שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האפודים האנטישמים: "העם היהודי חוגג ולצרפתים אין מה לאכול"

  בית כנסת בשאנז אליזה נסגר לראשונה בשבת, בבית כנסת אחר התבקשו המתפללים להביא אוכל כי השערים יינעלו עד למוצאי השבת - והאבטחה תוגברה בכל המוסדות היהודיים. בציר תחבורה ראשי נתלה שלט: "מקרון זונה של יהודים", ופעילי אפודים צהובים העלו סרטונים אנטישמיים: "האויב האמיתי זה היהודים"

   ()
  ברשתות החברתיות מופצת הכרזה, על רקע התמונה המפורסמת של המהפכה הצרפתית: "מקרון זונה של היהודים"
   

   

  יהדות צרפת מלקקת את פצעי המהומות: על רקע מחאת "האפודים הצהובים" שהולכת וצוברת תאוצה בשבועות האחרונים בצרפת, הפכו יהודי צרפת לכתובת מרכזית לנאצות ולביטויי אנטישמיות מצד המפגינים. בימים האחרונים מדווחים בקהילה היהודית על ריבוי סרטונים אנטישמיים, כתובות נאצה וגם איומים של ממש.

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  בשבת האחרונה הגיעו הדברים לשיא חדש, כאשר לראשונה מזה עשרות שנים של פעילות, נסגר זמנית בית חב"ד בשאנז אליזה שמפעיל גם בית כנסת. בבית חב"ד הפיצו הודעה שבה נכתב כי "בפעם הראשונה לא ייפתח בית חב"ד בשבת בבוקר, כי המצב אינו בשליטת המשטרה והיום הוא יום מסוכן מאוד".

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

   

  בבית כנסת אחר בעיר יצאו מיילים לחברי הקהילה לפני השבת המזהירים מפני המהומות. "בבית הכנסת על שם אלי דריי המליצו לנו לא הגיע לתפילה בבוקר", מספרים טובה ויהושע נגלר ששהו בעיר בשבת. "הגבאי הודיע שמי שבכל זאת רוצה להגיע, יוכל להיכנס רק עד תשע בבוקר, ולקחת בחשבון שבית הכנסת יישאר סגור עד הערב כי השערים יינעלו, לכן ביקשו מאנשים שבאים לתפילה שיביאו איתם אוכל".

   

  "היהודים מושכים בחוטים"

  בכביש A6, הציר הראשי המחבר בין פריז למרסיי, נתלתה כתובת ענק על גשר: "מקרון – זונה של היהודים". גם הרשתות החברתיות הפכו לזירה להפצת ביטויים אנטישמיים. כך, למשל, מסר שהופץ על ידי גורם אנונימי חבוש מסכה: "היהודים העשירים הם שהעלו את מקרון לשלטון בכדי שיהיה הבובה שלהם והם אלו שמושכים בחוטים. הם שגרמו לו לבטל את המיסים לנכסים של עשירים וכל המצב הכלכלי באשמתם״.

   

   ()
  שלט על גשר בציר תנועה ראשי: "מקרון - זונה של היהודים"

   

  בסרטון אחר מזמין פעיל מטעם "האפודים הצהובים" מפגינים להגיע להדלקת נרות של חב"ד, ואומר: "העם היהודי חוגג כאשר לצרפתים אין מה לאכול". לכך יש להוסיף את העובדה שהבדרן הצרפתי האנטישמי דיודונה ומעריציו הצטרפו למפגינים והצטלמו במועל יד.

   

  ברשתות החברתיות מופץ וידיאו של המוזיקאי הצרפתי סטפן בלט, השוהה באיסטנבול, המסית את המוחים "להבין שהאויב האמיתי זה היהודים", כדבריו. בלט, מוזיקאי מוערך בעל רזומה גזעני, העלה לפני כשבוע את הסרטון שזכה לכ-36 אלף צפיות ביוטיוב, לפני שנחסמה הצפייה בו, ובו טען שהדלקת נרות החנוכה מול מגדל אייפל "בזמן שהצרפתים מתים מרעב", היא התרסה מכוונת של היהודים נגד העם הצרפתי. הוא אף הביע צער על שלא יכול היה לבוא ו"להגיד שלום" ליהודים שהדליקו את הנרות.  

   

   

  זינוק במספר היהודים בצרפת המבקשים לעלות

  ב"קרן לידידות" בראשות הרב יחיאל אקשטיין, המסייעת בהעלאת יהודים לישראל, מציינים כי בעקבות האירועים בצרפת חל זינוק במספר היהודים שמתעניינים בעלייה לארץ. אוריאל סעדה, ראש דסק צרפת ב"קרן לידידות", סיפר כי קיבל עשרות פניות ממשפחות יהודיות המעוניינות לעלות לישראל.

   

   

  "רק ביום שישי האחרון קיבלתי כעשרה טלפונים, מה שמאוד נדיר כי בדרך כלל לא מתקשרים כלל בימי שישי", הוא מעיד. לדברי סעדה, מאחר וכוחות המשטרה בפריז גויסו בעקבות המהומות, כדי להחזיר את הסדר על כנו, התחילו היהודים לאבטח את בתי הכנסת בעצמם, ואף הזהירו השבת כי מוטב שלא להגיע לתפילה עם ילדים.

   

  עוד ציין, כי המגמה של משפחות יהודיות המתכננות לעלות לארץ הולכת ומתחזקת. "אני לא חושב שמהיום להיום כולם יקפצו ויעשו את המהלך הזה, אך מנגד, אין סיום נראה לעין של המחאה הזו. כל עוד הפעילים אינם מקבלים את מה שהם דורשים - העלאת שכר המינימום - המצב יימשך ועלול אף להסלים".

   

  חייל צרפתי שומר מחוץ לאחד בבתי הכנסת בפריז (צילום: יצחק טסלר)
  חייל צרפתי שומר מחוץ לבית הכנסת דה לה ויקטואר - הגדול ביותר בפריז(צילום: יצחק טסלר)

   

  הרב יחיאל אקשטיין, נשיא "הקרן לידידות", ציין כי: "האנטישמיות בצרפת הפכה נפוצה ובוטה מאוד בשנים האחרונות, והרשויות עדיין פועלות ברפיון נגדה. לאור המצב בצרפת, אנחנו נערכים עם הקצאה של התקציבים הנדרשים לצורך כך, ובעיבוי מערך המתנדבים שלנו, על מנת לסייע לכל יהודי המעוניין - לעלות ארצה דרכנו ולהיקלט בהצלחה בארץ.

   

  "במקביל אנו עוסקים בצרפת בפרט ובאירופה כולה בתגבור מערך האבטחה על המוסדות היהודיים. אני מקווה כי ההנהגה האירופית תצליח במאמצה למגר את האנטישמיות, אך עד אז חשוב שכולנו נעמוד על משמרתנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מקרון זונה של היהודים". רץ ברשתות החברתיות
  מומלצים