שתף קטע נבחר

תחבורה, עסקים, תשתיות: כך תיראה השבת שלכם

גנץ-לפיד ובנט בעד אמנת גביזון-מדן, זנדברג רוצה אוטובוסים 24/7, גבאי לא מוותר על רכבות, בן-גביר מציע שרבנים יחליטו מתי להקים את גשר יהודית – ורק ביבי וטיבי מסרבים להציג לציבור את עמדותיהם. מצעי הדת והמדינה – חלק 2

  (צילום: מוטי קמחי, בראל אפרים, חגי דקל)
שבת מנוחה?(צילום: מוטי קמחי, בראל אפרים, חגי דקל)

 

מה המשותף לרכבת ישראל, גשר יהודית, ליגת העל בכדורגל והמרכולים בתל אביב? כולם עמדו במרכזן של מלחמות השבת בכנסת היוצאת. חלקן הוכרעו, אחרות הורדמו, והכול יודעים שאותה הגברת נמצאת כאן כדי להישאר - גם אם בשינוי אדרת. פעם זהו משבר קואליציוני בגלל העברת משחן ביום המנוחה, אחר כך מחלוקת סביב המסחר בסוף השבוע - ומחר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 


 

עם הכניסה לישורת האחרונה של מערכת הבחירות, ביקש ynet מהמפלגות להציג את עמדתן בנושא זה ובסוגיות נוספות מיחסי הדת והמדינה העומדות על הפרק ונמצאות במחלוקת פוליטית. ההיענות הייתה מרשימה: 15 מתוך 17 מפלגות שאליהן פנינו שיתפו פעולה - מימין ומשמאל, דתיות וחילוניות ואף רוב הערביות. חלקן מסרו עמדה מנומקת ומפורטת, אחרות הסתפקו בתשובות קצרות.

 

רק שתי מפלגות סירבו להשתתף בפרויקט: הליכוד, שכבר שנים סופגת ביקורת על כניעה מוחלטת לחרדים בנושאים הללו, ותע"ל, שככל הנראה סבורה שמדובר בעניין פנים-יהודי. אם תרצו: ביבי וטיבי.

 

לכתבה הראשונה בסדרה: מה חושבות המפלגות על גיוס חרדיות ונשים לצבא ?

 

לתשובות המלאות של כל המפלגות - לחצו כאן

 

בחלק השני נשאלו המפלגות על העמדות שלהן בנושא תחבורה ציבורית בשבת, פתיחת עסקים ביום המנוחה ועבודות בינוי, תשתית ותחזוקה המתקיימות בו מטעם רשויות המדינה או חברות ממשלתיות. אנו מביאים בפניכם את עיקרי התשובות.

 

 

המפלגה סירבה להציג מצע בענייני דת ומדינה.

 

תחבורה ציבורית

נאפשר לרשויות מקומיות החפצות בכך להפעיל תחבורה בשבת – זאת לפי הצרכים ובהתאם לצירי התנועה, לתדירות התחבורה ולנסיבות. תישקל הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בידי זכיינים מיוחדים ובאמצעות כלי רכב קטנים כגון מיניבוסים.

 

עסקים

נבטל את "חוק המרכולים".

 

עבודות בשבת

נעצב את השבת במרחב הציבורי על בסיס אמנת גביזון-מדן. יש לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל, ולצד זאת לאפשר פעילות אשר יש בה כדי לענות על צורכיהם של כלל אזרחי ישראל.

 

תחבורה ציבורית

מפלגת העבודה מחויבת להפעלת תחבורה ציבורית בשבת כהתחייבות בחירות מרכזית - הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, לרבות רכבת, במתכונת מצומצמת ומוסדרת. המדינה צריכה להציע תחבורה ציבורית במתכונת שבת, תוך בניית הסכמות בנושא עם הרשויות המקומיות.

 

עסקים

המפלגה תפעל לביטול "חוק המרכולים", המיועד למנוע מרשויות מקומיות להתיר פתיחת חנויות ובתי עסק בשבת גם אם מרבית תושביהן מעוניינים בכך.

 

עבודות בשבת

פעולות תשתית הכרחיות לטובת הציבור הרחב ייעשו בשבת, לצד פעולות לחיזוק ההגנה על הזכויות הסוציאליות של העובדים הנדרשים לעבוד בימים אלה.

 

תחבורה ציבורית

מרצ מאמינה בהפעלת תחבורה ציבורית שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה.

 

עסקים ועבודות בשבת

מרצ דוגלת בחופש דת ובחופש מדת, ותמשיך במאמציה לפעול לחקיקת חוק יסוד: חופש הדת, שיבטיח את זכותם של כל אזרחי המדינה ותושביה, יהודים ושאינם יהודים, חילונים ודתיים, רפורמים, קונסרבטיבים ואורתודוכסים - לחיות את חייהם על פי מנהגיהם, השקפתם ואמונתם, ברשות היחיד וברשות הרבים, במועד ובחול.

 

נשמור על השבת כיום המנוחה הכללי בישראל, ונבטיח את זכויותיו של עובד שמבקש שלא לעבוד בשבת, בין אם בשל אמונה דתית ובין אם מטעמים אחרים.

 

תחבורה ציבורית

מפלגת כולנו דוגלת בהעברת סמכויות בנושאי תחבורה ציבורית ופנאי בשבת לרשויות המקומיות, לשם הכרעה על פי צביון הרשות תוך התחשבות בכלל תושביה.

 

עסקים

יש לשמור על השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל, אך גם ניתן לאפשר פעילות קהילתית, תרבותית ועוד על מנת לאפשר לכל האזרחים ליהנות מהשבת.

 

עבודות בשבת

ככל הניתן להימנע מחילול שבת - נתמוך בדרך זו, אך לא נתמוך בסכנה לביטחון המדינה או בהכבדה משמעותית על האזרח או על המשק, וננסה במסגרת זו לצמצם את חילול השבת למינימום ההכרחי.

 

תחבורה ציבורית ועסקים

בעד, בכל מקום שהרשות המקומית תחליט על כך.

 

עבודות בשבת

בעד ביצוע עבודות חיוניות בשבת בהתאם לצורך ולעניין.

 

תחבורה ציבורית, עסקים ועבודות בשבת

עם הקמת הממשלה נבקש להקים ועדה ציבורית לגיבוש פתרונות מעשיים ברוח אמנת גביזון-מדן בכל הנושאים שאיתם מתמודדת החברה הישראלית בענייני דת ומדינה.

 

הבית היהודי והאיחוד הלאומי:

 

תחבורה ציבורית ועסקים

נפעל למנוע כל חקיקה שתפגע בהסכמות הלאומיות שהתקבלו במדינת ישראל (הסטטוס-קוו), ונפעל לחזק את אכיפת החוק בענייני השבת. נפעל לחזק את שמירת השבת וצביונה במרחב הציבורי.

 

עבודות בשבת

נפעל להסדרת כל נושא עבודות התשתיות הלאומיות ונתחשב בצרכים ובהיתרים למיניהם, כפי שיקבעו הרבנים הראשיים לישראל והרבנות הראשית לישראל.

 

עוצמה יהודית:

 

תחבורה ציבורית, עסקים ועבודות

במרחב הציבורי אין לאפשר פתיחת חנויות בשבת ואין לאפשר תחבורה ציבורית בשבת, משום שהם פוגעים בערכיה של הפרהסיה הציבורית של המדינה היהודית. לאפשר עבודות בשבת - פירושו לפגוע בראש ובראשונה ביהודים חילונים מהשכבות המוחלשות החפצים ביום מנוחה עם משפחתם וילדיהם.

 

תחבורה ציבורית ועסקים

נגד.

 

עבודות בשבת

נגד. במקרים שבהם עולות שאלות הנוגעות לחשש פיקוח נפש, יש לדון בנפרד במשרדי התחבורה, העבודה והכלכלה.

 

תחבורה ציבורית

יהדות התורה תיאבק בכל יוזמה כזו, שכן מדובר בפגיעה בסטטוס-קוו.

 

עסקים

אנחנו נגד. כנ"ל.

 

עבודות בשבת

נדרוש הפסקת עבודות שאינן פיקוח נפש ושאין צורך בהן בשבת.

 

תחבורה ציבורית

את התחבורה הציבורית בישראל צריכות להחליף חברות פרטיות כמו "אובר" ו"ליפט" שיורשו לפעול בארץ וייתנו תשובה לצורכי הציבור הן בשבת והן ביום חול - והכול בהתאם לרצון הקהילה המקומית.

 

עסקים

עניינה הפרטי של כל קהילה – הקהילה תקבע איך תיראה השבת שלה.

 

עבודות בשבת

עבודות כאלו מראש עדיף שייעשו בידי חברות פרטיות שיחליטו איך ומתי הן עובדות. חברות ממשלתיות ורשויות המדינה לא יעבדו בשבת.

 

תחבורה ציבורית

מפלגת גשר תומכת בקיום תחבורה ציבורית בשבת באופן מוגבל, כך שהתחבורה הציבורית תפעל בצירי תנועה מרכזיים, בהתאם לאוכלוסייה, בהתחשב בצרכיה ובתיאום עם היישובים וראשי הערים המכירים את אופיים של החיים בשטחם.

 

עסקים

תומכים בפתיחת מקומות בילוי ופנאי אך מתנגדת לפתיחת מקומות מסחר של "שופינג".

 

עבודות בשבת

כאשר מדובר בעבודות חיוניות אשר אי ביצוען עלול לגרום ליצירת מפגעים בטיחותיים, מפלגת גשר גורסת כי יש להוציאן לפועל גם במחיר של קיומן בשבת. עם זאת, כאשר יש אפשרות לבצע את העבודות במועד אחר, יש לכבד את יום המנוחה הלאומי.

 

חד"ש:

 

תחבורה ציבורית

אנחנו בעד תחבורה ציבורית בסיסית בשבת במתכונת שתענה על הצרכים ועל רמת הביקוש הייחודיים של יום מנוחה שבועי, שהם שונים לחלוטין מאשר של ימי העבודה.

 

עסקים

בתוך הערים, אנחנו בעד הפעלה של חנויות מכולת וירקות במתכונת של תורנות אזורית, כמו שקיים לגבי בתי מרקחת.

 

עבודות בשבת

יש בהחלט צורך בשינוי גדול במשטר השבת בישראל. למצב הקיים אין שום הצדקה הגיונית. הוא תולדה של הצטברות של הסדרים היסטוריים אנכרוניסטיים.

 

תע"ל:

 

המפלגה סירבה להציג מצע בענייני דת ומדינה.

 

 

רע"ם:

 

אנחנו מעדיפים להתייחס נקודתית לכל סוגיה בלי כפייה דתית ואנטי-דתית, ומעדיפים דיאלוג בין הקבוצות השונות.

 

בל"ד:

 

תחבורה ציבורית, פתיחת עסקים ועבודות בשבת

בל״ד תומכת בקיומה של תחבורה ציבורית ובפתיחתם של עסקים בשבת, וכן בעבודות בינוי, תשתיות וכיוצא באלה בשבת, אבל תוך כדי התחשבות בקהילות מקומיות דתיות.

 

  • למצעים המלאים כפי שנשלחו על ידי המפלגות – לחצו כאן

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, בראל אפרים, חגי דקל
קרבות הסטטוס-קוו
צילום: מוטי קמחי, בראל אפרים, חגי דקל
מומלצים