שתף קטע נבחר

צה"ל חושף: הפעילים שהתאמנו באיראן וחוסלו בסוריה

חסן יוסף זביב ויאסר אחמד סאהר מלבנון הם שני פעילי המיליציות השיעיות שהיו מעורבים בניסיון פיגוע הרחפנים וחוסלו על ידי ישראל. על פי צה"ל השניים שהו באיראן פעמים רבות בשנים האחרונות, ועברו אימונים ייעודיים בכוח קודס

צה"ל פרסם הבוקר (יום ב') פרטים על זהותם של פעילי המיליציות השיעיות הלבנונים שפעלו בשירות כוח קודס במסגרת ניסיון פיגוע הרחפנים משטח סוריה, וחוסלו על ידי ישראל.

 

ההרוגים הם חסן יוסף זביב (23) מנבטייה, ויאסר אחמד סאהר (22) מהכפר בליידה. על פי צה"ל השניים שהו באיראן מספר רב של פעמים בשנים האחרונות, שם עברו אימונים יעודיים בכוח קודס להפעלת כלי טייס בלתי מאוישים ורחפני נפץ. 

 פעילי המליציות השיעיות הלבנונים (צילום: דובר צה
חסן יוסף זביב ויאסר אחמד סאהר (צילום: דובר צה"ל)

 פעילי המליציות השיעיות הלבנונים (צילום: דובר צה
על המטוס בדרך להכשרה באיראן(צילום: דובר צה"ל)

 

בתמונתם שפורסמה ניתן לראות את אחת מטיסותיהם לאיראן, בחברת "Mahan Air" האיראנית. מצה"ל נמסר כי השניים פעלו בשבועות האחרונים במסגרת המליציות השיעיות, תחת פיקוד כוח קודס, למימוש פיגוע רחפנים כנגד יעדים בישראל. 

 

ההפתעה במלחמה הבאה: להקות רחפני צילום ותקיפה  

ניסו לנקום מהאוויר על התקיפות בעיראק / פרשנות  

הרחפנים של איראן: בגבול הצפון כמו בתימן

 

מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, הגיב אתמול לתקיפת צה"ל בסוריה, שסיכלה לפי ישראל ניסיון בפיקודו לשגר רחפני נפץ נגד יעדים בצפון הארץ. באופן חריג למדי, סולימאני צייץ בחשבון הטוויטר שלו תגובה לתקיפה, שאירעה בשבת בערב, וכינה את הפעולות הישראליות "לא שפויות". לדבריו, "הפעולות האלה של ישראל הן ללא ספק מהניסיונות האחרונים של היישות הציונית".

 

קאסם סולימאני תוקף את ישראל בטוויטר ()
קאסם סולימאני תוקף את ישראל בטוויטר

 

לפי הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, סולימאני - האחראי על פעולותיהם של משמרות המהפכה מחוץ לאיראן - פיקד באופן אישי על המבצע שסוכל. "הפיגוע שסיכלנו הוא פיגוע איראני מאדמת סוריה נגד מדינת ישראל. הוא היה אמור לכלול התקפה של מספר רחפני נפץ נגד מספר מטרות בארץ", אמר אתמול כוכבי בסיור בצפון. "מי שהוביל את הפיגוע ופיקד עליו זה קאסם סולימאני באופן אישי. הוא מימן, אימן והכשיר פעילים שיעים שהיו אמורים לבצע אותו. אנחנו צריכים להיערך לכל אפשרות, ונעשה את זה בצורה הטובה ביותר האפשרית".

  

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי חיל האוויר הישראלי תקף הלילה יעד באזור בקעת הלבנון, סמוך לגבול עם סוריה. לפי רשת "א-נהאר" הלבנונית, שני כלי טיס בלתי מאוישים ביצעו את התקיפה לעבר יעדים של החזית העממית לשחרור פלסטין. עוד דווח כי נגרם נזק אך לא היו נפגעים בנפש. לא התקבל אישור מגורמים ישראליים לדיווחים. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיור בטחוני בפיקוד צפון (צילום: חיים צח, לע״מ)
נתניהו וכוכבי בסיור בפיקוד צפון(צילום: חיים צח, לע״מ)

בעקבות המתיחות הגוברת הן בצפון והן בדרום, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בבוקר בירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע גם הוא לביקור בצפון והזהיר כי האיראנים התכוונו "להרוג ישראלים בגולן באמצעות רחפני נפץ". הוא הזהיר כי "לא נסבול התקפות על ישראל ממדינה כלשהי במרחב. כל מדינה שתאפשר את השימוש בשטחה להתקפות נגד ישראל תישא בתוצאות".

 

התקיפה של צה"ל בשבת בערב כוונה נגד מתקן בכפר עקרבא מדרום-מזרח לדמשק, שבצה"ל אמרו כי כוח קודס שילם על השימוש בו, ושהוסתר בווילה מגודרת עם בריכה, גינה גדולה ומחסן. שם גם נשמר הציוד שיועד לפיגוע.

  

לפי צה"ל, כוח קודס תכנן מתווה פיגוע שכלל הטסה של רחפנים מדגם "מוארג'ר" לעבר מטרות ישראליות בצפון הארץ. מדובר ברחפנים שנמצאים גם בשימוש המורדים החות'ים בתימן, ושמסוגלים להטיל כמה קילוגרמים של חומר נפץ. התקיפה כוונה נגד מיליציות שיעיות שכוח קודס הביא לסוריה, מממן ומאמן אותן בהכוונה איראנית. הציוד של הרחפנים הגיע בשבועות האחרונים לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק עם מומחים איראנים, שיחד עם הפעילים השיעים המקומיים התאספו במתחם המגודר בכפר עקרבא. 

 

אזור התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
אזור התקיפה(צילום: ImageSat International (ISI))

החוליה התמקמה במבנה הזה ותכננה את הפיגוע במעורבות סולימאני. ארבעת חברי החוליה זוהו בכפר בשם ערנה שבגולן הסורי, ביום חמישי האחרון, בזמן שניסו להוציא את הפיגוע לפועל. בצה"ל הצליחו לשבש את הניסיון ההוא ולגלות את מיקום ההתארגנות של המחבלים. בשבת בערב, מתוך הבנה שהפיגוע ימומש תוך כמה שעות, הוחלט לתקוף. הציוד שהיה במקום הושמד - והרחפנים ששובשו נשארו בצד הסורי.

 

לפי כלי תקשורת פרו-איראניים, שלושה פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה. מנגד, מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם ציין כי "בתקיפות נהרגו שני אנשי חיזבאללה ואיראני". במקביל, בכיר באיראן הכחיש כי בתקיפה הישראלית בסוריה נפגעו מטרות איראניות.

 

כך טען גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאומו אתמול, שבו אמר כי היעד שהותקף בסוריה היה של ארגונו ולא של כוח קודס. הוא טען ששני פעילי חיזבאללה נהרגו באותה תקיפה ואיים בתגובה. בין היתר פנה לחיילי צה"ל בגבול הצפון ואמר: "מהלילה תעמדו על הגדר ותחכו לנו. יום, יומיים, שלושה, תחכו לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פעילי המיליציות שחוסלו
צילום: דובר צה"ל
מומלצים