שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שבעה ספרי תורה שרופים: "עמדנו חסרי אונים ובכינו"
  האש שהשתוללה בבית הכנסת "מורשה" שבקייפטאון כילתה קומה שלמה ובה ארון הקודש עם ספרי התורה, לצד נזק עצום לבית הכנסת כולו. חברי הקהילה הציונית שבדרום אפריקה מספרים על ההתרחשות ועל חוסר האונים. צפו בתיעוד השריפה - ובתפילה העצובה הבוקר

   

   

  אבל כבד ירד על הקהילה היהודית בקייפטאון: בדליקה שפרצה הלילה (אור ליום ד') נשרף בית הכנסת "מורשה" של קהילת "סי פוינט" (Sea Point), על שבעה ספרי התורה שבו – למעט ספר אחד קטן. הבוקר קרעו בני הקהילה קרע בבגדם – כפי שמורה ההלכה היהודית בזמן אבל, בשעה שנפטר קרוב מדרגה ראשונה. חוקרי שריפות ינסו לבדוק האם קצר חשמלי, הצתה מכוונת או חנוכייה שהושארה גרמו לדליקה הקשה.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

   

  כל מה שרציתם לדעת על חנוכה - בעמוד המיוחד שלנו. היכנסו

   

  השריפה בבית הכנסת שבקייפטאון, דרום אפריקה פרצה אמש, סמוך לשעה 11 בלילה. "השריפה התחילה באזור הגג וירדה למטה", מספר ל-ynet לביא וולף, שליח תנועת "בני עקיבא" בקהילה, המתגורר בסמוך לבית הכנסת. "כששמעתי את רכבי הכיבוי מגיעים בהמוניהם, מיהרתי החוצה וראיתי את בית הכנסת בוער. מספר מתפללים שרצו להציל את ספרי התורה, לא יכלו לעשות זאת הן בשל עוצמת האש וגם בגלל שהכבאים מנעו גישה, בשל הסכנה הגדולה".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות : 

  פרשת מוטי אלון: רבנים, זו אשמתכם/ יעקב סלע

   

  וולף ורעייתו אביה מתארים את ההתרחשות בכאב: "הבעיה היא שרכבי הכיבוי הגיעו לחזית המבנה, ואילו כדי לכבות את האש היה צריך להגיע מהצד, שם הגישה הייתה מוגבלת בגלל החנייה של הבניין הסמוך. זה עיכב את פעולות הכיבוי. במשך שעתיים האש בערה בעוצמה וגרמה לנזק עצום".

   

  "קראנו שמע ישראל"

  בבית הכנסת שבראשו עומד הרב סם ת'ורגוד, היו כשבעה ספרי תורה, שישה מתוכם נשרפו כליל - ואילו האחרון נפגע בצורה חמורה ולא ניתן יהיה לשקמו. "חברי הקהילה עמדו בחוץ. רבים בכו ושרו 'גם כי אלך בגיא צלמוות, לא אירא רע כי אתה עימדי'. אחרים קראו שמע ישראל, אמרו תהילים אבל התחושה הייתה של חוסר אונים", מוסיף וולף.

   

  "עמדנו חסרי אונים מול הלהבות". בית הכנסת |מורשה" עולה באש(צילום: לביא וולף)

   

  אמיתי סלומון, שליח מטעם עמותת "תורה מציון" בקהילת קייפטאון, נדהם לראות מול ביתו את להבות הענק. "ב-11 בלילה חזרנו מארוחה אצל משפחה בקהילה, והלכנו להדליק נרות חנוכה", הוא משחזר בראיון ל-ynet. "מחלון ביתי ראיתי שריפה ענקית, ממש מאחד הבניינים שמול הדירה שלנו. לאחר כמה שניות בתי אמרה שזה כנראה בית הכנסת שעולה באש.

   

  "רצנו לשם בשיא המהירות. תוך רגעים הלהבות התחזקו יותר והגיעו הרבה מאוד מהאנשים מהקהילה - דתיים, חילוניים ומסורתיים. כולם הרגישו צורך להגיע - למרות שלא היה יותר מידי מה לעשות באותו הרגע. אחרי שהאש כובתה התברר שהנזק המרכזי הוא לקומה העליונה, שם התחילה הדליקה ששרפה את הבימה ואת ארון הקודש שבו היו ספרי התורה".

   

  הבוקר: תפילה עצובה בחצר האחורית

  כלי התקשורת בדרום אפריקה מדווחים כי מכבי האש עשו מאמצים כבירים בניסיון להשתלט על האש ולמנוע ממנה להתפשט למבנים סמוכים. באירוע פעלו 22 כבאים, ארבע משאיות כיבוי וגם מסוק הוזנק כדי להעניק סיוע. למקום גם הוזנקו פרמדיקים, אולם בהמשך התברר שאיש לא היה בבית הכנסת בזמן השריפה, והנזק היחיד הוא לרכוש.

   

  שבעה ספרי תורה נשרפו. המתפללים קרעו קריעה (צילום: לביא וולף)
  שבעה ספרי תורה נשרפו. המתפללים קרעו קריעה(צילום: לביא וולף)

   

  לאחר כשעתיים של מאמצים כבירים, השתלטו הכבאים על האש, ואז החל מאמץ להציל את ספרי התורה וגם את התפילין, הטליתות, ספרי התפילה והלימוד. "כשראינו את ספר התורה שנשרף כמעט לגמרי, קרענו את הבגד כסימן לאבלות, ובמקביל החלה שרשרת אנושית", מספר וולף. "הכבאים הוציאו את הספרים החוצה, ובני הקהילה וגם שכנים הובילו אותם לבית שלנו והניחו אותם בערימות בבית ובחצר. לאחר מכן הביאו מאווררים בניסיון לייבש את הספרים ולהציל לפחות חלק מהם.

   

  "למרות שכולנו לא ממש ישנו הלילה - הבוקר, בשעה שש וחצי, הגענו לרחבת הכניסה לבית הכנסת וקיימנו תפילת שחרית מרגשת. כעת הקהילה תתגייס למלאכת השיקום".

   

  ביתם של שליחי בני עקיבא, אביה ולביא וולף, הפך מקלט לספרים שניצלו (צילום: לביא וולף)
  ביתם של שליחי בני עקיבא, אביה ולביא וולף, הפך מקלט לספרים שניצלו(צילום: לביא וולף)

   

  סלומון מוסיף כי לתפילה בחצר האחורית של בית הכנסת, הביא אחד הרבנים ספר תורה מבית כנסת אחר, "כדי שנוכל לקרוא בתורה", הוא מסביר. "כמו בכל אחד מימי חנוכה, קראנו את ההלל ובו הפסוקים 'מקימי מעפר דל מאשפות ירים אביון... מאת ה' הייתה הזאת, היא נפלאת בעינינו'. ההלל היה מהול בשמחת החג אך ביגון עמוק ובאבל נוכח מה שקרה. אחד מהעולים לתורה התחייב לתרום ספר תורה חדש לבית הכנסת".

   

  "קהילה ציונית שתורמת לישראל"

  בקהילה פתחו פרויקט מימון המונים, וולף מציין כי הקהילה האורתודוכסית היא גם ציונית מאוד, "ומאוד מחוברת לישראל", כדבריו. "היא תרמה למדינה במשך שנים. כעת הגיע הזמן שבישראל יסייעו וייתרמו כסף וגם ספרי קודש כדי לשקם את בית הכנסת".

   

  במהלך הלילה כולו סייעו שכנים ויהודים תושבי העיר - דתיים וחילונים - בהעברת ספרי הקודש מבית הכנסת (צילום: לביא וולף)
  במהלך הלילה כולו סייעו שכנים ויהודים תושבי העיר - דתיים וחילונים - בהעברת ספרי הקודש מבית הכנסת(צילום: לביא וולף)

   

  יו"ר מועצת הנשיאות היהודית בקייפ טאון, ראל קאימוביץ', הבהיר כי למרות שאין חשד לפלילים, יש להמתין לתוצאות החקירה. זאב שוורץ, מנכ"ל "תורה מציון" המפעילה שליחים בקהילה הוסיף כי "זו בהחלט טרגדיה לקהילה בקייפטאון. הקהילה מהווה בית של שליחי תורה מציון ובני עקיבא ואנו מחכים לשמוע מה סיבת הדליקה מפי הגורמים המקצועיים במקום. אנחנו מחזקים את ידי הקהילה בשעה קשה זו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים