שתף קטע נבחר

הקרב על חסינות נתניהו מתחמם

יו"ר הכנסת חושש מעימות עם נתניהו, ומסרב להקמת ועדת הכנסת. בכחול לבן רוצים בהקמתה כדי לדחות את בקשת החסינות של נתניהו, גורם בכיר במפלגה מאיים: נפעל להדיח את אדלשטיין אם לא יפעל ב"ממלכתיות". אדלשטיין: "בריונות לא תצלח". היום: פגישה ראשונה בינו לבין ניסנקורן בנושא

ישיבת סיעת של הליכוד (צילום: אלכס קולומויסקי)
חושש מעימות איתו. אדלשטיין ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

הקרב על הקמת ועדת הכנסת – מהלך שנועד לאפשר דיון כבר עכשיו בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולחסום אותה – יגיע היום (א') למשכן הכנסת. יו"ר הוועדה המסדרת של הכנסת אבי ניסנקורן (כחול לבן) ייפגש בצהריים עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד), כדי לקבל את הסכמתו להקים את ועדת הכנסת.

 

עושים סדר בקרב על חסינות נתניהו

 

ועדת הכנסת, נזכיר, היא היחידה שיכולה לדון בבקשה של נתניהו לקבל חסינות מהעמדה לדין. בכחול לבן דורשים להקים את הוועדה ולדון בבקשת החסינות עוד לפני הבחירות במרץ, ולא להמתין עד להקמת הוועדה לאחריהן. ההערכה היא כי אם הוועדה תקום בהרכב הנוכחי של הכנסת, יהיה בה רוב שידחה את בקשת החסינות של נתניהו. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כבר הודיע כי חברי מפלגתו יתנגדו לבקשת החסינות.

 

 

יו"ר הכנסת אדלשטיין מסרב להקים את ועדת הכנסת, כדי לא להיקלע לעימות מול נתניהו. יחד עם זאת, אדלשטיין אמר כי יתייעץ עם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, כדי לבחון האם יש חובת להקים כעת את הוועדה, או שניתן לחכות עם ההחלטה עד לאחר הבחירות הקרובות. במקרה כזה ייקחו לפחות עוד כמה חודשים עד שתקום הוועדה.

 

לכל אורך הזמן הזה ההליכים המשפטיים של נתניהו יישארו מוקפאים, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא יוכל להגיש לבית המשפט את כתבי האישום נגד נתניהו, בגין סעיפים של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

 

גורם בכיר בכחול לבן הזהיר כי אם אדלשטיין לא יפעל באופן ממלכתי בעניין הקמת הוועדה, ולא יאפשר את הקמתה - היא תפעל כדי להחליף יו"ר הכנסת בהצבעה במליאה.

Blue and White MK Avi Nissenkorn addresses the Knesset as it votes to dissolve itself  (Photo: Alex Kolomoisky)
ייפגש מחר עם אדלשטיין בנושא. ניסנקורן(Photo: Alex Kolomoisky)

מלשכת אדלשטיין נמסר בתגובה כי "התנהלות בריונית לא תצלח - הכנסת היא לא שוק ולא תהווה פלטפורמה לקמפיין הבחירות של כחול לבן או של כל מפלגה אחרת. מזה חודשיים כחול לבן עומדת בראשות הוועדה המסדרת ולא עשתה דבר להקמת ועדות כנסת קבועות - גם כשלא היינו בתקופת פגרת בחירות".

 

עוד נמסר כי "הציבור מבין שרק משיקולי בחירות בוער לח"כ ניסנקורן לשבור כלים ולאבד עשתונות באופן ציני ומלאכותי. יו"ר הכנסת ימשיך לשמור על כבודה של הכנסת גם כשהדבר לא מוצא חן בעיני גורמים אינטרסנטיים. בתחילת השבוע ייפגש יו"ר הכנסת עם היועמ"ש לכנסת, כפי שקובעים הנהלים, ולאחר מכן יגבש את עמדתו בעניין".

 

 

ביום חמישי האחרון התראיינו לאולפן ynet ח"כ עפר שלח מכחול ולבן ויו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, והציגו את טיעוניהם השונים בסוגיה. "לכנסת הזאת יש סמכות מלאה לדון בדבר הזה", אמר שלח, והביע אמון ב"ממלכתיות" של אדלשטיין: "אני לא רואה יו"ר כנסת עומד ולוקח על עצמו את הדבר הזה של לחסום רצון של רוב חברי הכנסת בשאלה שהיא אקוטית ומהותית שעומדת בפנינו. אתה לא יכול לאחוז במקל משני קצותיו".

 

מנגד, זוהר אמר באולפן כי "הרצון של כחול לבן לקיים דיון בוועדת הכנסת בעניין הבקשה של נתניהו הוא אנטי-חוקתי ואנטי-דמוקרטי". לדבריו, "כנסת שהתפזרה ושאמון הציבור אבד בה לא רשאית לדון בסוגיה כזו קריטית".

 

 

את בקשת החסינות שלו הגיש נתניהו לאדלשטיין ביום רביעי בערב, שעות ספורות לפני תום המועד האחרון שבו היה יכול לעשות זאת. נתניהו הבהיר כי "כל בקשותיו מוועדת הכנסת כולן זמניות ומוגבלות אך ורק לתקופת כהונת הכנסת שתדון בבקשתו", אולם ראש הממשלה ביקש חסינות מהותית מפני חלק מהאישומים נגדו, שתעניק לו פטור תמידי מפני העמדה לדין בגינם.

 

נתניהו טען בבקשתו כי עילות החסינות שעומדות לצדו הן אפליה בינו לבין אחרים, חוסר תום לב בהגשת כתב האישום נגדו ונזק של ממש לתפקוד הכנסת בשל ניהול ההליך הפלילי. כמו כן, נתניהו ציין כי כל פעולותיו נעשו כדין וחלקן אף במסגרת תפקידו כראש ממשלה.

 

בבקשת החסינות נכתב: "ראש הממשלה חף מפשע ומתכוון להילחם בבית המשפט בהחלטה השגויה להעמידו לדין ולהוכיח שאין יסוד להאשמות נגדו ושפעולותיו נעשו כדין. אין ספק שבתום הליך שיפוטי, ראש הממשלה יימצא זכאי. ואולם, בשלב זה, ראש הממשלה פונה לכנסת בבקשה למתן חסינות".

 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, תקף את נתניהו בחריפות בעקבות הגשת הבקשה. הוא טען כי "מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום, לא מפחד לעמוד למשפט". לדבריו, "זה לא עניין טכני או פרוצדורה לזמן מוגבל שאפשר לעבור עליה לסדר היום. כחול לבן תעשה הכול מבחינה חוקית, ותפעל להקמת ועדת הכנסת, על מנת למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים.


פורסם לראשונה 04/01/2020 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם, אמיר סלמן
אדלשטיין ונתניהו
צילום: מארק ישראל סלם, אמיר סלמן
מומלצים