שתף קטע נבחר

פרשת מוטי אלון: רבנים, זו אשמתכם

לפני כשנה וחצי, בצעד שדרש ממני כוחות נפש, חשפתי פדופיל שפגע בי בילדותי. סיפורי התרחש אמנם בציבור החרדי, אך מאז פונים אליי לא מעט הורים מהמגזר הדתי-לאומי עם סיפורים דומים. נכון להיום, רבנים אינם מסוגלים להוות פתרון וחלקם אף חלק מהבעיה. פרשת מוטי אלון היא רק דוגמה

הרב מוטי אלון (צילום: נועם מוסקוביץ') (צילום: נועם מוסקוביץ')
הרב מוטי אלון(צילום: נועם מוסקוביץ')
 

 

פרשת מוטי אלון החדשה כפי שנחשפה היום (ג'), מצריכה את הציבור הדתי-לאומי ורבניו לעשות חשבון נפש נוקב ביחס לעבריינות מין. על הציבור לעשות חושבים: איך יכול להיות שרב שפגע בתלמידים חוזר ללמד ולשמש דמות רבנית/ חינוכית, בגיבוי של רבנים בעלי שיעור קומה דוגמת הרב חיים דרוקמן – "זקן רבני הציונות הדתית" ומבכיריה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הגיבוי הרבני למוטי אלון הוא רק חלק מהתופעה. לצערי, בדומה לציבור החרדי, גם בציבור הדתי-לאומי הפכו עבירות המין להיות תלויות-פוגע והשתייכות מגזרית. כך לדוגמה, רבים במגזר עדיין תומכים באופק בוכריס, על אף שהורשע על פי הודאתו בהתנהגות שאינה הולמת ובבעילה אסורה בהסכמה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לו היה זה תת-אלוף אחר בצה"ל שאיננו משתייך למגזר, אין לי ספק שסיפורו היה הופך למודל של "מדוע שילוב נשים בצה"ל אינו ראוי". אך מכיוון שבוכריס הוא "בשר מבשרנו", אחד שהביא לנו גאווה במשך שנים רבות - לא ייתכן שעשה את המיוחס לו, ולעזאזל ההודאה.

 

על בשרי

לפני כשנה וחצי, בצעד שדרש ממני כוחות נפשיים רבים, חשפתי פדופיל שפגע בי בילדותי. המניע לחשיפה היה הפחד שאם אשתוק ואתעלם, הפוגע ימשיך לפגוע מינית בילדים נוספים, פחד שלצערי התגלה כנכון.  

 

 

בעימות עם הפוגע הוא הודה בפניי שהוא ממשיך לפגוע בילדים בידיעתו של רב השכונה ועסקנים נוספים, שמצדם היו "מזהירים אותו" שלא ימשיך לפגוע. הודאתו של הפוגע על ידיעת הרב איננה יחידה. במהלך התקופה שעברה מאז החשיפה קיבלנו יותר מעדות אחת על כך שהרב ידע על כל הנעשה, ועזר בהשתקה.

 

הורים לילדה שנפגעה סיפרו לי כי הגיעו לרב השכונה, והוא הבטיח לטפל כשבפועל הוא לא נקף אצבע. לאריאלה שטרנבך (כתבת ynet) הוא ניסה להסביר שבאותה תקופה הפדופיל עמד להתחתן, ו"מצד אחד הייתה לו אישה (מאורסת) ומצד שני לא הייתה לו אישה" (כי אסור היה לו לקיים עמה יחסים). הוא זיהה "ירידה" (שם קוד לפגיעה) ולקח אותו לשיחה.

 

בנוסף, האשים אותי הרב שאני מחפש נקמה אחרי 20 שנה, ואם הייתי רוצה לפתור את הבעיה, "ישנן דרכים אחרות". חשבון נפש על ההסתרה לא היה שם.

 

להציל נשמות של ילדים

הסיפור האישי שלי התרחש אמנם בציבור החרדי, אך מאז פונים אליי לא מעט הורים המשתייכים למגזר הדתי-לאומי עם סיפורים דומים. נכון להיום, הרבנים אינם מסוגלים להוות פתרון וחלקם אף חלק מהבעיה. כך כאמור, קיבל אלון גיבוי ארוך שנים מהרב חיים דרוקמן, שאף ביקש ממנו להמשיך וללמד תורה בישיבה שלו. עצם הגיבוי שלח מסר חד וברור לנפגעים: "אנחנו לא מאמינים לכם".

 

כמי שפעיל מאוד בחשיפת עברייני מין במגזרים הדתי והחרדי, אני קורא מכאן לרבנים לפתוח את ליבם לנפגעים, לעזור להם ולעודד אותם להגיש תלונות במשטרה. יכול להיות שתשלמו על זה מחיר, אבל מהו אותו מחיר לעומת הידיעה שהצלתם נשמות של ילדים?

 

  • הכותב הוא יועץ תקשורת ופעיל נגד עבריינות מין בציבור הדתי והחרדי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מוסקוביץ'
הרב מרדכי אלון
צילום: נועם מוסקוביץ'
מומלצים