שתף קטע נבחר

חיזבאללה: הרחפנים שוגרו מסירות ישראליות

לפי ערוץ הטלוויזיה של ארגון הטרור, שני הרחפנים מהמתקפה בביירות שוגרו מכלי שיט סמוך לחופי לבנון. הרחפנים, שלפי הערכות גרמו נזק לציוד חשוב בפרויקט דיוק הטילים, הועברו לידי הרשויות הלבנוניות. זאת, אחרי "ניתוח" עצמי שערך חיזבאללה - שמצא כי אחד מהם הכיל 5.5 ק"ג של חומר נפץ

 

 

ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה בלבנון, "אל-מנאר", דיווח אמש (יום ו') כי שני הרחפנים מהמתקפה בדרום ביירות נשלחו מסירות של חיל הים הישראלי, סמוך לחופי לבנון.

 

עושים סדר: מה התפוצץ בסוריה ובלבנון - ומה יכול לקרות בצפון

 

בדיווח נטען כי לפי יוניפי"ל, כוח שמירת השלום של האו"ם בדרום לבנון, לא נצפו ספינות ישראליות מול חופי בביירות בליל האירוע, בין שבת שעברה לראשון. ההנחה של חיזבאללה, נטען עוד, היא שנעשה שימוש בסירות ישראליות שחמקו מעיני המכ"ם.

הנזק בביירות (צילום: AP)
(צילום: AP)

רחפן  ()
אחד הרחפנים שנפל ו"נותח" ע"י חיזבאללה

תקיפת רחפנים ()
הפיצוץ בדרום ביירות

בתקרית התפוצץ אחד הרחפנים ברובע הדאחייה בבירת לבנון, מעוזו של חיזבאללה, והשני נפל במקום סמוך. בחיזבאללה מאשימים את ישראל במתקפת הרחפנים, ולפי פרסום ב"טיימס" הלונדוני ניזוק בה ציוד חשוב ביותר הנוגע לפרויקט הטילים של חיזבאללה.

 

לפי הדיווח של "אל-מנאר", חיזבאללה העביר את הרחפנים ומה שנשאר מהם לידי הרשויות הלבנוניות, אחרי שביצע בעצמו "נתיחה" שלהם. גורם ביטחוני במדינה מסר לרשת "אל-מיאדין" כי "צבא לבנון ממשיך לעבוד על ניתוח הנתונים מהרחפנים שהועברו לידיו. כרגע המאמץ העיקרי הוא בעיקר להבין מאיפה הם יצאו".

 

ביום שלישי פרסם הארגון את תוצאות הבדיקה העצמית שערך, ולטענתו היא העלתה שששני הרחפנים היו ממולכדים ונועדו לתקיפה. זאת, בניגוד לטענה הראשונית של חיזבאללה, ולפיה הרחפן הראשון נועד לאיסוף מודיעין, ואילו הרחפן השני היה ממולכד במטען חבלה.

הנזק בביירות (צילום: AP)
הנזק בדאחייה לאחר הפיצוץ(צילום: AP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
הנזק בביירות(צילום: AFP)

"לאחר שמומחים פירקו את הרחפן הראשון שנפל בדאחייה התברר שהוא הכיל אריזה סגורה הרמטית ובאופן מאוד מקצועי. הרחפן הכיל חמישה וחצי קילוגרמים של חומר נפץ C4", נכתב בהודעת חיזבאללה. "בהתבסס על המידע החדש שהגיע לאחר פירוק הרחפן וניתוח המידע שבו, אנו מדגישים שמטרת הרחפן לא הייתה איסוף מידע, אלא הוא כוון לבצע משימת פיצוץ - בדיוק כפי שהרחפן השני עשה".

 

בתוך כך, רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי גורם בכיר בבית הלבן התייחס לתקיפות האחרונות שיוחסו לישראל ואמר כי "לבנון, סוריה ועיראק צריכות לשאת באחריות אם אדמותיהן משמשות פלטפורמה לאמצעי לחימה נגד ישראל". הגורם הוסיף כי "ארה"ב תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני האיומים האיראניים".

 

 

בעקבות איומי חיזבאללה להגיב ב"מתקפה מחושבת" נגד ישראל בשל המתקפה, המתיחות בצפון גברה בימים האחרונים. אתמול בצהריים הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ערך סיור בצפון וקיים שם הערכת מצב. במקביל, הצבא חסם את הכביש ראשי של כפר רג'ר, השוכן על הגבול בין ישראל ללבנון. תושביו טוענים כי אף התבקשו לא לצאת מהבתים, אלא במקרים דחופים. בצה"ל מסרו כי הכביש נחסם באופן זמני בלבד בשל הערכת מצב, והדגישו שאין הגבלות על התושבים עצמם.

 

השבוע נסגר לטיסות אזרחיות השטח האווירי הסמוך לגבול, ממרחק של שישה ק"מ ממנו. מטוסי ריסוס שעובדים בשגרה בשטחים חקלאיים סמוך לגבול נדרשים לקבל אישור פרטני לפני המראה. שלשום גם הכריז צה"ל על עוצר יציאות לכמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון עד להודעה חדשה.

 

 

כפר רג'ר ()
חסימות בכפר רג'ר

טנק מרכבה צה
טנק ליד גבול לבנון(צילום: AFP)

בתוך כך, שלשום חשף צה"ל את פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, שפועל בשנים האחרונות על אדמת לבנון. גורמי צבא טענו כי הפרויקט, שבוצע "מתחת לאף" של ההנהגה בלבנון, מוכיח שחיזבאללה פועל בחסות איראן ללא כל הפרעה.

 

לפי ההערכות, לארגון הטרור השיעי יש כמה עשרות אלפי טילים, רובם סטטיסטיים, כך שהנהגת הארגון רצתה למצוא פתרונות לשיפור הדיוק שיאפשר פגיעה מדויקת באתרים ומתקנים אסטרטגים במרכזה של מדינת ישראל.


פורסם לראשונה 30/08/2019 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד הרחפנים, שנפל בדרום ביירות
מומלצים