שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ נגד "הדי-אן-איי היהודי": הרבנים שוללים את הזהות שלנו

הדיין אמר לז'אנה שהוא "חושד כי היא בכלל מאומצת"; א"ב, בת לניצולת שואה, נדרשה לשנות את סעיף הדת והלאום בתעודת הזהות - ובנה של ד"ש, שקיבלה אישור יהדות, נדרש לבצע בדיקת די-אן-איי כשהגיע להירשם לנישואין. בעקבות חשיפת ynet – מגישות מפלגת ישראל ביתנו ושלוש הנשים עתירה לבג"ץ

 

 

בעקבות החשיפות ב-ynet סביב הדרישה מעולים חדשים לבצע בדיקות די-אן-איי להוכחת יהדותם , וכן הפרוטוקולים של בתי הדין – מוגשת הבוקר (א') עתירה לבג"ץ נגד הרבנים הראשיים, מועצת הרבנות הראשית, הנהלת בתי הדין הרבניים והמשרד לשירותי דת. הדרישה: לאסור את השימוש בבדיקות גנטיות להוכחת יהדות – ולחדול מבדיקה חוזרת של יהדותם של עולים חדשים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

את העתירה מגישות שלוש נשים, כולן עולות ממדינות חבר העמים לשעבר, שנדרשו על ידי בתי דין רבניים לבצע בדיקות גנטיות, למרות שיהדותן הוכחה בעבר בדרכים שונות. בעתירה משתתפת מפלגת "ישראל ביתנו" שדחפה להגשתה, לאחר שדרישתו של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, כי הבדיקות יופסקו - לא נענתה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

לפני כחודש וחצי נחשף כאן לראשונה כי בתי דין רבניים דורשים הוכחת יהדות בבדיקת די-אן-איי, לאחר שראשי מכון "עתים" טענו כי קיבלו פניות מכעשרים זוגות, כולם יוצאי חבר העמים, שהתבקשו לבצע בדיקה גנטית להוכחת יהדותם.

 

מתוך התצהיר
מתוך התצהיר

 

הפרסום חולל סערה ציבורית אדירה, ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, מיהר להצהיר כי "אין בדיקות די-אן-איי לעולים". בהמשך הודה הרב הראשי לישראל, דוד לאו, כי הדבר נעשה - ואולם טען כי הבדיקה נדרשת רק במקרים מיוחדים ובודדים, ולא בכפייה.

 

עדויות ופרוטוקולים שונים שנחשפו ב-ynet ו"ידיעות אחרונות" לפני כחודש, גוללו תמונה אחרת, שהבהירה כי עולים רבים נדרשים לבדיקה כתנאי לרישום נישואיהם או יהדותם, וכי מדובר בהליך ארוך ומסורבל, ולעיתים משפיל.

 

הדרישה: לאסור את השימוש בבדיקות גנטיות

את העתירה הגישו עורכי הדין איתן הברמן, אורי הברמן ומישל נגר ממשרד עורכי הדין שרקון, בן עמי, והעותרים מבקשים מבית המשפט העליון, בשבתו כבית דין גבוה לצדק, להוציא צו על-תנאי שיאסור לערוך "בירור מחדש לגבי יהדותו של מי שכבר הוכר כיהודי ונרשם ככזה במרשם האוכלוסין, וזאת כל עוד לא נקבעו נהלים ברורים, שוויוניים וסבירים לביצוע הבירור המחודש".

 

  ()
ד"ש: "מה שהם עושים לנו זו פשוט השפלה"

 

העותרים גם מציינים כי על בג"ץ לאסור את השימוש בבדיקות גנטיות "כדרך להוכיח יהדות במסגרת בירור מחודש של יהדות, וכל זה בהיעדר נהלים ברורים, שוויוניים וסבירים לגבי נסיבות והיקף השימוש במידע האמור".

 

בפתח העתירה שהגיעה לידי ynet דורשים העותרים "לגבש נהלים ברורים, שוויוניים וסבירים באשר לנסיבות שעשויות להצדיק בירור מחודש לגבי יהדותו של מי שכבר הוכר כיהודי ונרשם כיהודי במרשם האוכלוסין; הדרישות הראייתיות שניתן להציב במסגרת בירור מחודש, ובכלל זה, בדיקה גנטית להוכחת יהדות; השיקולים שיש לשקול בטרם ביטול הכרה ביהדותו של אדם, בהתחשב, בין היתר, בהשלכות על צדדים שלישיים; האישורים שיש לקבל בטרם ביטול הכרה ביהדותו של אדם; וכל היבט רלוונטי אחר הדרוש לצמצם פגיעה בזכויות למינימום הנדרש".

 

"הוריי ניצולי השואה יצאו המומים"

ז'אנה בייסרון, אחת משלוש העותרות, גוללה בתצהיר את החשד שהעלה בית הדין כי היא בכלל מאומצת, משום שלדעתו של הדיין, הרב זלמן, "באותה תקופה ברוסיה היו הרבה מאוד יתומים שאפשר היה לאמץ בקלות".

 

  ()
"הרב העלה חשד שאני בכלל מאומצת כי לטענתו, באותה תקופה ברוסיה היו הרבה מאוד יתומים שאפשר היה לאמץ בקלות". ז'אנה בייסרון מוסרת תצהיר

 

היא סיפרה כי "הרב זלמן אמר שיש לנו שתי אפשרויות להוכיח את הקשר הביולוגי ביני לבין אמי – או להשיג אישור מהארכיון באגף רישום האוכלוסין במחוז שבו נולדתי, המוכיח שאני הבת הביולוגית של ההורים שלי, או שאני ואמי נעשה בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח שאני אכן בתה... ממטבע הדברים אני ואמי יצאנו המומות מהפגישה ומהטלת הספק בקשר בינינו. גם אבא שלי היה המום ופגוע כשסיפרנו לו. ההורים שלי הם ניצולי שואה ועברו התעללות קשה במלחמת העולם השנייה, ופתאום מקבלים יחס פוגעני ומזלזל גם במדינה שלהם, מדינת היהודים".

 

א"ב כתבה בתצהיר כי לפני כשנתיים קיבלה פסק דין שקבע כי היא ואמה אינן יהודיות. "במקביל, בית הדין פתח נגדנו, מיוזמתו, הליך נפרד שדן בי ובאח שלי ובילדים שלנו. אחרי שקבעו שאמא שלי לא יהודייה, צירפו גם את המשפחה של בת דודה של אמא שלי. אציין כי... היא דיברה יידיש שוטפת. היא מוכרת כניצולת שואה וקיבלה פיצויים מגרמניה. כל המשפחה מוכרת כאסירי ציון כי לא נתנו להם לצאת מברית המועצות..."

 

מסכת ייסוריהן של הנשים לא תמה בהחלטת בית הדין: "לפני חודש קיבלנו, אני והילדים, פנייה ממשרד הפנים שנבוא ונשנה את הדת והלאום במרשם האוכלוסין. בדיוק שבוע אחרי שהייתי אמורה להוציא תעודת זהות ראשונה לבת הקטנה שלי, אמרו במשרד הפנים שהם לא ינפיקו לה את תעודת זהות עד שנשנה את הדת והלאום".

 

לדברי א"ב, "אין דרך לתאר את עוגמת הנפש שנגרמה לי ולמשפחתי מהתעוזה של בית הדין, שאחרי עשרות שנים שאנחנו חיים כיהודים לכל דבר, החליט לשלול את הזהות שלנו".

 

הבן ביקש להינשא - בית הדין הפך את ההחלטה

ד"ש סיפרה בתצהיר כי "בשנת 1998 אני ואבא שלי ניגשנו לרבנות בצפת להסדרת המעמד שלי כיהודייה, שם אבא שלי נחקר על ידי רב. אבא שלי דיבר איתו ביידיש, הוא סיפר על אמא שלי, על אמא של אמא שלי ואחורה. בסוף קיבלנו החלטה מבית הדין שאני יהודייה בת להורים יהודים".

 

  ()
א"ב: "במשרד הפנים אמרו שלא ינפיקו לבתי את תעודת הזהות עד שנשנה את הדת והלאום"

 

ואולם לפני מספר שבועות התהפך עליה עולמה: "כשהבן שלי החליט שהוא רוצה להתחתן הייתי בטוחה במאה אחוז שלא תהיה בעיה להתחתן דרך הרבנות, לאור האישור שקיבלתי מהרבנות... נפגשנו עם הרב אלכסנדר דן והבאנו לו את כל הניירת... הרב דן חקר אותי כאילו אני בתחנת משטרה...

 

"ביום 7.3.19 קיבלנו החלטה מבית הדין. לא קראתי את החלטה, אבל בני סיפר שהיא הציבה שתי אפשרויות: או להמציא רישום לידה שלי דרך הקונוסוליה שיוכיח שאני הבת של אמי תוך 30 יום, או שאחד הבנים יעשה בדיקת די-אן-איי עם אחת האחיות של אמא שלי. בשלב הזה הבן שלי כבר הרים ידיים. הוא התנגד עקרונית לבדיקת די-אן-איי, שהוא ראה כבדיקה משפילה... אם היתה לי טיפת חשד שיש במשפחה שלי ערבוב עם דת אחרת", הדגישה, "לא הייתי פונה לרבנות מלכתחילה. מה שהם עושים לנו זו פשוט השפלה" .

 

ליברמן: זה טירוף שחייב להיעצר

"לפני שאנשים עולים למדינת ישראל, הם עוברים בדיקה מעמיקה ומאוד לא נעימה כדי להוכיח את יהדותם", אומר ל-ynet אביגדור ליברמן. "רק אחרי שהסוכנות היהודית ונתיב - לשכת הקשר - עורכים להם בדיקות יהדות, הם עולים למדינת ישראל. באופן מרתיח, אחרי העלייה מתחילים לפתע לבצע את הבדיקות האלו מחדש. לעתים זה קורה שנים אחרי שיהדותם של העולים הוכחה - לא רק על ידי גורמים בחו"ל, אלא על ידי הממסד החרדי פה בארץ".

 

מגישים את העתירה: אביגדור ליברמן עם עו
מגישים את העתירה: אביגדור ליברמן עם עו"ד איתן הברמן (דוברות ישראל ביתנו)

 

ליברמן כינה את הבדיקות "מפלות, משפילות ובזויות". לדבריו, "זה מקומם לשמוע כי רק עולים מבריה"מ לשעבר נחשדים פעם אחרי פעם על ידי בתי דין רבניים כ'לא יהודים'. אסור לעבור על כך לסדר היום כשמכריחים אנשים שעלו מאזור מסוים בלבד, לעבור את הבדיקות הללו. זה לא חל למשל על עולים מצרפת, ארה"ב או אנגליה. זה טירוף וחייבים לעצור את התופעה באופן מוחלט".

 

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, אמר כי "לבדיקות הדי-אן-איי להוכחת יהדות אין מקור הלכתי או חוקי. מקומם לראות כיצד בתי הדין הרבניים מרשים לעצמם לפעול בדרך שבה בחרו בעבר לפעול נגד העם היהודי".

 

לדבריו, "הפגיעה האנושה באוכלוסיית העולים, ובכללם העולים מברית המועצות, חייבת להיפסק לאלתר. עדויות העולים על בדיקות די-אן-איי הם אות קין למדינת ישראל, ופוגעות בהיותה יהודית ודמוקרטית. במקום להכיל ולקרב את העם היהודי, בוחרים בבתי הדין הרבניים לפלג ולשסע ולשלול את יהדותם של מי שכבר הוכיחו אותה בעבר, ואף נישאו דרך הרבנות. על כל הרשויות האמונות על הנושא לפעול להפסקת המעשים השפלים הללו".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "העתירה אינה מוכרת לנו. לאחר שתתקבל היא תטופל כמקובל". הרבנים הראשיים בחרו שלא להגיב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ז'אנה בייסרון מוסרת תצהיר
מומלצים