שתף קטע נבחר

מפלגות במסלול התנגשות: מגיוס חרדים עד נשים לוחמות

מעוצמה יהודית ועד רע"ם-בל"ד: איזו מפלגת שמאל הייתה מוותרת לתלמידי הישיבות על שירות בצבא? מי בעד שירות אזרחי ב"שיטור חקלאי"? האם צה"ל צריך להפוך לצבא מקצועי התנדבותי - ולשיטת מי אין לגייס חיילים לכיבוש העם הפלסטיני? רק הליכוד ותע"ל – אם תרצו, ביבי וטיבי – סירבו להציג ל-ynet מצע דת ומדינה

  (צילום: עופר עמרם, MCT, בני דויטש)
במסלול התנגשות(צילום: עופר עמרם, MCT, בני דויטש)

 

עם כל הכבוד לכתב החשדות והצוללות של נתניהו ולפריצת הטלפון וההקלטות של גנץ, הרקע לבחירות 2019 היה בכלל מתחום הדת והמדינה : בג"ץ פסל את חוק הגיוס, מפלגות הקואליציה לא הצליחו להגיע להסכמות ביניהן על חלופה - ורגע לפני שחובת השירות בצבא חלה על כל תלמידי הישיבות, החליט ראש הממשלה לפזר את הכנסת.

 

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 


 

עם הכניסה לישורת האחרונה של מערכת הבחירות, ביקש ynet מהמפלגות להציג את עמדתן בנושא זה ובסוגיות נוספות מיחסי הדת והמדינה העומדות על הפרק. ההיענות הייתה מרשימה, כאשר 15 מתוך 17 אליהן פנינו שיתפו פעולה - מימין ומשמאל, דתיות וחילוניות ואף רוב הערביות. חלקן מסרו עמדה מנומקת ומפורטת, אחרות הסתפקו בתשובות קצרות.

 

רק שתי מפלגות סירבו להשתתף בפרוייקט – הליכוד, שכבר שנים סופגת ביקורת על כניעה מוחלטת לחרדים בנושאים הללו, ותע"ל, שככל הנראה סבורה שמדובר בעניין פנים-יהודי. אם תרצו: ביבי וטיבי.  

 

 

בחלק הראשון נשאלו המפלגות על העמדות שלהן בנושא גיוס תלמידי ישיבות ובנות דתיות לצבא, וכן בנוגע לשירות המשותף בצה"ל ובכלל זה ביחידות המעורבות. אנו מביאים בפניכם את עיקרי התשובות.

 

המפלגה סירבה לפרט את המצע.

 

גיוס החרדים

נחוקק חוק גיוס ראוי, שיהא מבוסס על הצעת החוק של מערכת הביטחון. כחול-לבן תפעל להחלת שירות ישראלי על כלל אזרחי ישראל... בד בבד נקדם, נחזק ונרחיב את מסגרות השירות כך שכל אחד מאזרחי המדינה ישרת בצה"ל או במסגרות שירות מקבילות.

 

נרחיב את מסלולי השירות הלאומי-אזרחי ובהם שירות לאומי-ביטחוני בגופים כמו המשטרה, שירותי הביטחון, כיבוי אש, חילוץ והצלה, שיטור חקלאי ועוד. הממשלה תקבע את גודלו של צה"ל, ולצבא תהיה עדיפות מוחלטת בקביעה מי שיגויס לשורותיו. אלה שלא יגויסו לצה"ל, יופנו לשירות האזרחי-ביטחוני, ועבור מתגייסים חרדים יכלול שירות זה גם הכשרה בתחומי חיים נדרשים, בדומה לשנת המשימה בצה"ל.

 

השירות המשותף

אנו רואים בגדודים ייחודיים כמו "נצח יהודה", "הנח"ל החרדי" ובתוכנית כמו שח"ר, את התגלמות ערך השוויון בצה"ל. פקודת השירות המשותף החדשה שהוביל הרמטכ"ל נותנת מענה למתחים. לא נאפשר הדרת נשים וננהג ברגישות כלפיי כל אוכלוסייה משרתת.

 

גיוס החרדים

מפלגת העבודה דוגלת במתן תמריצים למשרתים בשירות צבאי או בשירות לאומי/אזרחי, לרבות מימון מלא של לימודיהם לתואר ראשון, על מנת לעודד את מספר המתגייסים בקרב הציבור בכלל - ובקרב הציבור החרדי בפרט.

 

השירות המשותף

מפלגת העבודה סומכת על צה''ל ומפקדיו, שידעו לשבץ חיילים לפי כישוריהם ולא לפי מינם, אלא במקרים שבהם נדרשת פעילות פיזית מאומצת.

 

גיוס החרדים

מרצ תומכת בשוויון בפני החוק, אך מאמינה כי מדינת ישראל צריכה לשאוף לשלב את החרדים בשוק העבודה כיעד לאומי עליון, לפני הרצון לגייס את כולם לצה"ל... כל עוד אין הקפדה יתרה על פקודת השירות המשותף ועל שמירה על זכויותיהן של נשים, לא ניתן להמשיך לגייס חרדים בהמוניהם, על חשבון הציבורים האחרים.

 

מרצ תומכת בכך שנשים דתיות יוכלו לבחור אם להתגייס ומתנגדת ללחצים הכבדים שהמערכת הדתית מפעילה עליהן שלא להתגייס... אין כל מניעה שצעירות דתיות יוכלו לעשות שירות משמעותי בצה"ל, אם ירצו בכך.

 

השירות המשותף

מרצ דוגלת בשילובן של נשים בכל תחומי החיים, בכל התפקידים והמקצועות הצבאיים... מרצ פעלה ותמשיך לפעול על מנת לוודא שנשים לא יהיו מודרות בצה"ל, וכי הצבא יקפיד על פקודת השירות המשותף באופן שוויוני לכולם וכולן.

 

גיוס החרדים

חוק הגיוס שקודם על ידי מפלגת ישראל ביתנו ונוסח בתיאום עם צה"ל ומשרד הביטחון מקובל על מפלגת כולנו ולא נתמוך בחריגה ממנו.

 

השירות המשותף

מפלגת כולנו מאמינה בשירות משותף, ראוי ומכבד בצה"ל, ונעשה כל שביכולתנו בכדי למנוע מקרים של הדרת נשים.

 

גיוס החרדים

בעד. ישראל ביתנו יזמה את חוק הגיוס ופועלת לאישורו. ישראל ביתנו בעד שכל צעיר ישראלי בן 18 יעשה שירות צבאי או לאומי.

 

השירות המשותף

באופן כללי אין לישראל ביתנו הסתייגות משירות משותף. ההחלטה באיזה יחידות היא החלטה מקצועית של צה"ל.

 

גיוס החרדים

המתווה שגיבש משרד הביטחון הוא נכון, ונותן מענה לצרכי הצבא והציבור החרדי גם יחד. בנוגע לגיוס בנות דתיות, אנחנו בעד גיוס בנות דתיות שמעוניינות בכך לצה"ל.

 

השירות המשותף

הרמטכ"ל אייזנקוט פרסם את מתווה השרות המשותף וצריך לפעול בהתאם למתווה.

 

הבית היהודי והאיחוד הלאומי

 

גיוס החרדים

מדינת ישראל צריכה לאפשר דחיית גיוס (לא פטור) לכל מי שמעוניין בכך... אין לתת פטור לבחורי ישיבות משירות צבאי, אלא רק דחייה לכל זמן לימודם. על החברה הישראלית כולה מוטל (בשיתוף פעולה) לגרום לכל מי שלא לומד תורה להתגייס לצבא.

 

אנו רואים במפעל השירות הלאומי מפעל חשוב והמקום האידיאלי לשירות הבנות כערך לאומי חשוב ביותר התורם רבות בתחומי החינוך, הרווחה והחברה בישראל. עם זאת, כל בחור ובחורה - ראוי שימצאו את דרכם האישית המתאימה להם.

 

השירות המשותף

רשימת איחוד מפלגות הימין מתנגדת לשירות המשותף ביחידות הלוחמות.

 

עוצמה יהודית

 

גיוס החרדים

מי שמקדיש את כל מרצו ועיסוקו בתורה, במובן ש"תורתו אומנותו" כפשוטו - אנו סבורים כי יש מקום להעניק לו פטור משירות בצה"ל, וכמובן תוך מעקב שהדברים הם אכן כפי שמוצגים. מי שאין "תורתו אומנותו" במובן שהוגדר - עליו להתגייס לצבא.

 

עוצמה יהודית מתנגדת לגיוס בנות דתיות לצבא... באשר לתפקידים שאינם קרביים, יש לבחון כל מקרה לגופו, ולשקול בחיוב במידה ויתאפשר עבור אותן בנות שירות צבאי שבו יוכלו למלא את שירותן תוך שמוענקות להן כל זכויותיהן הדתיות.

 

השירות המשותף

עוצמה יהודית מתנגדת מכל וכל לשירותן של נשים בתפקידים קרביים, בייחוד כאשר המדובר הוא על שירות משותף עם גברים.

 

גיוס החרדים והשירות המשותף

נגד גיוס תלמידי ישיבות שתורתם אומנותם ונגד גיוס בנות לצה"ל באופן כללי - גם אם אינן דתיות.

 

גיוס החרדים והשירות המשותף

נדרוש תיקון לחוק הגיוס. אנו נגד גיוס תלמידי ישיבות ובנות.

 

גיוס החרדים והשירות המשותף

צה"ל צריך להפוך בהדרגה לצבא מקצועי התנדבותי כמו ברוב מדינות המערב, והצבא יגייס את מי שהוא רוצה וצריך - משיקולים עניינים בלבד.

 

גיוס החרדים

אנו תומכים בהצעת החוק שהוצעה על ידי צה"ל בסוגיה זו שמציין היקפי שירות המתאימים למבנה צה"ל. ביתר המקרים נכון לחשוב על מודלים של שירות לאומי חובה (והדבר רלוונטי גם למגזר הערבי).

 

השירות המשותף

מפלגת "גשר" מאמינה ביכולתן של נשים לעשות כל תפקיד צבאי שהוא, ואנו מברכים על פעילות שכזו.

 

חד"ש

 

גיוס החרדים והשירות המשותף

לא צריך לחייב אף אדם להתגייס לצבא כל עוד הוא כובש את העם הפלסטיני.

 

תע"ל

המפלגה סירבה לפרט את המצע.

 

רע"ם

 

גיוס החרדים והשירות המשותף

אנחנו מעדיפים להתייחס נקודתית לכל סוגיה בלי כפיה דתית ואנטי-דתית, ומעדיפים דיאלוג בין הקבוצות השונות.

 

בל"ד

 

גיוס החרדים

בל"ד מתנגדת.

 

השירות המשותף

בל"ד מתנגדת לגיוס ולכן השאלה איננה רלוונטית.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם, MCT, בני דויטש
במסלול התנגשות
צילום: עופר עמרם, MCT, בני דויטש
מומלצים