שתף קטע נבחר

תקדים: סרבן גט הורשע בבית משפט בעבירה פלילית

בהחלטה תקדימית הרשיע בית המשפט השלום בירושלים סרבן גט באי-מתן גט לאשתו במשך יותר מ-20 שנה, עבירה של הפרת הוראה חוקית. זאת בעקבות כתב אישום שהגישה יחידת התביעות של משטרת ישראל

החלטה תקדימית: בית המשפט השלום בירושלים הרשיע אתמול (יום א') סרבן גטבאי-מתן גט לאשתו במשך יותר מ-20 שנה, עבירה של הפרת הוראה חוקית. זאת בעקבות כתב אישום שהגישה יחידת התביעות של משטרת ישראל

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

במהלך חודש ספטמבר 2018, הגישה יחידת התביעות של משטרת ישראל כתב אישום כנגד סרבן הגט, מאיר גורודצקי, הממאן לתת גט לאשתו זה כבר 24 שנים - חרף החלטות בית הדין הרבני להגיע להסכם גירושין. על אף שהוא יושב בגין סירובו זה כבר 19 שנים בכלא, כסנקציה אזרחית שבית הדין הרבני הטיל עליו - הוא מסרב לתת את הגט.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

הרב הראשי נגד ארץ נהדרת: אשכנזים שרוצים שנישאר למטה

 

לאחר שנישואיה של האישה העגונה הותרו על ידי בית דין פרטי, פנתה האישה לבית הדין הרבני לסגור את תיק הגירושין ולשחרר את הסרבן מהכלא, בנימוק שהמשך כליאתו לא תסייע לה. בעקבות זאת, בית הדין הרבני פנה למשטרה בכדי לפתוח בהליך פלילי ראשון מסוגו, ולהרשיע אות בעבירה של הפרת הוראה חוקית בכדי להאריך את מאסרו.

 

הייתה מסורבת גט 24 שנים. צביה גורודצקי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הייתה מסורבת גט 24 שנים. צביה גורודצקי(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

ההליך הפלילי נגדו החל בשנת 2017, לאחר 17 שנות סרבנות, מהן 16 בכלא בהוראת בית הדין הרבני, כאשר גורודצקי שבתה אז רעב מול הכנסת. משמעות הפיכת ההליך לפלילי: מאיר גורודצקי עתיד להפוך לאסיר פלילי לעניינים שונים, כמו מקום ותנאי הכליאה שלו והעובדה שלא יוכל להשתחרר גם אם ייתן גט.

 

הרשעתו של הגבר התאפשרה בעקבות החלטה של היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2016, לפיה לאי-ציות לחיוב גט יש היבטים פליליים, ואולם ההליך נגדו התנהל בניגוד לדעת האישה המסורבת, שביקשה מבית הדין להניח לו, לאחר שהבינה כי הסנקציות שהוטלו עליו במשך השנים – כולל עונש מאסר – לא הועילו לשכנועו וקידום הגירושים. בינתיים, כאמור, היא שוחררה מכבלי הנישואים, לאחר שבית דין פרטי התיר אותם בהחלטה תקדימית כשלעצמה – במקום בית הדין הרבני הממלכתי שלא מצא פיתרון לעגינותה. מאיר גורודצקי נחשב כאחראי לאחד ממקרי הסרבנות החמורים בישראל.

 

"לא יעיל"

עו"ד ניצן כספי-שילוני, שיחד עם ד"ר סוזן וייס מייצגת את צביה גורודצקי מטעם מרכז צדק לנשים - אמרה כי "החלטת בית המשפט מוצגת לכאורה כפריצת דרך עבור נשים מסורבות גט, אך לא היא". לדבריה, "במקרה זה בית הדין הרבני המליץ על הגשת כתב אישום דווקא נגד סרבן הגט היחיד שההליך פלילי פשוט לא רלוונטי לגביו. גורודצקי נמצא כבר 19 שנה בכלא בגין העובדה שהוא סירב לתת לאישתו גט במהלך 24 השנים האחרונות. עד כה, האיש לא השתכנע לתת לה גט, וככל הנראה עוד שנים בכלא לא יוסיפו דבר"

 

היא הוסיפה כי "לפני כשנה הגיעה הישועה לצביה גורודצקי ממקום אחר: בית דין פרטי שיזם מרכז צדק לנשים, התיר את נישואיה - ובזאת תם הסיפור מבחינתה והיא זכתה בסעד שאותו ביקשה. צביה אף סגרה את תיק הגירושין וביקשה כי האיש ישתחרר מהכלא, שכן היא איננה מעוניינת בהמשך ההליך.

 

"אנחנו מצרות על כך שמדינת ישראל לא מעניקה לנשים את הזכות להתגרש ואת הזכות הבסיסית לחירות. כליאת סרבנים, ובעיקר סרבן עקשן במיוחד, מוכחת כלא יעילה במקרים רבים. יש דרכים הלכתיות ואזרחיות לסיים נישואין גם ללא הסכמת הבעל, ואנחנו מצרות על כך שבתי הדין הרבניים ומדינת ישראל אינם נוקטים בהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הייתה מסורבת גט 24 שנים. צביה גורודצקי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים