שתף קטע נבחר

היועמ"ש יודיע: אישום נגד השר חיים כץ; סעיף השוחד נמחק

לשר הרווחה מיוחסות עבירות מרמה והפרת אמונים עקב ניצול תפקידו כיו"ר ועדת העבודה והרווחה. נטען שסייע לחברו, איש שוק ההון מוטי בן ארי, ולחברת "אקוויטל". בתמורה הוא קיבל לכאורה מידע פנימי שהניב לו רווחים של מיליוני שקלים. בשימוע שנערך הסיר היועמ"ש את סעיף השוחד

ישיבת ממשלה (צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)
השר חיים כץ(צילום: נעם ריבקין פנטון,פלאש90)

אף שעדיין קיים קושי בהסרת החסינות על ידי הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע בימים הקרובים שהחליט להגיש כתב אישום נגד שר הרווחה חיים כץ בגין עבירה של מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. כץ, נטען, עזר לחברו - איש שוק ההון מוטי בן ארי - בקידום חקיקה בכנסת בניגוד לחוק ובניגוד עניינים חריף. עבירת השוחד שיוחסה לכץ בתחילה נמחקה בעקבות השימוע שנערך לו.

 

עם זאת, כאמור, הליכי הדיון בהסרת חסינותו של כץ לא יתנהלו עד למועד כינון הכנסת בסביבות חודש נובמבר. בשל שתי מערכות הבחירות הרצופות טרם הוקמה ועדת הכנסת - שהיא זו שצריכה להתחיל את הדיון בהסרת החסינות. לכן, אם ירצה השר כץ לבקש שהכנסת לא תסיר את חסינותו, הוא צריך לעשות זאת בתוך 30 יום מקבלת ההודעה של היועץ המשפטי על הגשת כתב האישום.

 

מכיוון שאין כרגע ועדת כנסת, ההערכה היא שמרוץ 30 הימים יחל רק מיום כינונה - כלומר בדצמבר.

 

לפני כשנה הוכנה נגד השר טיוטה חמורה לכתב אישום בכפוף לשימוע בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים. ההחלטה התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת המחוז, ליאת בן ארי. עורכות הדין של השר – נוית נגב ואיריס סבג-ניב - הצליחו להסיר בשימוע את חשד השוחד.

מוטי בן ארי  (צילום: עמית שעל)
מוטי בן ארי. "ניהל בפועל את תיק ההשקעות של כץ"(צילום: עמית שעל)

על פי טיוטת כתב האישום, בשנים 2006-2005 ו-2013-2009 הוא שימש יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ומתוקף תפקידו היה בעל השפעה על קידום הליכי חקיקה ונושאים שונים בעלי היבטים ציבוריים.

 

לפי כתב החשדות, שהועבר לשר כץ ולנאשם השני בתיק מוטי בן ארי, בין השנים 2015-2010, התפתחה בין הח"כ דאז כץ לבין בן ארי מערכת יחסים של "תן וקח", שכללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי שימש באותה עת יועץ פיננסי של "אקוויטל", חברת החזקות ציבורית דומיננטית במשק הישראלי.

 

במסגרת הקשר בין השניים, נטען, העניק בן ארי לשר כץ טובות הנאה לאורך תקופה ממושכת, שהניבו לו מיליוני שקלים. במקביל, על פי האישום קידם השר כץ אינטרסים של בן ארי תוך ניצול תפקידו הציבורי.

 

בן ארי, מומחה בניהול תיקי השקעות, נתן לכאורה לכץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות שלו, וזאת בתדירות גבוהה. בפועל, טוענת הפרקליטות, נוהל תיק ההשקעות של כץ על ידי בן ארי, וזאת ללא קבלת תמורה כספית כלשהי, בניגוד למקובל וללא הסדרה פורמלית של יחסיהם כנדרש.

 

במסגרת יחסים אלה, נטען, המליץ בן ארי לכץ לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות. כמו כן, השר כץ ובן ארי ביצעו לכאורה עסקאות מתואמות (צולבות) בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה.

 

בנוסף, כשמונה כץ לשר, הוא פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה. הקשר הכלכלי בין השניים כלל ציפייה והבנה הדדית שלפיה בן ארי יוכל להשתמש בתפקידו הציבורי של השר כץ, בסמכויות הנתונות לו ובנגישות שהתפקיד מספק, לשם קבלת טובות הנאה שייטיבו עמו או עם קבוצת אקוויטל.

 

על פי החשד , בתמורה לקבלת טובות ההנאה הפעיל השר כץ את כוחו וסמכויותיו כאיש ציבור כדי לסייע ולקדם אינטרסים של בן ארי. בין היתר, נטען, הוא נענה לבקשות בן ארי ופעל להעברת הצעת חוק שהייתה בעלת ערך כלכלי פוטנציאלי גבוה ביותר לבן ארי ולאקוויטל. השר כץ ניהל דיונים על אודות הצעת חוק זו, שאותה יזם וניסח בן ארי, בוועדת העבודה והרווחה שבראשותו, והזמין לוועדה את בן ארי כמומחה יחיד לנושא.

 

על פי החשד, הוא עשה זאת תוך שהוא מסתיר את מערכת היחסים האישית והעסקית שביניהם מוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, תוך שבן ארי הוצג כמומחה נטול אינטרס. כל זאת עשה השר כץ לכאורה בתמורה לטובות ההנאה שהעניק לו בן ארי, תוך שהוא נוהג במשוא פנים ופועל בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין האינטרסים הפרטיים שלו.

 

כץ הוא חבר הקואליציה החמישי המסובך בפלילים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ממתין לשימוע אצל היועמ"ש מנדלבליט בשלושה תיקים המתנהלים נגדו. במקביל שוקלת הפרקליטות הגשת כתב אישום נגד השר אריה דרעי בגין חשד להתנהלות חריגה בחשבונות הבנק שלו ושל בני משפחתו. המשטרה המליצה להעמיד לדין את ח"כ דוד ביטן על 12 פרשיות, שבמסגרתן קיבל על פי החשד מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים, יזמים וקבלנים. אתמול הודיעה המשטרה על תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד סגן השר יעקב ליצמן בפרשת המורה הפדופילית מלכה לייפר ובפרשה בית העסק לממכר מזון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים