שתף קטע נבחר

קרטיב אחד, שלושה משקלים: למה במגזר הערבי הקרטיב קטן יותר?

אותו הקרטיב נמכר ברחבי הארץ ב-3 משקלים שונים. הסיבה: במגזר הערבי כוח הקנייה נמוך יותר וצרכנים לא מוכנים לשלם 3-5 שקלים על קרטיב. לכן, כדי למכור להם בזול (1.5 שקלים) ובכל זאת להרוויח, מפחיתים את משקל המוצר. וגם: נסטלה כיווצה את אריזת חמשושים

"אני קונה לילדים שלי קרטיב נסטלה בטעם לימון, ופתאום הוא נראה לי קטן יותר מהרגיל. בדקתי וראיתי שהמשקל שלו הוא 70 גרם. לעומת זאת, מצאתי באינטרנט שהמשקל של הקרטיב הוא 80 גרם". כך סיפר ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet פאריד עתאמנה מכפר קרע.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

"מיליוני אריזות פלסטיק חד פעמיות יכנסו לשוק"

לאן נעלמה כוס המדידה של ג'ל הכביסה אריאל?

הקטנה זוחלת: תוך 5 שנים ג'ל הכביסה אריאל התכווץ ב-25%

טבעול, פנטן ואריאל: מבול של הקטנות מוצרים - כך מסתירים העלאות מחירים

קימברלי קלארק מפחיתה מספר חיתולים ומגבונים באריזות האגיס וטיטולים ומקצרת נייר טואלט

 

בבדיקה שערכנו בקיוסקים בתל אביב ובראשון לציון מצאנו שהקרטיבים (המכונים גם קרחונים על גבי העטיפות) שנמכרים במרכז הארץ הם אכן במשקל 80 גרם - ונמכרים במחיר של 3-5 שקלים לקרטיב. לעומת זאת, בסופר מוכרים מארז של 10 קרטיבים של נסטלה במשקל 75 גרם כל אחד, במחיר של 1-2 שקלים לקרטיב - תלוי ברשת. כלומר: שלושה משקלים שונים לאותו מוצר. כדי לבלבל עוד יותר, מארז מיוחד ליום העצמאות של קרטיב נסטלה, שעדיין נמכר ברשתות, מכיל קרטיבים במשקל 70 גרם.

    ()
גודל קרטיב נסטלה במגזר הערבי עומד על 70 גרם; במגזר הכללי הוא נמכר ב-80 גרם כבודד וב-75 גרם במארזים בסופר
 

אצל המתחרות העיקריות של נסטלה - גלידת שטראוס והגלידות של פלדמן - הקרטיבים שנמכרים במאגדות הם באותו משקל של הקרטיבים שנמכרים כבודדים בפיצוציות. באסם אישרו שהחברה אכן מוכרת קרטיבים שנראים אותו הדבר - אבל נמכרים במשקלים שונים במגזרים שונים.

 

מה המטרה של הגדלים השונים? גורמים בשוק מסבירים כי במגזר הערבי כוח הקנייה נמוך יותר, וצרכנים לא מוכנים לשלם 3-5 שקלים על קרטיב. לכן, כדי למכור להם בזול ובכל זאת להרוויח, מפחיתים את משקל המוצר. אותה שיטה נכונה גם למארזים (מאגדות): צרכנים שקונים מאגדת בסופר, מצפים שמחיר יחידת קרטיב יהיה נמוך ממחיר קרטיב שנקנה בפיצוצייה. הקטנת המשקל יוצרת אשלייה של מחיר נמוך עוד יותר.

   ()

 


הקרטיב במגזר הערבי עולה 1.5 שקלים, כך שנראה שיש פער מחיר של 100% ומעלה בין מחירו במגזר למחירו "הרגיל". אבל, למעשה, הפער עומד על 75% בלבד, שכן מחיר 100 גרם קרטיב במגזר הערבי הוא 2.14 שקלים, ובמגזר היהודי המחיר ל-100 גרם הוא החל מ-3.75 שקלים.

 

אין זו הפעם הראשונה שנחשפים הבדלי משקלים ומחירים בין המגזרים. לפני מספר שנים פורסם שביסלי במגזר הערבי נמכר בשני שקלים. גם שם היה מדובר אז באריזה קטנה יותר מזו שנהוגה במגזר היהודי - 50 גרם לעומת 70 גרם.

קרחון נסטלה (צילום: מירב קריסטל)
גודל של קרטיב נסטלה בפיצוציה במגזר הכללי עומד על 80 גרם - כלומר 10 גרם יותר מהמגזר הערבי(צילום: מירב קריסטל)
 

מאסם נמסר בתגובה: "גלידות נסטלה משווקת קרחונים במגוון גדלים על מנת לענות על צרכים שונים של הצרכנים. בכל מקרה, מחיר כל קרחון מותאם לגודלו".

 

החמשושים התכווצו

במקביל, אסם הקטינה את מאגדת חמשושים שהיא מוכרת ברשתות השיווק בשיעור של 22%. מדובר בקרחוני שרבט קטנטנים לפעוטות. המשקל של המאגדת הופחת מ-20 יחידות (כ-11 גרם ליחידה) במארז במשקל כולל של 220 גרם, ל-15 יחידות במארז במשקל כולל של 180 גרם (כ-12 גרם ליחידה).

 

במקום לכתוב שהמאגדת הוקטנה, אסם משתמשת בביטוי השיווקי "חדש: 15 יחידות בשקית אחת". בנסטלה טענו שהמחיר הוקטן לקמעונאים בהתאם להקטנת המשקל, והמחיר ל-100 גרם אף הופחת ב-8%.

   (צילום: מירב קריסטל)
גם החמשושים התכווצו(צילום: מירב קריסטל)
 

עם זאת, לעיתים קרובות הקמעונאים ממשיכים לתמחר את המוצר לצרכנים במחיר הקודם של המשקל הקודם, ועל כן הקטנת מוצרים היא תמיד מקפצה להעלאת מחירים. כך לדוגמא, ברשת ויקטורי הגודל הקודם של חמשושים נמכר ב-26.90 שקלים ברוב הסניפים; והגודל החדש נמכר כיום ב-22.90 שקלים.

 

כלומר, על הגודל החדש תשלמו ברשת ויקטורי 12.72 שקלים ל-100 גרם, בעוד שעל הגודל הקודם שילמתם 12.22 שקלים ל-100 גרם - התייקרות של 4%. ברשת אושר עד, לעומת זאת, הגודל הקודם נמכר ב-24.90 שקלים והחדש ב-19.90 שקלים - כלומר 11.32 שקלים ל-100 גרם עבור הגודל הקודם לעומת 11 שקלים כיום על הגודל החדש. אמנם מדובר בהורדת מחיר, אך בשיעור של 2% בלבד במקום בשיעור של 8% של אסם.

 

לעניין חמשושים מאסם נמסר בתגובה: "המחיר הקמעונאי של המארז הקודם עמד על 20.40 שקלים ואילו המחיר הקמעונאי של המארז החדש, שמשקלו הופחת ב-22.2%, ירד ל-15.34 שקלים - כלומר המחיר הקמעונאי הופחת ב-24.8%". 

 


 
 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים