שתף קטע נבחר

אחרי הכלא - הרב פינטו מונה כאב בתי הדין של מרוקו

הקאמבק של הרבנים שהורשעו בשוחד: הרב הראשי לשעבר יונה מצגר התקבל בחום על ידי מנהיגי החרדים ונשא את "דרשת שבת הגדול" בירושלים - חודש לאחר שחרורו מהכלא. הרב יאשיהו פינטו הוכתר כדיין ראשי בטקס מפואר בקזבלנקה, בהשתתפות נציגי הממלכה, ויקבל מעמד שופט עליון במדינה: "היום אנחנו יוצאים לדרך חדשה"

 

 

תפקיד שיפוטי בכיר לרב שהורשע בשוחד: שנתיים לאחר שחרורו מהכלא בישראל, הוכתר אמש (מוצ"ש) הרב יאשיהו פינטו, כראש אבות בתי הדין של הקהילה היהודית במרוקו. בטקס שנערך בקזבלנקה, בהשתתפות נציגי הממלכה ומאות מקומיים, הוא מונה באופן רשמי לדיין-עליון, והכריז: "היום אנחנו יוצאים לדרך חדשה".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

בשנים האחרונות, כולל בזמן שישב בבית הסוהר, ניהלו פינטו ואנשיו את מסע החזרה שלו לחיים הציבוריים - אם לא בישראל אז באחת המדינות שבהן הוא פועל. כעת קוצר הרב מאשדוד את הפירות עם מינוי חדש, בחתימת מלך מרוקו, המקנה לו מעמד של שופט עליון במדינה. הוא ישהה בה חלק משמעותי מזמנו ויוכר על ידה כאישיות דיפלומטית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בטקס ההכתרה החגיגי, שנערך בבית הכנסת בית אל בקזבלנקה, התייחס הרב יאשיהו פינטו להרשעתו (על פי הודאתו) במתן שוחד ולעונש המאסר שהוטל עליו, ואמר: "הקדוש ברוך-הוא העמיד אותי בניסיון". הוא שיבח את המלך, מוחמד השישי, הודה לו על האמון בו, על סיוע לקהילה המקומית ועל נדיבותו כלפיה - ואף ערך תפילה מיוחדת לכבודו.

 

הרב יאשיהו פינטו - בטקס ההכתרה במרוקו ()
הרב יאשיהו פינטו - בטקס ההכתרה במרוקו

 

"לקחתי וריסקתי את כל חיי"

לפני שנתיים וחצי, בהופיעו בפני ועדת השחרורים, במסגרת הבקשה לנכות שליש מתקופת מאסרו, התחייב הדיין החדש של מרוקו: "פרשתי מהחיים הציבוריים ואני לא רב עד שארגיש את עצמי ראוי, וזה בטח לא יקרה בשנה-שנתיים הקרובות". כעת, לאחר שהסתיים ה"צינון" שגזר על עצמו – הוא ראה לנכון לשוב לתפקיד רבני בכיר, מעבר לים.

 

הרב יאשיהו פינטו עם סרג׳ ברדוגו (מימין) והוולי המושל המחוזי ()
הרב יאשיהו פינטו עם סרג׳ ברדוגו (מימין) והוולי המושל המחוזי

 

"אני מרגיש את עצמי פושע", התוודה אז הרב פינטו בפני הוועדה. "כמה אנשים ירדו מהדת כי ראו רב נותן שוחד. אני מרגיש נקיפות מצפון... לא סתם אמרתי שטעיתי. לא באתי לפה כדי לקבל שליש. ישבתי אצל העובדת הסוציאלית ובכיתי. הגעתי לעומק הכאב שלי על השוחד. עשיתי את התורה קרדום לחפור בה, שזה יותר גרוע משוחד. השתמשתי במעמד שלי כרב בקשר לכל הדברים".

 

"אני מתחרט, מתבייש מעצמי ובכל מה שעשיתי... את הבושה והחרפה שלי", הוסיף אז הרב, "אני לקחתי וריסקתי את כל חיי, פגמתי בכל דבר שהיה חשוב לי. אני אומר לוועדה, כמו שאמרתי לשופטת בראון, אני עומד בכל מילה שאני אומר ואני מתבייש במעשים שלי. אין הרב פינטו, אני יותר לא נמצא בעולם".

 

גם הרב מצגר מקבל כבוד

גם הרב הראשי לשעבר, יונה מצגר, ששוחרר מן הכלא רק בחודש שעבר, כבר זוכה ללגיטימציה ציבורית: בסוף השבוע האחרון חזר לקדמת הבמה ב"דרשת שבת הגדול" שלפני פסח, שאותה נשא בכמה בתי כנסת ובתי מלון יוקרתיים במרכז ירושלים, לעיניי מתפללים מהארץ ומהעולם - כשברקע דיווחים על כוונתו להתמודד על תפקיד רבני בכיר בחו"ל.

 

הרב יאשיהו פינטו - בטקס ההכתרה במרוקו ()
מהכלא - לבית הדין המרוקאי

 

מצגר, שהורשע אף הוא בשוחד על פי הודאתו, התקבל בשבועות האחרונים בחום לביקורים אצל רבנים בכירים, ובראשם הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, והרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס.

 

בנוסף, "כיכר השבת" - מאתרי האינטרנט המובילים במגזר - חנך פינת וידאו שבועית חדשה: "רעיון מדהים מתוך פרשת השבוע", מפי הרב הראשי לשעבר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים