שתף קטע נבחר

ליצמן מאשים: "המטופלים גונבים קנאביס"

בנאום במליאת הכנסת טען סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שמטופלי הקנאביס הרפואי מעבירים את הסם לגורם אחר והאשים את המגדלים בישראל כי לא סיפקו את הכמות הנדרשת. הנאום במליאה נערך לקראת דיון בוועדת הכספים בנוגע לעליית מחירי הקנאביס הרפואי

התבטאות שנויה במחלוקת של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: לקראת הדיון בוועדת הכספים שייערך בקרוב בעקבות העלייה החדה במחירי הקנאביס הרפואי, התבטא היום (ד') סגן השר במליאת הכנסת נגד מטופלי קנאביס. הוא טען כי "אנשים גונבים את התרופה ושאת רוב הקנאביס שהם מקבלים הם מעבירים למקומות צדדיים או למשפחה".

 

ליצמן אמר עוד כי יש מטופלים שכל פעם מבקשים תוספת. מאה גרם, 120 גרם וזה לא בשבילם. הם נותנים את זה או למשפחה או שגונבים. אנחנו לא יודעים כמה". עוד הוסיף השר בנאומו כי "קנאביס זה סם וצריך לתת אותו כדי להקל  למי שצריך ולהחמיר עם מי שלא צריך את זה. הצריכה בקנאביס במדינה היא בין  הגבוהים בעולם. זה לא נורמלי ולא צריך להיות ככה".

 

צפו בסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן נואם במליאת הכנסת: 

 

 

קיראו עוד:

התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

ליצמן למגדלי הקנאביס: שחררו המוצרים לבתי המרקחת - ולא, רישיונכם יישלל

נזקי רפורמת הקנאביס: בן ה-8 לא מפסיק לפרכס

בשורה למטופלי הקנאביס: יוגבל התשלום לרופא לחידוש רישיון

 

בהצבעה שנערכה בכנסת, ביוזמתה של חברות הכנסת אורלי פרומן מכחול לבן ורויטל סוויד מגשר- העבודה, הוחלט ברוב של 9 תומכים ו-0 מתנגדים לקיים את הדיון בוועדת הכספים.

 

"ח"כ סוויד אמר: "קנאביס רפואי הוא תרופה עבור עשרות אלפי אנשים, שמשמשת עבורם טיפול "קו אחרון", ורק בעזרתה הם מצליחים לתפקד בשגרת יומם. רק בזכות הקנאביס הרפואי שמקל על כאביהם הקשים. משרד הבריאות והיק"ר בפרט נוהגים בחוסר אחריות. הם מקדמים רפורמה אשר היישום הכושל שלה גרם למחסור חמור במוצר, לעלייה חדה במחירים ולכך זמטופלים לא מקבלים את הזנים המסוימים שמקלים עליהם.

 

"זוהי פגיעה ישירה באיכות חייהם של אותם מטופלים. על המשרד להתערב לאלתר ולתקן את המצב הקיים. יזמנו את הדיון היום כדי לדאוג בין היתר להאצת ההליכים האיטיים ולפתיחת השוק לייבוא ולייצוא. זה הפתרון הראוי לרוב הכשלים בשוק הקנאביס הרפואי בישראל".

 

פרומן טענה כי מטופלי הקנאביס מקבלים תשובות כמו "חסר במלאי", או "תנסו שוב ביום אחר", כאשר הם מגיעים לבית המרקחת לקנות את התרופה. "הם מתמודדים עם מחלות קשות ובנוסף לכך הם נאלצים לנהל מערכה מתישה כדי לקבל את התרופה ואז נתקלים שוב ושוב באוזלת ידה של המדינה.

 

"כפי שזה נראה כרגע", המשיכה פרומן, "רפורמת הקנאביס נכשלה. כ-50 אלף אזרחים צורכים קנאביס רפואי ברישיון משרד הבריאות ולחלק גדול מהם אין מענה".

  

ליצמן: "המגדלים עשו סנקציות"

סגן השר האשים בנאומו את המגדלים בסנקציות שהפעילו עליו לכאורה. "הייתה הצעה במשטרה שאנחנו נייבא כדורי קנאביס. בג"ץ חייב שנמשיך עם המגדלים אז עשינו רפורמה. עשיתי רפורמה כדי לקבל את זה בבתי מרקחת כמו בן אדם נורמלי, בלי להידחף, בלי לקבל פרוטקציה.

 

"לצערי כשהתחלנו לעשות את זה, המגדלים עשו סנקציות, חלק מהם לא סיפקו מה שצריך כי לא רצו שיעבור דרך בית מרקחת, כי שם יש סמים שנותנים ברישיון. 50 אחוז מהמכתבים שלי הם על קנאביס".

  

בתשובה לפניית ynet, סירב דובר סגן השר ליצמן, להשיב האם ברשותו הוכחות כלשהן לטענות השנויות במחלוקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
ליצמן תוקף את מטופלי הקנאביס הרפואי
צילום: יואב דודקביץ'
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים