שתף קטע נבחר

"טיסת השבת": אל על תפצה את 400 הנוסעים

לאחר לחץ מצד גורמים במגזר החרדי שאיימו בחרם, הודיעה חברת התעופה כי תפצה בכרטיס טיסה הלוך ושוב לאירופה את נוסעי הטיסה שהמריאה מניו יורק ונחתה באתונה כדי לא לחלל שבת. בחברה הדגישו: "אל על לא הטילה אשם בציבור החילוני, הדתי או החרדי באירועים שעליהם דווח". שמעון שבס שהיה בטיסה: "אני בוש ונכלם, לא רוצה לקבל מהם שוחד"

 

חברת אל על הודיעה הבוקר (יום ב') כי תפצה את כל נוסעי "טיסת השבת", שהמריאה לפני כשבוע וחצי מניו יורק ונחתה באתונה כדי למנוע חילול שבת. ההחלטה על הפיצוי התקבלה על רקע איומים מצד גורמים במגזר החרדי להחרים את החברה וחרף, הודעה קודמת של החברה שהצהירה כי תתלונן במשטרה נגד נוסעים שהתפרעו.

 

"טיסת השבת" - כתבות נוספות

עדות הדיילות: "טיסת השוקולד? אצלנו הייתה קבינה אלימה"

שלב אחרי שלב: האיחור, הבטחות קברניט אל על והאלימות

הקלטות מגדל הפיקוח: "יש לנו בעיות עם כמה נוסעים"

 

בהודעת אל על נכתב כי "בנושא טיסת אל על מ-15 בנובמבר מניו יורק לתל אביב החברה מוצאת לנכון לחזור ולהבהיר, כפי שכבר הבהירה בהודעה לתקשורת ביום 19 בנובמבר, כי היא לא הטילה אשם בציבור החילוני, הדתי או החרדי באירועים שעליהם דווח. כל פרסום אחר לא נעשה על דעת אל על".

מהומה בטיסת אל על (צילום: רוני מיטל)
המהומה בטיסת אל על(צילום: רוני מיטל)

  

 

עוד נכתב כי "אל על אינה מבחינה בהשתייכות לקוחותיה למגזר, מגדר או לאום כלשהו. הנהלת אל על מגבה ומוקירה את אנשי צוות האוויר והקרקע שפעלו בטיסה זו באופן מעורר הערכה. אל על החליטה להעניק כרטיס טיסה הלוך ושוב לאירופה לכלל 400 נוסעי הטיסה נוכח אי הנוחות שנגרמה ללקוחות החברה".

 

הודעתה של החברה הבוקר מעלה תמיהות לגבי הודעות קודמות שמסרה במהלך השבוע שעבר. בין השאר ב-17 בנובמבר הודיעה החברה כי החליטה להגיש תלונה במשטרה בשל התפרעויות בטיסתה מניו יורק, והוסיפה כי היא רואה בחומרה את ההתנהגות החמורה של חלק מהנוסעים בטיסה.

 

בנוסף, דיילות בחברות פרסמו הודעות על אלימות שחוו מצד נוסעים בטיסה וגם קברניט הטיסה, בדו"ח שהגיש, ציין כי קיבל דיווח ממנהלת השירות בטיסה "שהיה מלווה בהסבר שיש התגודדות גדולה סביב הצוות עם דיבורים תוקפניים מצד אותם חרדים".

 

 

כל ההודעות האלה, ובכלל זה דיווחים של חלק מהנוסעים, אינם עומדים בקנה עם ההודעה של חברת אל על, אלא אם דיילי החברה וטייסיה הם לא חלק ממערכת הדיווח שעליה מסתמכת החברה בהודעה זו.

 

אמש: חרדים הפגינו מול משרדי אל על

הרב שלום בער סורוצקין, ראש ישיבה ודמות בולטת בציבור החרדי הליטאי, הפגין אמש מול משרדי אל על בנמל התעופה בן גוריון במחאה על אירועי "טיסת השבת", ודרש מחברת התעופה לחזור בה מטענותיה כי נוסעים הפעילו אלימות נגד צוות המטוס בגלל החשש מחילול שבת.

 

סורוצקין, שבעצמו היה על הטיסה, גזר בהפגנתיות את כרטיס "הנוסע המתמיד" שברשותו, והודיע כי אם ראשי אל על לא יתנצלו ויבהירו כי טענות החברה התבררו כלא נכונות, הוא ינצל את קרבתו לרבנים הבכירים, מנהיגי הציבור החרדי, כדי להוביל במגזר חרם צרכנים על החברה. הבוקר, דקות לאחר שאל על הודיעה על מתן הפיצוי, המריא הרב סורוצקין בטיסת החברה לניו יורק.

מחאת חרדים נגד אל על ()
מודעת מחאה של חרדים שהופצה ברשת לאחר הטיסה

מחאת חרדים נגד אל על ()
קריאה לחרם שהופצה בקבוצות של חרדים בווטסאפ

אלימות בטיסת אל על ()
נוסע במטוס מניף אגרוף. גם הוא יקבל פיצוי
 

 

שמעון שבס: "הייתה אלימות, אני ראיתי" 

מי שמיהר הבוקר להגיב על הודעת החברה היה שמעון שבס, שהיה בטיסה וכתב: "אני כל כך בוש ונכלם. מה זה? חונטה מאורגנת? אני תורם את הכרטיס שלי לטובת נכה צה"ל. אני לא רוצה לקבל מהם שוחד". שבס, שדיווח כי ראה התפרעות של נוסעים חרדים, אמר הבוקר כי רוב הנוסעים בטיסה, וכמובן גם החרדים, התנהגו למופת. עם זאת, לדבריו, "כל הטיסה הייתה אומללה מההתחלה ועד הסוף, וחברת אל על פעלה בצורה לא נאותה ופגעה ברגשות נוסעים שהיו שם וגרמה להם סבל".

 

פוסט שפרסם שמעון שבס לאחר הטיסה 

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופתו של יצחק רבין אמר כי "זה לא מוריד מכך שהיו מספר מסוים של חרדים שהתנהגו באלימות מילולית וגם פיזית כלפי חלק מצוות המטוס. אני ראיתי את זה. אנשי הצוות חוו את זה. היה שם בכי של אנשי צוות שחוו את זה. אני ניסיתי להפריד, וגם אני וגם הרב סורוצקין חטפנו דחיפה. אי אפשר לומר לי שלא היתה אלימות".

 

לדבריו, אל על מנסה לסגור את העניין כי ציבור החרדים שטס איתה הוא גדול והם לא רוצים להפסיד. "החברה משלמת שוחד במחיר של כרטיסי טיסה", האשים שבס, "כדי לצנן את הרוחות, אולי בצדק מבחינתם. אבל מבחינה אחרת זה פוגע בצוות העובדים של אל על. האנשים הצעירים האלה שלומדים שבשיקולים כלכליים אפשר להכניס את האמת. וזה מרגיז אותי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני מיטל
המהומה בטיסת אל על
צילום: רוני מיטל
מומלצים