שתף קטע נבחר

האדמו"ר מסאטמר נגד הח"כים החרדים: "מוכרים את התורה בשביל לשבת בממשלה"

על רקע הניסיונות להביא לפשרה בין ליברמן לחרדים בענייני דת ומדינה, תקף האדמו"ר מסאטמר את ש"ס ויהדות התורה, האשים אותן במכירת ערכי היהדות ובמשא ומתן עם "שונאי הדת" - "הכול כדי להיות חלק מממשלת השמד". רבבות חסידים השתתפו בעצרת ההמונים שנערכה לכבודו

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: עמית שאבי)
האדמו"ר נגד הזרם החרדי המרכזי(צילום: עמית שאבי)
 

רבבות בני אדם השתתפו הערב (ג') בעצרת ענק בירושלים לכבודו של האדמו"ר מסאטמר, רבי זלמן לייב טייטלבוים, מנהיג החצר האנטי-ציונית מניו-יורק המבקר בישראל. קבלת הפנים שנערכה בצומת הרחובות שרי ישראל ומלכי ישראל בבירה, גרמה לשיבושי תנועה כבדים באזור הכניסה הראשית לעיר והתחנה המרכזית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

 

האדמו"ר, אחד משני המנהיגים של החסידות הגדולה בעולם (לצד אחיו, רבי אהרון טייטלבוים, העומד בראש חצר נפרדת), הגיע ארצה במטרה לחזק את התנגדות חסידיו למדינה הציונית. בעצרת הערב - הראשונה בסדרה של כינוסים שבהם ישתתף בעשרת ימי הביקור - הוא התייחס לנושאים אקטואליים, ותקף את הניסיונות להקים ממשלה בהשתתפות המפלגות החרדיות.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

על רקע הניסיונות להביא לפשרה בין ליברמן לחרדים בענייני דת ומדינה, תקף האדמו"ר את ש"ס ו"יהדות התורה": "מוכרים את כל התורה בשביל לשבת בממשלה", אמר. "בימים האחרונים, יושבים ועושים משא ומתן עם גדולי שונאי הדת שאומרים בפירוש שהם רוצים לעקור התורה וקיום המצוות. כאלה יושבים ועושים משא ומתן על איזו גזירה אפשר להשלים למחצה, לשליש ולרביע כדי שהם יוכלו להיות שותפים בממשלה הזאת. הכול בגלל שהם רוצים להיות חלק מממשלת השמד, למרות שעד לפני שנה נלחמו באותם חוקים על חילול שבת וכו' - והיום הם עושים פשרות על כל הקדוש לנו".  

 

 

כחלק ממאבקו בישראל נמצא האדמו"ר מסאטמר במחלוקת אידיאולוגית קשה דווקא עם הציבור החרדי בארץ, שבו הזרם המרכזי - בניגוד אליו - מכיר במדינה ובמוסדותיה, משתתף בבחירות לכנסת ומיוצג בה, ונוטל לעצמו תקציבים ממשלתיים. מבחינת הרבי האנטי-ציוני, פוליטיקאים כמו יעקב ליצמן ומשה גפני חמורים מהחילונים, משום שהם בעיניו כ"מתחזים" לחרדים.

 

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: דוד אלימלך, TPS)
רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית(צילום: דוד אלימלך, TPS)

 

הוא הוסיף כי "אפילו בסוף זה לא יצליח, וילכו לבחירות נוספות - כל אחד רואה שיהודים חרדים מוכנים לשאת ולתת על הדברים החשובים ביותר לעם ישראל. הכול במסווה של לסייע לחרדים מבפנים. זה נקרא יהדות התורה? מוכרים את כל התורה הקדושה כדי שיוכלו לקחת חלק בממשלה".

 

"פעם התפללו על גזירת השמד, היום עושים עסקים"

האדמו"ר, ראש החסידות הגדולה בעולם, תקף מימין את חברי הכנסת החרדים שלכאורה מתפשרים סביב חוק הגיוס: "היום עושים איתם עסקים ומוותרים על החינוך של תינוקות של בית רבן. גזירה כגזירת גיוס בני הישיבות - שלפני כמה שנים היו מרעישים עולמות, ומתכנסים רבבות יהודים להתפלל על גזירת השמד - היום עושים עסקים כמה כן יתגייסו. בשנים האחרונות גם התחילו לגייס בנות. היום יושבים בשקט ולא מרשים בכלל למחות כנגד זה. איך יכול יהודי עם רגש של קדושה לשבת בשקט כשהשכינה בוכה?"

 

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: דוד אלימלך, TPS)
רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית(צילום: דוד אלימלך, TPS)

 

על היחס לנתניהו תקף כי "הם מחזקים את הכופרים ונותנים כבוד לראש הממשלה ואומרים לו: אחינו אתה. ושוברים את החומות של ההתבדלות", ואף מתח ביקורת על מגמות הפתיחות בחברה החרדית: "לא רק שלא נלחמים נגדן, גם מחזקים אותן. כותבים בעיתונים בהתפלאות על הצבא ועל החיילים החרדים".

 

גם מחר (יום ד') צפויים להימשך שיבושי התנועה. החל מהשעה 16:00 ועד לשעות הערב המאוחרות, ייחסמו לתנועת רכבים רחובות ברנדס, מלכי ישראל, שרי ישראל, צומת שמגר-שרי ישראל, צומת יפו-שרי ישראל - והתנועה תופנה לרחובות ירמיהו, שמגר, שז"ר (לתחבורה ציבורית בלבד), שדרות בגין ורבין.

 

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: עמית שאבי)
"הם מחזקים את הכופרים". הרב בעצרת(צילום: עמית שאבי)

 

הרבה כסף למי שמתנזר מהמדינה

בשנים האחרונות מעודדת סאטמר גם מוסדות תורניים חרדיים שאינם מזוהים איתה להתנתק מהמדינה ולא ליהנות ממשאביה, שכן לטענתה תמיכה של הציונים מעניקה לגיטימציה להתערבות של השלטון גם בתכנים החינוכיים והדתיים. בנוסף היא פועלת לשכנע אנשים מהזרם המרכזי שלא להשתתף בבחירות, ובכך להחליש את כוחה של "יהדות התורה". גם עניינים אלה הם ממטרות הביקור.

 

האדמו
האדמו"ר מסאטמר, רבי זלמן לייב טייטלבוים(צילום: האחים לענטשווסקי)

 

אף שמדובר בביקורו השלישי של רבי זלמן טייטלבוים בישראל, ב-15 שנותיו כאדמו"ר, הוא ממותג כ"מסע היסטורי". אחד השיאים בביקור יהיה מעמד "חלוקת השקל הטהור", שבו יחלק הרבי כ-7 מיליון דולר לכ-150 מנהלי מוסדות המתנזרים מתקציבי המדינה. כהערכה על הוויתור והדביקות באידיאולוגיה זו, הם זוכים לתמיכה ולגב כלכלי מרבם ומסאטמר העולמית.

 

האדמו"ר הגיע ארצה במטוס פרטי, יחד עם פילנתרופים חרדים בולטים התומכים בחצרו. לביקור מצטרפים גם רבנים בכירים בסאטמר וחסידים מארה"ב ומאירופה. לאחר האירוע המרכזי הערב, הם יעלו מחר אל הר הצופים כדי להשקיף ממנו אל הר הבית – "מעמד ראיית מקום המקדש". בסאטמר מקפידים שלא לבקר ברחבת הכותל המערבי, שהיא בעיניהם סמל להתגרות הציונים באומות עולם.

 

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: דוד אלימלך, TPS)
רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית(צילום: דוד אלימלך, TPS)

 

אנטי-ציוני, אבל מתקבל בכבוד מלכים

כיאה ל"מסע היסטורי", נהנה הרבי מקבלת פנים מיוחדת על ידי מנהיגי פלג "העדה החרדית" הקיצוני, שמרכזו בירושלים, ושמזוהה גם הוא עם אותה אידיאולוגיה קנאית. סדרה של מעמדים המוניים שייערכו לכבודו בירושלים, בית שמש, בני ברק ומירון יגרמו גם הם לשיבושי תנועה כבדים - מה שעורר ביקורת על היחס המיוחד שנותנת משטרת ישראל לאישיות האנטי-ציונית.

 

האדמו
האדמו"ר מסאטמר. כסף למי שמחרים(צילום: האחים לענטשווסקי)

 

האידיאולוגיה האנטי-ציונית שמובילה סאטמר יונקת בעיקר מהגותו של האדמו"ר רבי יואל טייטלבוים מסאטמר. בספרו "ויואל משה" הוא דן בשתי שבועות שהשביע האל את עם ישראל, על-פי הגמרא במסכת "כתובות": האחת, שלא למרוד באומות העולם, והשנייה, שלא לדחוק בכוח את הגאולה (ועוד שבועה כלפי הגויים, שלא לשעבד את היהודים יותר מדי). מסקנתו של האדמו"ר מסאטמר הייתה שהתנועה הציונית והקמת המדינה הם הפרת שבועה של ישראל כלפי אלוהים.

 

נושאת הדגל של תפיסת עולם זו כיום היא "העדה החרדית" - פלג קיצוני ירושלמי, מיעוט בחברה החרדית, המורכב מקואליציית חצרות אנטי-ציוניות. אנשיה אינם מכירים במדינת ישראל, לא משתתפים בבחירות למוסדותיה, נמנעים מלקיחת תקציבים מהממשלה ומקפידים שלא להשתמש בשירותיה. לשיטתם, על ההתנגדות להיות חזקה במיוחד, שכן המדינה היא "זיוף" הגורם - בין היתר - לבלבול אידיאולוגי וחינוכי, ואותו יש לעקור.

 

רבבות בעצרת סאטמר האנטי-ציונית (צילום: עמית שאבי)
ילדים בעצרת(צילום: עמית שאבי)

 

אף שפרשנות האדמו"ר מסאטמר ל"שלוש השבועות" שנויה במחלוקת (הוגים אחרים סבורים שאין מדובר בהלכה למעשה, או שתוקפן פג), תפיסתו האנטי-ציונית השפיעה גם על הזרם החרדי המרכזי. עיקר ההיבדלות של ציבור זה הוא מסמליה של המדינה בלבד, ולא מכל שותפות עמה: הוא אינו מציין את החגים הלאומיים ונציגיו בכנסת (יהדות התורה) לא נוטלים לעצמם תפקידי שרים אלא מכהנים כסגנים בלבד.


פורסם לראשונה 19/11/2019 19:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: האחים לענטשווסקי
האדמו"ר מסאטמר
צילום: האחים לענטשווסקי
מומלצים