שתף קטע נבחר

יוצאת רוסיה - בעקבות דברי הרב הראשי: "יש כלפינו גזענות נסלחת"

"אולי זה בגלל שאנחנו קהילה גדולה כל כך, אולי זה בגלל שיש לנו תדמית של קהילה מצליחנית, קהילה שהסתדרה - אין כלפינו שום אמפטיה", אמרת קטיה קופצ'יק, בעקבות מתקפת הרב הראשי על עולים דוברי רוסית, שנחשפה ב-ynet. "מדובר בהסתה של ממש. אמירה אלימה, שיהיו לה השלכות עלינו"

 

"יש מעט מאוד קבוצות בארץ שהגזענות כלפיהן נסלחת. כלפינו, הישראלים דוברי רוסית, יש גזענות ברמה מאוד מפחידה". קטיה קופצ'יק, ראש תחום ישראלים דוברי רוסית בתנועת "ישראל חופשית" רגילה להדוף דעות קדומות כלפי הקהילה שלה. אבל חשיפת ynet שהביאה את דברי הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, נגד עולים ממדינות חבר העמים - עוררה בה כאב על כאב.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

"אולי זה בגלל שאנחנו קהילה גדולה כל כך, אולי זה בגלל שיש לנו תדמית של קהילה מצליחנית, קהילה שהסתדרה - אין כלפינו שום אמפטיה", קופצ'יק אומרת בראיון לאולפן ynet. "מדובר בהסתה של ממש, גם אם לא הסתה לאלימות. אבל בוודאי שזאת אמירה מאוד אלימה, שיהיו לה השלכות על הישראלים דוברי רוסית שחיים כאן".

 

 • חשיפת ynet: הרב הראשי במתקפה חריפה על העולים: "מסות של גויים שונאי דת"
 • בעקבות החשיפה - נתניהו על דברי הרב הראשי: "אמירה מקוממת שאינה במקומה"
 • יו"ר רבני צהר בעקבות החשיפה: "הרב הראשי שיקר ביודעין. אתבע אותו"
 • סרטון חדש של הרב יוסף: "עולים לא יהודים פיתחו אנטישמיות"
 •  סערת הרב הראשי: "אחותי התחתנה ברבנות, אותי אתה מתייג כאוכלת חזיר"
 • גיבוי רבני לרב הראשי: המשך לומר את דעתך נגד "מהרסי הדת"

   

  לדברי קופצ'יק, "אסור להתייחס לזה בסלחנות... לרב יוסף אין מושג מי אנחנו. אני ירושלמית 15 שנה, רוב חיי בישראל. לילדים שלי יש שמות עבריים, אני לא צריכה להצטדק".

   

  קופצ'יק קטיה, דוברת
  קטיה קופצ'יק(צילום: אלי סגל)

   

  אבל הוא לא מדבר עלייך, אלא על אותם אנשים שעלו מכורח מה שהוא רואה כסעיפים בעייתיים בחוק השבות, צריך להגיד את זה.

  "גם אנשים שעלו מכוחו של 'סעיף הנכד' הם בעלי זהות יהודית מאוד מפותחת ב-85% מהמקרים, כך על פי מחקרים. אמנם אנחנו ציבור חילוני, אמנם היהדות שלנו היא לא יהדות דתית, אבל אנחנו ציבור מאוד ציוני ומאוד נאמן למדינה הזאת".

   

  יש קבוצה גדולה של ישראלים יוצאי רוסיה שהם חרדים ודתיים.

  "לא גדולה, אבל בהחלט יש. אני מנסה לדמיין מורה בבית ספר או מהנדס, או ילדים קטנים - שלי או של חבריי - שפותחים ynet ונחשפים לכותרות שהיו פה השבוע. איך אנחנו יכולים להמשיך?"

   

  "להפסיק להיות נחמדים"

  גםהגינויים מצד בכירים כגון ראש הממשלה ויו"ר הכנסת לא הרגיעו את קופצ'יק, שדורשת לראות מעשה: "אדם כזה לא יכול להמשיך ולשרת את הציבור, ואם צריך לפתוח בהליך בירור מול לשכת הרב הראשי – שיעשו את זה. אם צריך להחליף אותו - שיחליפו. זה לא יכול להמשיך ככה".  

   

   

  תובילו מאבק להחלפתו?

  "קהילת עולי חבר העמים לשעבר מאוד גדולה ומאוד-מאוד לא מאורגנת. אמירות כמו זו של הרב הראשי עשויות לעזור לנו להתארגן על הכוח שלנו. זה ייקח עוד זמן, אך יש מצב שבסוף נשלח לו זר פרחים. אנחנו צריכים ללמוד מקהילות אחרות להפסיק להיות נחמדים, ולהתחיל להגיד מה האינטרסים שלנו ומה הזכויות שלנו".

   

  קופצ'יק אומרת שהרב הראשי הוא לא הרב שלה: "כשהרב יוסף כשהוא מדבר עלינו, הוא בכלל לא מדמיין מי אנחנו. הוא לא מדמיין את קטיה, הוא לא יודע איך אני נראית, הוא לא יודע איך נראים החגים אצלנו.

   

  גם הממסד הרבני לא רלוונטי מבחינתה, לאחר ש"הפסיק להגדיר את היהדות של הרבה מאוד אנשים, מעבר לדוברי רוסית, שלא יכולים להתחתן שם. הממסד הזה מאבד את הרלוונטיות שלו, ואני חושבת שהאמירות הציניות של הרב יוסף מנסות להיאחז באיזו רלוונטיות... הם עובדים כל כך קשה בשביל להפסיק להיות רלוונטיים, שבאמת אנחנו לא צריכים לעשות כלום בעניין הזה".

   

  תקף את בתי הדין שתחת אחריותו שלו

  בתיעוד המלא שנחשף השבוע ב-ynet יצא הראשון לציון בהתקפה חסרת תקדים נגד עולי ברית המועצות לשעבר ומפלגת ישראל ביתנו, וטען כי מדינת ישראל העלתה ארצה מרוסיה "מסות של גויים גמורים", ש"מצביעים לכל מיני מפלגות אנטי-דתיות". הוא אף האשים כי הדבר נעשה בכוונה על מנת להחליש את כוחו הפוליטי של הציבור החרדי.  

   

  בכינוס רבנים שנערך בשבוע שעבר בירושלים אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (כוונתו ל"סעיף הנכד" בחוק השבות - ק"נ). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת.

   

  "העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים", הוסיף הרב הראשי, "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים". בהמשך טען כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש"הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר".

   

  הרב יצחק יוסף נאם בפני רבנים העומדים לפני יציאה לשליחות בקהילות יהודיות בתפוצות, והמליץ להם שלא לעסוק שם בגיור, בגלל המורכבות והרגישות ההלכתית של הנושא. אגב כך תקף דיינים שזהו עיסוקם - מטעם המדינה או באופן פרטי - ושלשיטתו מקילים יותר מדי בתחום. בהקשר זה אף קרא שלא להכיר אוטומטית ביהדותם של מי שהתגיירו בבתי הדין הממלכתיים לגיור - שתחת אחריותו שלו.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי סגל
  קטיה קופצ'יק
  צילום: אלי סגל
  מומלצים