שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דוח: בכמה שנים מקצרת ההשמנה את החיים בישראל

  דוח חדש של ה־OECD: ההשמנה מקצרת את חיי הישראלים בשלוש שנים וארבעה חודשים. הטיפול במחלות שנגרמות כתוצאה ממנה כרוך בסכום עתק של 39 מיליארד שקלים בשנה

  ההשמנה גובה מחיר כבד: דוח חדש של ה־OECD קובע כי עודף משקל מקצר את תוחלת החיים של הישראלים בשלוש שנים וארבעה חודשים, וכי חצי מהישראלים סובלים מעודף משקל.

    

  הדוח מתפרס על 250 עמודים, ומציג גם את הנזקים הבריאותיים שנגרמים מהשמנה וגם את העלויות הכלכליות הכבדות הכרוכות בטיפול שנגרם בשל נזקיה.

    

  קיראו עוד

  התכונות שיעזרו לנו לרדת במשקל

  המשקל נתקע? 5 טעויות שאתם עושים בחישוב הקלוריות

  דיאטה: כמה קילוגרמים אמורים לרדת בשבוע?

   

  ההשמנה מקצרת את החיים (שאטרסטוק) (שאטרסטוק)
  ההשמנה מקצרת את החיים(שאטרסטוק)

   

  הדוח מדרג את המדינות שתושביהן סובלים מהשמנת יתר: במקסיקו מקצרת התופעה את החיים ב־4.2 שנים, בפולין וברוסיה ב־3.9 שנים, בארה"ב ובהונגריה 3.7 שנים, ברומניה 3.5 שנים, בישראל, כאמור - 3.4 שנים. באירלנד 2.9 שנים, בצרפת 2.7, בקוריאה הדרומית 1.7 ובאינדונזיה 1.5 שנים. את הרשימה סוגרות הודו ויפן - שבהן מקצרת השמנת היתר את החיים בשנה בלבד.

    

  בדוח נאמר כי מחלות הנלוות להשמנת יתר יגבו את חייהם של כ־90 מיליון בני אדם במדינות ה־OECD במהלך 30 השנים הבאות.

    

  צפו בהכרזה כי השמנה היא מחלה:

   

   

  נתונים נוספים מהדוח: יותר ממחצית מהאוכלוסייה ב־34 ממדינות ה־OECD סובלים כיום מעודף משקל, אחד מכל ארבעה סובל מהשמנת יתר. משנת 2010 ועד 2016 נרשמה עלייה של כשלושה אחוזים במספר הסובלים מהשמנת יתר, כלומר - 50 מיליון אנשים נוספים במדינות ה־OECD.

    

  חצי מהישראלים (50.9%) סובלים מעודף משקל, 27% מהם סובלים מהשמנה חולנית. כלומר, מפתחים מחלות כתוצאה מההשמנה. אחד מכל שלושה ילדים בישראל (כ־35%) סובל מהשמנה או מקדם־השמנה - נתון גבוה משמעותית מהממוצע במדינות ה־OECD.

    

  מגפת ההשמנה תגבה מחיר כלכלי כבד שיגיע בממוצע לכ־3% מהתמ"ג, גם בישראל. המשמעות: אובדן של כ־39 מיליארד שקלים בשנה.

    

  ד"ר רז הגואל, מומחה ברפואת משפחה ומנהל המרכז לטיפול בהשמנה: "השמנה היא האיום הגדול ביותר שקיים על מערכות הבריאות בעולם המערבי. נקיטת מדיניות נכונה למיגורה וטיפול רפואי מוקדם ימנעו התפתחות של המחלות הנלוות, שידועות כגורמות העיקריות לתמותה ולעומס הכלכלי הנגרם כתוצאה מהשמנה. זו עדות נוספת לכך שההשמנה היא המחלה עם ההשפעה המשמעותית ביותר במאה ה־21, על מערכות הבריאות וכלכלות המערב. דרושה היערכות נכונה, חישוב עלויות התחלואה הישירה והצבת רפואת השמנה כיעד לאומי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחצית מהישראלים סובלים מעדף משקל
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים