שתף קטע נבחר

"מקימים כנסיות, מעלים נוצרים": השקרים שמפיצים על העלייה האתיופית

טוענים שהם נוצרים, מסרבים להחיל עליהם את חוק השבות, מעכבים את עלייתם כבר 20 שנה, מזייפים חתימות של קייסים נגדם - ומעלילים שהם חוזרים לנצרות בארץ: עם ראשית יישום החלטת הממשלה - שירן עמוסי, שליח באתיופיה שאימץ את התרבות האתיופית, עונה למלעיזים (גם מתוך הממשלה)

שירן עמוסי ()
בית ספר במחנה של ממתיני עלייה

 

בשבוע שעבר עלו כ-80 משארית יהודי אתיופיה (המכונים לעתים בכינוי הגנאי "פלאשמורה"). באופן מתמיהה, המתנגדים לעלייתם מסלפים תכופות את המציאות כאשר הם מסבירים את הסיבות להתנגדותם, מעלילים עלילות, ומעוותים את המציאות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

בכל פעם שאני נתקל בדברי התנגדות שכאלה אני רותח על עזות הפנים. אפשר להתנגד, אפילו חובה במקרים מסוימים, רק שלא כאן. לא עת היא לשתוק, שכן כבר שנים רבות אני חי בשכנותם של יהודי אתיופיה בארץ ובמחנות הפליטים, סועד על שולחנם, מתפלל בבית הכנסת שלהם וקשור עמם בקשרי חברי ומקצועי הדוק.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

רוב עולי אתיופיה בארץ שייכים לקבוצת שארית יהודי אתיופיה (המכונה כאמור "פלאשמורה"). מדובר בכ-50 אלף עולים מאז 1993. לרוב הם חיים כדתיים או כמסורתיים, ואתם פוגשים אותם יום-יום, הם אזרחים כמוני וכמוכם. אבות-אבותיהם המירו את דתם והם שבו ליהדות בגבורה ועלו לישראל.

 

אך בעוד ההלכה קובעת כי "ישראל אף על פי שחטא, ישראל הוא" - כלומר שהם יהודים על פי ההלכה - הרי שחוק השבות חל רק על מי שהוא "יהודי שאינו בן דת אחרת". למעשה, משפטנים בעלי שיעור קומה (למשל, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר), סוברים כי מן הדין על חוק השבות לחול עליהם, אך המדינה מחמירה איתם ולא מחילה עליהם את חוק השבות, ולכן אנו נזקקים להחלטות ממשלה לעלייה על בסיס איחוד משפחות.

 

שירן עמוסי ()
שירן עמוסי עם הנוער הממתין לעלייה באתיופיה

 

ובעוד חוק השבות מעלה נכדים ליהודים, אף שעשויים להיות גויים גמורים - הרי שהחלטות הממשלה קובעות קריטריון הרבה יותר מחמיר: בעבר צריכים היו העולים להיות יהודים גמורים על פי ההלכה, כלומר צאצאים ליהודי אתיופיה מצד אימותיהם, ולאחרונה לפחות צאצאים מצד אבותיהם. למרות כל זאת, יש כאלה שמציגים את המציאות כאילו החלטות הממשלה הן הטבה ייחודית שהעולים מאתיופיה מקבלים.

 

כך מוציאים דו"ח מהקשרו

עוול נוסף שקורה בעלייה הזאת, ובה בלבד, הוא שהיא כל הזמן מתעכבת, משתהה, נעצרת, מוגבלת למכסות ועוד. במקום לבצע את העלייה במיידי, העלתה מדינת ישראל ב-25 שנים 50 אלף עולים. אנחנו מדברים על אותה המדינה שהעלתה בשנה אחת 240 אלף עולים, וביממה וחצי 14 אלף עולים. כך באה לאוויר העולם הטענה "כל פעם אתם אומרים שהעלייה הסתיימה, ואז 'צצים' עוד יהודים".

 

ממשלת ישראל ומבצעי ההחלטות מעלים בכל פעם כמות חלקית ביותר, ומכריזים ש"תמה העלייה מאתיופיה". הרבה מהממתינים לעלייה היום מחכים כבר 20 שנה. הם לא "צצו" פתאום.

 

טענה נוספת של מתנגדי העלייה מציינת את החשש שבתהליך איחוד המשפחות יצטרפו בני זוג שאינם יהודים מכוח נישואיהם, ויבקשו גם הם להעלות את קרוביהם מבלי שיהיה לדבר סוף. אלא שהקריטריון לעלייה תמיד היה שייכותו של העולה ל"זרע ישראל". כלומר, לא מספיק להיות בן משפחה של אזרח מדינת ישראל; כדי לעלות בפועל צריך להיות יהודי, או לפחות מי שהוא צאצא ליהודי אתיופיה.

 

בנושא זה המתנגדים מביאים את דו"ח מבקר המדינה מ-2008 כמצדד בטענתם, אולם ראו את פרצופו המכוער של השקר: אותו דו"ח תומך בעלייה ותוקף את הממשלה על אי-העלאתם של הממתינים באתיופיה. כדו"ח רציני הוא מביא את דעות המתנגדים והתומכים לפני הכרעתו. מתנגדי העלייה פשוט שלפו מתוך הדו"ח ציטוט של דעות המתנגדים, והציגו אותו כחזות הדו"ח.

 

זאת ועוד, להחלטה האחרונה צורפה חוות דעת משפטית שדנה בטענה דומה ודוחה אותה, ובשורה התחתונה מאשרת את ההחלטה. ושוב, מתנגדי העלייה שלפו את טענת-הנגד והציגו אותה כאילו הייתה זו דעתו של היועמ"ש.  

 

 

המכתב שמעולם לא נחתם

בתוך טיעוני השקר מוצג מכתב שנשלח לאחרונה בשם קייסים ורבנים בני הקהילה לשרי הממשלה, המביע, לכאורה, את התנגדותם לעלייה. אבל כאשר שאלו את "החתומים" - הם אמרו בתוקף שמעולם לא חתמו על מכתב כזה, והוא לא הובא מעולם לעיונם, והם אף מתנגדים לתוכנו. אז למה לשקר? כי האמת היא שרוב מנהיגי הקהילה תומכים בעלייתם, וחלקם אף פועלים למענה במישורים שונים, כולל הרב הראשי ליהדות אתיופיה, ראובן וובשת, וקסים ורבנים נוספים.

 

אבל עוד לא הגענו לטענה המרושעת ביותר: "הם מגיעים לארץ וחוזרים לנצרות, ואף הקימו לעצמם כנסיות". אני תוהה אם יש פה מגמה מכוונת או טיפשות, וסביר שגם וגם. בירושלים יש כנסייה אתיופית, אבל היא הוקמה לפני כמאה שנים. גם בעיר העתיקה בירושלים יש נציגות של הכנסייה האתיופית זה כבר 1,500 שנה.

 

אז יש אתיופים נוצרים בישראל, אבל זה לא הופך אותם לחלק משארית יהודי אתיופיה. יש גם אריתריאים שהקימו כנסיות בישראל, ומסתובבים עם צלבים שתלויים על הצוואר, ומי שלא יודע להבחין, או מעדיף שלא לדעת, חושב לעצמו "זה בטח פלאשמורה".

 

מהיכרותי אני מעיד שהם מקימים בתי כנסת רבים ברחבי הארץ, שבחלקם זכיתי להתפלל. תוכלו למצוא גם תלמידי ישיבות ומדרשות ורבני קהילות רבים משארית יהודי אתיופיה. כל זה לא מפריע למכפישים לכנות אותם "נוצרים" ו"מיסיונרים". מי שהאמת עומדת לצידו לא צריך לשקר ולסלף, אלא להציג את המציאות נכוחה. 

 

  • הכותב הוא רכז קליטה לשעבר בתנועת "בני עקיבא", ששימש כשליח בקהילות הממתינים לעלייה באתיופיה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים