שתף קטע נבחר

מצפיפות אוכלוסין ועד פייק-ניוז: התפרצות החצבת במגזר החרדי

בגלל סגירות תקשורתית המאפשרת הפצה של פייק-ניוז, בשל בעיית נגישות לשירותי רפואה - וגם דחיינות של אמהות: נתוני משרד הבריאות שנחשפו ב-ynet ממקמים את הערים החרדיות בצמרת היישובים הנגועים ביותר בחצבת. "כת המנוולים של מתנגדי החיסונים חוגגת שם"

מה המשותף לירושלים, בית שמש, צפת, ביתר עילית ובני ברק? כולן ערים חרדיות (או בעלות ריכוז חרדי גדול) – וגם מחזיקות בתואר המפוקפק "שיאניות החצבת" של ישראל. נתוני משרד הבריאות שנחשפו ב-ynet ממקמים את חמש ערי המגזר בצמרת הרשימה הארצית של היישובים הנגועים ביותר במחלה - וגם טבריה ומודיעין עילית, שבאות אחריהן, מזוהות באופן כזה או אחר עם החרדים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

זו מפת התפרצות החצבת: מרבית היישובים הנגועים – חרדיים

 

האם יש קשר אמיתי בין שמירת תורה ומצוות לחצבת? ד"ר מנחם חיים ברייר, סגן מנהל רפואי בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, משוכנע כי ההימנעות מהתחסנות בציבור החרדי איננה אידיאולוגית. לדבריו, גורמים כמו אמונה תמימה וביטחון מופרז באל, שיעצור בעצמו את התפשטות המחלה, או חשש מ"עין רעה" שיביא איתו העיסוק בנושא, הם נחלת העבר - וכיום גוברת עליהם המצווה הדתית "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

 

על השקרים שמפיצים מתנגדי החיסונים: "חולי נפש עם קבלות"

ד"ר ברייר סבור כי הסיבה העיקרית לנתוני התחלואה הגבוהה בריכוזי המגזר היא האופי המתבדל שלה והניתוק מהעולם שבחוץ - דבר שמאפשר למתנגדי החיסונים להפיץ בקרב החרדים "פייק ניוז", למשל על סכנות בריאותיות הכרוכות כביכול בטיפולים המונעים, מבלי שבני הקהילה יוכלו להיחשף לאמת אותה מפרסם הממסד הרפואי בכלי התקשורת. ולראיה: ככל שהקבוצה "סגורה" יותר – כך שיעור הנדבקים בחצבת גדול יותר – כמו בחצר חסידות סאטמר הקיצונית בניו-יורק.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"כת המנוולים הזו יכולה לחגוג שם, כי החרדים פחות חשופים לתקשורת", אמר ד"ר ברייר על המטיפים נגד חיסונים, "אז הם מלעיטים את הרבנים ואת הציבור בשקרים ורמיות, ומחלקים חוברות הסברה הזויות בנושא. מדובר בחולי נפש עם קבלות".

 

"הם מספרים להם, למשל, שהחיסון לא כשר ולכן אסור לקבל אותו", מגלה ברייר. "סיפרתי על זה לגדולי ישראל והם צחקו לי בפנים. ממתי מעניינת אותנו הכשרות של חומר שלא נכנס לפה אלא מוזרק לזרוע? הרי יש אנשים חרדים שבגוף שלהם יש תותבים שמגיעים מחיות טמאות. הייתה עם זה אי-פעם בעיה?"

 

כשאין זמן להתחסן

מאפיין מוסף של הציבור החרדי, שלדבריו משפיע על נתוני התחלואה, הוא שיעור הילודה הגבוה: "יש צפיפות בבית, בבתי כנסת ובמוסדות החינוך, ואנשים נמצאים בקרבת אחרים הרבה יותר זמן ביום. גם האמהות עמוסות מאוד ולכן אנחנו רואים דחיינות. פשוט אין זמן להתחסן".

 

ברוקלין (צילום: AFP)
"תופעה שמעלה את האנטישמיות". שלט בברוקלין(צילום: AFP)

 

"בנוסף לכל זה, המגזר החרדי סובל מבעיית נגישות של שירותי הרפואה בקהילה. יש יותר ילדים ופחות אחיות, ולא מספיק שעות נוחות לקבלת קהל. בזה משרד האוצר אשם. בעבר זעקנו על כך והיה שיפור, אבל לא מספיק".

 

כמי שמקדיש את חייו להטמעת נורמות של רפואה מונעת בציבור החרדי, ומגייס לשם כך את בכירי הרבנים במגזר, מבקש ד"ר ברייר להדגיש את החובה הדתית להתחסן מפני החצבת. לדבריו, חוץ מהמצווה "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" יש כאן גם פגיעה בזולת, ראשית – בסכנת הדבקתו המחלה, שנית – בעידוד האנטישמיות בעולם, כאשר שונאי היהודים מקבלים פתחון-פה לטעון כי הם אלה שמפיצים את החצבת.

 

"רבנים אמרו לי שזה יותר גרוע מאשר לצאת לרחוב עם תת-מקלע ולירות כמו מטורף לכל עבר", סיכם. "הם גם הדגישו שלהוראת משרד הבריאות יש תוקף של פסק מבית דין רבני – וכך הציבור צריך להתייחס לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
למה דווקא שם
צילום: shutterstock
מומלצים