיים האחרונים. אנחנו לא ניתן ל-2013 לחזור".

 
רון חולדאי מצביעים בקלפי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
רון חולדאי מצביע בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 
בתל אביב, מספירת אלפי קלפיות, עולה כי ראש העיר רון חולדאי מוביל בהפרש קטן על אסף זמיר. מוקדם יותר בטרם נסגרו הקלפיות, שני המטות של המועמדים המובילים חולדאי וזמיר האמינו כי יסיימו את היום בניצחון. בעיר נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים ביחס לבחירות הקודמות: הצביעו יותר מ-186 אלף בני אדם, שמהווים 42% מבעלי זכות הבחירה בעיר - עלייה של 12% לעומת 2013.
 

כשעתיים לפני סגירות הקלפיות שלח זמיר הודעות לציבור הבוחרים ואמר כי "זה הרגע הכי חשוב בחיי! אנחנו מרחק נגיעה מניצחון. אני חייב את העזרה שלכם, צאו להצביע!" מנגד במטה של חולדאי בדרום תל אביב בטוחים שראש העיר המכהן ימשיך לקדנציה חמישית.

 
 אסף זמיר ואישתו מצביעים בקלפי בתל אביב (צילום: טל שחר)
אסף זמיר(צילום: טל שחר)
 

מפת מיפוי אחוזי הצבעה בירושלים (צילום: באדיבות מכון ירושלים למחקרי מדיניות)
מפת אחוזי הצבעה בירושלים(צילום: באדיבות מכון ירושלים למחקרי מדיניות)

 

 
 
 
 

משה ליאון ראשות עיריית ירושלים קלפי בחירות מקומיות 2018 (צילום: עמית שאבי)
משה ליאון(צילום: עמית שאבי)

 

המועמד יוסי דייטש (צילום: ענבר טויזר)
יוסי דייטש(צילום: ענבר טויזר)

  

מאיר יצחק הלוי ()
ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי

בחירות לרשות המקומית באילת  (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)

 

בבירה יצאו להצביע כ-206 אלף בני אדם שמהווים 32% מכלל הבוחרים - ירידה לעומת מערכת הבחירות הקודמת. נראה כי אחוזי ההצבעה הנמוכים יחסית מלחיצים בעיקר את המועמדים המתבססים על קולות הציבור הכללי: זאב אלקין ועופר ברקוביץ. השניים פרסמו הערב סרטונים הקוראים בבהילות למצביעים לצאת ולהצביע.

 

אלקין הזהיר בסרטון מטעמו על התחזקות כביכול של המועמד משה ליאון, ואמר: "נתוני ההצבעה עד עכשיו מוכחים ירושלים הולכת לסיבוב שני, הקרב עדיין מאוד צמוד אני קורא לכל אחד מכם לצאת מהבית כדי לא לתת לליאון ודרעי להשתלט על ירושלים. זה תלוי בכם יש זמן לעשות זאת עד סגירת הקלפיות". עופר ברקוביץ הוציא סרטון שקורא לתושבים להצביע לו בקלפי ואמר: "אחוזי ההצבעה נמוכים - עתיד ירושלים מונח על השולחן ותלוי בכם, הביאו את החברים, המשפחה והשכנים".


פורסם לראשונה 30/10/2018 20:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים