שתף קטע נבחר

"בכיתי במופע": נוער משבט זולו שר לה' עם יונתן רזאל. צפו

"היה לי חלום לשיר עם להקה אפריקנית מקומית, ולא ידעתי עד כמה מרגש זה יהיה שנים אחר כך. בכיתי ממש. לא יודע, הרגשתי מעין התעלות שקבוצה של נוער כזה שמגיע משכונות הפחונים של יוהנסבורג שרה אתי, זמר יהודי-דתי, אי-שם באפריקה; מתרגשת אתי, רוקדת אתי". צפו בבכורה ב"נפשנו חיכתה לה'" - ובחזרה למופע

 

 

כנראה שהרעיון לחיבור הזה ביני לבין מקהלה אפריקנית נבט כבר מזמן, כשהייתי עוד מוזיקאי-נווד שנשלח להופיע בקהילות יהודיות נשכחות סביב לעולם. במסגרת התקופה המדהימה הזו, שנת אלפיים, הגעתי גם לסיבוב הופעות קטן בדרום אפריקה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

והיה לי חלום: לשתף פעולה עם מקהלה מקומית. בסתר לבי התפללתי שאצליח לגייס את Ladysmith Black Mombasa שהקליטו עם פול סיימון - ואפילו שיר כבר היה לי, וניסיתי לקדם את זה, אך כנראה שזה עוד לא היה הזמן.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

בשנים האחרונות נוצר קשר די הדוק ביני לבין כמה קהילות יהודיות ביבשת, והתחלתי לנסוע לדרום אפריקה באופן כמעט קבוע. לקראת חודש מאי האחרון הוזמנתי להופיע בערב מיוחד של תנועת "המזרחי העולמי" עבור יום ירושלים – והמארגנים הציעו שבתור הפתעה תעלה לבמה מקהלה מקומית לשיר איתי שיר או שניים. הרגשתי "נשיקה משמים" – הנה ההזדמנות שלי להגשים חלום ישן.  

 

 

ואכן חלום זה היה, שהתגשם. מן העבר השני חיכתה לי מקהלת Mzansi youth choir המורכבת מנוער שחי בערי-הפחים המקיפות את יוהנסבורג. רבבות על רבבות של פליטים ומהגרים חסרי כל חיים שם, והם שמרכיבים את הלהקה שהחלה כסוג של פרויקט שיקום – והפכה להצלחה מוזיקלית בינלאומית.

 

ללמוד שיר בשפת הזולו

התחלנו להתכתב ולשלוח סקיצות לרעיונות לשירים משותפים, והם התחילו להתאמן על כמה שירים שהצעתי, לשלוח סרטונים מהחזרות (שבהן הם מברכים אותי בשפת הזולו) והיה ניכר שהם בהתרגשות גדולה מהמפגש. הם הגדילו לעשות ואף פנו לישראלי מקומי בבקשה להתאמן אתם ולחדד את הביטוי של המילים בעברית, ואף שלחו לי שיר מדהים בשפת הזולו, שאלמד.

 

יונתן רזאל עם Mzansi youth choir. ההתרגשות באוויר ()
יונתן רזאל עם Mzansi youth choir. ההתרגשות באוויר

 

הכול נשמר בסודיות – שאף בה היה אלמנט גדול של התרגשות. סוג של "בליינד דייט" מוזיקלי לזוג שבא מרקעים שונים במאוד. וכך היה המפגש: מרגש ביותר. הייתה לנו חזרה אחת ביום שישי, באולם – והתפעלות אפפה את כולם, את כל הנוכחים - בהם אנשי הפקה, סאונד ועוד. חשתי שמחה ואור שלא חשתי מעולם. משהו אפוקליפטי הדדי.

 

בהופעה עצמה ההתרגשות לא פחתה, גם בקרב הקהל - ואנו נאלצנו לחזור על השירים כמה וכמה פעמים.

 

יונתן רזאל עם Mzansi youth choir. ההתרגשות באוויר ()
התעלות בהופעה

 

בכיתי במופע. בכיתי ממש. לא יודע, הרגשתי מעין התעלות – שקבוצה של נוער כזה שרה אתי, זמר יהודי–דתי, אי-שם באפריקה. מתרגשת אתי, רוקדת אתי, ומרגישה (אני חושב) את אותו סוג של חוויה משיתוף הפעולה.

 

מאחורי הקלעים קיבלתי מהם מתנה: צמיד של השבט שלהם שניתן "לבוגרים"; למי שעבר כמה דברים בחיים. אנחנו שומרים על קשר וכבר חושבים על פרוייקטים משותפים, ובעיקר שמחים מההזדמנות שזכינו לה – לשיר ולשמוח ביחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים