שתף קטע נבחר

כדורגל בשבת: כך נשמר הסטטוס-קוו הקדוש

היועץ המשפטי לממשלה ניסה להגן על מדיניות אי-האכיפה, אך בפני המדינה עמדו, לכאורה, רק שתי אפשרויות: להכשיר את חילול השבת באמצעות החרגת ענף הכדורגל כולו מהחוק - או לעצור את המשחקים כולם. היציאה מהסבך המשפטי התאפשרה לבסוף דווקא בזכות משבר שבת אחר

איתי שכטר יצטרך להמשיך לשחק בשבת (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
איתי שכטר יצטרך להמשיך לשחק בשבת(צילום: אורן אהרוני)
 

 

בנובמבר 2017 הוכיחו המפלגות החרדיות כי הן עקביות בדרישתן לשמר את הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה - גם כאשר הוא לרעתן. שחקני כדורגל מהליגות הבכירות עתרו לבג"ץ נגד המדינה, המאפשרת כבר עשרות שנים את קיומם של משחקי כדורגל בשבת למרות חוק שעות עבודה ומנוחה האוסר זאת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 


 

היועץ המשפטי לממשלה ניסה להגן על מדיניות אי-האכיפה, אך לפי עקרון ה"ישראבלוף" שקבע בית המשפט בפרשת המרכולים (ע"ע), בפני המדינה עמדו, לכאורה, רק שתי אפשרויות: להכשיר את חילול השבת באמצעות החרגת ענף הכדורגל כולו מהחוק, או לעצור את המשחקים כולם.

 

עסקת החבילה של נתניהו

היציאה מהסבך המשפטי התאפשרה לבסוף דווקא בזכות משבר שבת אחר, סביב עבודות התשתית והתחזוקה ברכבת ישראל בסופי שבוע. אף שהן מתקיימות כדבר שבשגרה במשך שנים, גורמים חרדים החלו להפעיל לחץ על נציגיהם בממשלה שימנעו את העבודות – ללא הצלחה, עד ששר הבריאות דאז, יעקב ליצמן, נאלץ להתפטר מתפקידו, בהוראת האדמו"ר מגור, בעקבות הפיכת השבת למה שכינה "יום השיפוצים הלאומי".

 

המטרה של יו"ר יהדות התורה הייתה רק להסיר מעליו, כשר בממשלה, את האחריות לחילול השבת, לאחר שבג"ץ מנע ממנו לכהן כסגן-שר במעמד שר (כפי שהיה נהוג במפלגה החרדית) ואילץ אותו ליטול לעצמו לראשונה תפקיד מיניסטריאלי. אבל נתניהו חשש כי דרעי וגפני ייגררו אחריו, מחשש להצטייר בקרב בוחריהם כפשרנים, ובכך יביאו שלא ברצונם לטלטלה של ממש בקואליציה ואולי אף יגרמו להתפרקותה.

 

ראש הממשלה נכנס לעובי הקורה והביא לסיום המשבר כבר באותו היום, בזכות הסכם פשרה בין הליכוד למפלגות החרדיות בסוגיות דת-מדינה, והוא כולל הבנות בשלושה נושאים עיקריים: חוק המרכולים יקודם - אך לא יחול למפרע, וממילא לא יביא לסגירת עסקים בתל-אביב; "מסורת ישראל" תיכנס למערך השיקולים של שר העבודה והרווחה בבואו להתיר עבודות חיוניות בשבת - וענף הכדורגל יוחרג מהחוק באופן שיאפשר שמירה על הסטטוס-קוו שלפיו מתקיימים משחקים גם בסוף השבוע.  

 

 

כמו כן סוכם כי הממשלה תקדם חוק עוקף בג"ץ שיאפשר מינוי סגן שר במעמד שר, כדי שליצמן יוכל להמשיך לכהן במשרד הבריאות ללא אחריות מיניסטריאלית לחילולי השבת שבחסות המדינה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
איתי שכטר יצטרך למשיך לשחק בשבת
צילום: אורן אהרוני
מומלצים