שתף קטע נבחר

נתניהו על המגעים לאחדות: "אני לא רוצה חצי שנה, אני רוצה שנתיים"

רה"מ מסרב להתייחס בליסבון לאישומים בפרשת הצוללות - אך מספר מעט על הקשיים בעקבות ההחלטה להגיש כתב אישום נגדו ("אני לא רובוט"). הוא קורא לבחון את רעיון הבחירה הישירה ("מעניין"), וגם טוען שתוכנית בנט נגד האיראנים בסוריה לא חדשה ("אין שום שינוי")

  (צילום: קובי גדעון, לע
"אני לא רובוט, גם לי יש קשיים". נתניהו ורעייתו בנתב"ג בדרך לליסבון(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אמש (ה') תדרוך לכתבים שמתלווים לנסיעתו לליסבון והתייחס לשלל סוגיות שעל הפרק, אם כי הוא סירב להתייחס להחלטה מוקדם יותר אתמול להגיש בכפוף לשימוע כתבי אישום נגד מקורביו בפרשת הצוללות. נתניהו הבהיר שהוא לא מעוניין לכהן רק חצי שנה במסגרת ממשלת אחדות - אלא שהסכים לכך במסגרת המגעים בגלל חשיבות הרציפות השלטונית ובהתאם למתווה הנשיא.

 

בנוסף, קרא נתניהו לבחון את ההצעה לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה: "זה רעיון שמתחיל להיות מעניין". הוא התייחס גם לאיום האיראני, אמר כי פעילותו בתחום אינה "ספין" והבטיח לקדם את היוזמה לברית הגנה עם ארה"ב, "תהא אשר תהא ההתפתחות הפוליטית".

 

נתניהו נפגש שלשום בליסבון עם מזכיר ההגנה האמריקני מייק פומפאו, ולדבריו הפגישה ביניהם, שנמשכה שעה ו-45 דקות, הייתה "קריטית לביטחון ישראל" ועסקה בנושאים רבים, 12 במספר - כשרובם קשורים לאיום האיראני. "לפחות חצי תריסר מהנושאים קשורים באיראן ואני מנוע מלפרט כאן", אמר נתניהו לכתבים.

 

 

הוא אמר כי ישראל מפעילה "לחץ עצום" כדי לשכנע מדינות לא לשתף פעולה עם איראן. "קיבלנו ידיעה שרוסיה כנראה תעצור חלק מהמרכיבים שלה בפרויקט בפורדו בעקבות חידוש ההעשרה והזרמת גז לצנטריפוגות. אנו עוצרים את שיתוף הפעולה בנושא הזה. אנו מפעילים לחץ עצום. השיחה שלי עם הנשיא טראמפ נסבה סביב נושא איראן, הגרעין האיראני והתחמשותה, וההתפשטות והצורך לנקוט קו פעולה תקיף. על זה דובר ביני לבין פומפאו. זה לא ספין".

 

תוכנית בנט נגד איראן? "אין שום שינוי"

בנוגע לתוכניתו של שר הביטחון החדש שלו, נפתלי בנט, להגברת הפעילות נגד האיראנים בסוריה, אמר נתניהו כי אין בה חדש. "אין שוני בין התוכניות המבצעיות של צה"ל ומערכת הביטחון ביחס לכוחות האיראניים בסוריה ולנוכחותה של איראן בכלל", אמר. "אנו פועלים במתווה מאוד ברור ונמשיך לפעול במתווה הזה, ולמיטב דעתי לא עבר שום שינוי".

 

על סוגיית ברית ההגנה עם ארה"ב, אמר נתניהו: "סיכמנו לקדם את הנושא של ברית ההגנה, שיש לה חשיבות רבה. אני ער להסתייגויות שקיימות ונעשה בשיתוף פעולה מלא של צה"ל וזרועות הביטחון ונבטיח חופש פעולה שמשמר את חופש הפעולה המלא של ישראל וצה"ל. הדברים קיימים עם צרפת, בריטניה וטורקיה. זה קיים בין ארה"ב ליפן. החשש לא מעשי וניתן בנקל לתת לו מענה. נקבל את היתרונות הרבים שיש בהסכם הזה. זה אחד היעדים בחודשים הקרובים, תהא אשר תהא ההתפתחות הפוליטית. החלטנו להחיש את הטיפול בזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו (צילום: קובי גדעון / לע
"זה לא ספין". נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על איראן(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
 

למרות הבטחתו להמשיך לקדם את ברית ההגנה עם ארה"ב, נתניהו הודה כי יתקשה לקדם את היוזמה וכן את סיפוח בקעת הירדן, אם אכן יוכרזו בחירות נוספות, והממשלה תמשיך לכהן כממשלת מעבר. "בממשלת מעבר זה מורכב ומתנגש עם מה שאמר לי היועץ המשפטי לממשלה", אמר נתניהו.

 

רה"מ ציין כי שוחח בסוגיית ברית ההגנה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שמתנגד לרעיון. "אמרתי לו שאני חשוב שזאת שגיאה, ושיש כאן הזדמנות היסטורית בתוך כמה חודשים. ארה"ב תיכנס עמוק לבחירות, אבל כרגע יש הזדמנות גדולה להשיג את ההישג הזה - והוא לא היחיד. יש עוד הישגים שניתן להשיג".

 

"יש לי יכולת ריכוז מיוחדת, זה בדוק"

נתניהו ניסה להתחמק מלהשיב על שאלות בנושאיו האישיים והמשפטיים, אך הכתבים לא הרפו. על האפשרות שיפרוש אמר: "אני חושב שיש עוד מה לעשות והציבור בחר בי. תן לציבור לבחור. אם טוענים שהציבור לא רוצה בי, בבקשה שימו את זה על השולחן. אני שואל שאלה פשוטה: האם אתם בטוחים שהציבור מקיא אותי ולא רוצה".

ישיבת סיעה של כחול לבן (צילום: עמית שאבי )
"שגנץ יתגבר על לפיד וליברמן על עצמו"(צילום: עמית שאבי )

בהקשר זה אמר נתניהו שיש לבחון את רעיון הבחירה הישירה שהועלה על ידי ח"כ שלמה קרעי (הליכוד). "זה רעיון שמתחיל להיות מעניין", הוסיף. ראוי לציין כי נותרו שישה ימים בלבד לפיזור הכנסת, ולכן העברת חוק תקדימי שכזה לא נראית ריאלית.

 

רה"מ נשאל אם ייפרד מהתיקים בממשלה שבהם הוא מחזיק, בעקבות ההחלטה להגיש נגדו כתבי אישום. "אני אחזור לארץ ואחליט בימים האחרונים", ענה. בתשובה לשאלה כיצד הוא מרגיש ברמה האישית מול הקשיים המשפטיים שלו, אמר כי "אני לא מכחיש שיש לי קשיים. אני שונה ממה שאנשים חושבים עליי, אני לא רובוט ולא אוטומט". הוא הדגיש אבל כי קשיים אלו לא פוגעים ביכולת התפקוד שלו: "יש לי יכולת ריכוז מיוחדת, וזה דבר שנבדק".

 

הוא סירב להתייחס להחלטת פרקליט המדינה שי ניצן להגיש כתבי אישום בפרשת הצוללות ("תיק 3000"), כשחלק מהמעורבים שיואשמו בשוחד בכפוף לשימוע היו מקורבים אליו בעבר, כמו דוד שרן, מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר. מקורב נוסף, בן דודו עו"ד דוד שמרון, יואשם בהלבנת הון בפרשה העוסקת בחשדות סביב רכש צוללות ואוניות טילים. "מה שהיה לי להגיד אמרתי בעבר", אמר נתניהו.  

 

 

הוא נשאל גם על ההצעות שיכהן רק כחצי שנה בממשלת אחדות עם כחול לבן, והשיב: "אני לא רוצה חצי שנה. אני רוצה שנתיים. חברי הכנסת העלו את זה כי אם הולכים לבחירות אני ממילא חצי שנה ראש ממשלה. זה עלה בעקבות מתווה הנשיא מצד אחד ומצד שני להיות ראשון זה הרציפות השלטונית, הדבר המתבקש וגם הקשר הייחודי שיש לי עם נשיא ארה"ב. מה לעשות - יש לי כזה. לאחרים אין. כדי לממש את ההזדמנות אני צריך להיות עכשיו ראש ממשלה כי לך תדע מה יילד יום. הטענה שאמרו שלא רוצים לשבת תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום - משנים את החוק ואת הדמוקרטיה. גם זה לא התקבל".

 

"שגנץ יתגבר על לפיד, וליברמן על עצמו"

נתניהו הדגיש כי בכוונתו להמשיך במאמצים להרכבת ממשלת אחדות ולמניעת סבב בחירות שלישי בתוך פחות משנה - לטענתו למרות ההתנגדות של כחול לבן לנסות להשיג הסכמה ולמנוע את הבחירות "הבאמת מיותרות" האלה. "יש שני אנשים שיכולים לתת תשובה: בני גנץ, אם יתגבר על יאיר לפיד והשני זה ליברמן, אם הוא יתגבר על עצמו. אני מקווה שאין אפשרות שלישית של ממשלת מיעוט שנתמכת על ידי טיבי ועודה - ליברמן אמר שלא יעשה את זה".

 

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברים אלו: "נתניהו שוב מוכיח שהוא סרבן אחדות והחסם היחיד להקמת ממשלה בישראל. נתניהו רוצה ממשלת חסינות ולא ממשלת אחדות. לשם כך הוא מדרדר אותנו לעוד מערכת בחירות יקרה ומיותרת. נעשה הכול כדי למנוע זאת".

 

בהמשך פורסמה מטעמו של נתניהו הבהרה: "ראש הממשלה עומד מאחורי ההצעה שהועברה על ידי צוות המשא ומתן לפיה יוותר על כהונה רציפה של שנתיים כמקובל, ויכהן בתחילה בחצי השנה הראשונה. השנה וחצי הנוספות של כהונתו יושלמו לאחר השנה וחצי של כהונתו של בני גנץ. זאת במטרה למנוע בחירות מיותרות ולהביא להקמתה של ממשלת אחדות רחבה".

 

 

רה"מ התייחס בתדרוך גם למאבק הפנימי שמתנהל בימים אלה בתוך הליכוד, אחרי שח"כ גדעון סער קרא לקיים פריימריז לראשות המפלגה, ואף תקף את נתניהו בחריפות בראיון לאולפן ynet. "ביום ראשון נכנס את מרכז הליכוד ונקבל החלטה למנוע פריימריז לגבי הרשימה הקיימת לכנסת אם נלך לבחירות. רק אחרי זה אתייחס לשאלת הפריימריז ולא עכשיו", אמר נתניהו. הוא נשאל אם הוא סבור שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה לעשות נגדו "פוטש", וענה: "לא".

 

"עובדים על הסדרה עם חמאס ממש עכשיו"

בנוגע למאמצים להגיע להסדרה מול חמאס, אמר נתניהו כי "חמאס מחפש הסדרה זמן רב". הוא הזכיר את העובדה שארגון הטרור השולט ברצועת עזה לא ירה רקטות לעבר ישראל בסבב ההסלמה האחרון, סבב שפרץ בעקבות חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא. נתניהו הוסיף כי "יש אפשרות ואלי הזדמנות לקדם הסדרה. זה לא שיכירו בנו ואנחנו בהם, אבל אני חושב שאפשר להגיע להסדרה. אנו עובדים על זה בזמן זה ממש".

 

בתדרוך עלתה גם סוגיית האפשרות להתחממות ביחסים בין ישראל למרוקו - סוגיה שעלתה במפגש בין נתניהו למזכיר המדינה האמריקני פומפאו. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שהתלווה לנתניהו, אמר על כך: "אין הברכה שורה אלא בסמוי מן העין".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון (צילום: AP)
נתניהו נפגש בליסבון עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה(צילום: AP)

 

אמש המשיך את ביקורו בפורטוגל, ונפגש עם ראש ממשלתה, אנטוניו קושטה, וכן עם שר החוץ הפורטוגלי, אוגוסטו סאנטוס סילבה. מלשכתו נמסר כי "המנהיגים דנו בחיזוק שיתופי הפעולה בין המדינות, בין היתר, בתחומי הכלכלה, חדשנות, סייבר, מדע ומים, וסיכמו על חילופי משלחות בתחומים אלה. כמו כן, סיכמו המנהיגים על שיתוף פעולה באפריקה".

 

נתניהו בירך את ראש ממשלת פורטוגל על הצטרפותה של מדינתו ל-IHRA, כוח המשימה הבינלאומי להנצחת השואה. "נתניהו קרא לפורטוגל להצטרף לעמדת ארה"ב בהגברת הלחץ על איראן", נמסר עוד.


פורסם לראשונה 05/12/2019 19:56

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר אייכנר
"רוצה שנתיים". נתניהו
צילום: איתמר אייכנר
מומלצים