שתף קטע נבחר

ליברמן: בנט לא יעבור את אחוז החסימה. ימינה: הכול דיבורים

יו"ר ישראל ביתנו יורה לכל עבר: הוא תקף את האיחוד בימין ("אין דיבור על מהות"), את בנט ("עבד בשביל ש"ס"), את נתניהו ("מוכן לכפייה דתית") וגם את עמיר פרץ ("חיסל סופית את העבודה"). בימינה השיבו אש: "מה שבנט עשה כשר ביטחון בחודשיים – ליברמן לא עשה בשנתיים"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יורה לכל עבר בבוקר שלאחר סגירת הרשימות. הוא חוזה כי רשימת "ימינה" – שעל הקמתה הוסכם אמש ברגע האחרון בין נפתלי בנט לרפי פרץ – לא תעבור את אחוז החסימה. הוא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלדבריו מוכן לשלם לחרדים ולאפשר כפייה דתית כדי להשיג "קואליציית חסינות", טוען שעמיר פרץ "חיסל סופית" את העבודה באיחוד עם "השמאל הקיצוני" במרצ, וגם מכחול לבן לא חסך ביקורת.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

את הריאיון שלו הבוקר באולפן ynet פתח ליברמן בתחזית פוליטית: "ההערכה שלי שמפלגת ימינה לא תעבור את אחוז החסימה", הוא אמר. הוא תקף את החבירה של בנט לרפי פרץ ולבצלאל סמוטריץ', שלדבריו "ההתבטאויות האומללות" שלהם מצביעות על רצונם-לכאורה "להחזיר אותנו לימי דוד המלך, שאול המלך, משפט התורה". על הרב פרץ אמר: "שר החינוך תוך שבוע מפר שני הסכמים, קודם עם סמוטריץ' ואחר כך עם בן גביר, ישיבת הבית היהודי הפכה לקטטה. ציבור הציונות הדתית מאוד אינטליגנטי, כשהוא מסתכל על דבר כזה, אני לא רואה אדם סביר אחד שיצביע".

אביגדור ליברמן באולפן ynet (צילום: שאול גולן)
בטוח שהפעם תקום ממשלה, אך מסרב לומר איך תיראה. ליברמן באולפן ynet(צילום: שאול גולן)

גם את בנט תקף ליברמן, וטען שכאשר כיהן כשר הדתות "הוא לא עבד עבור הציונות הדתית, הוא עבד בשביל ש"ס. זה לא במקרה שבמשמרת שלו מונה הרב יצחק יוסף לרב ראשי" – תוך שהוא מתייחס לסערה שעוררה חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על דבריו של הרב הראשי נגד העולים מברית המועצות לשעבר.

 

ליברמן מתח גם ביקורת על התנהלותו של בנט כשר הביטחון: "אתמול ארבע רקטות נורו על דרום הארץ, והוא וראש הממשלה מתעסקים עם הרב דרוקמן, רפי פרץ, בן גביר". הוא תקף את בנט גם על תפקידו כשר החינוך בעבר: "ראינו את מבחני פיז"ה ואת תלמידי ישראל מתרסקים בהם".

 

ליברמן אמר שמה שהיה אתמול היה "פארסה". לדבריו, "אף אחד לא מדבר פה על המהות". הוא הזכיר גם את המחאה הבוקר של מגדלי הבקר בעקבות החרם הפלסטיני עליהם. "מצפים משר הביטחון שינקוט צעדים, שיאסור על יבוא מוצרי חקלאות מהרשות הפלסטינית. הוא לא נוקף אצבע, מפקיר אלפיים משפחות".

 

מימינה נמסר בתגובה לדבריו של ליברמן: "כולם יודעים כבר מזמן שמה שבנט עשה כשר הביטחון בחודשיים – ליברמן לא עשה בשנתיים. איווט, שאצלו הכול דיבורים, מומחה רק בדבר אחד: להפיל ממשלות ולהוביל לעוד בחירות. ימינה היא הבית של הימין הממלכתי".

נפתלי בנט (צילום: אבי מועלם)
"לא עבד בשביל הציונות הדתית, אלא בשביל ש"ס". ליברמן נגד בנט(צילום: אבי מועלם)
ימינה אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()
ליברמן חוזה שרשימת ימינה לא תעבור את אחוז החסימה

כאמור, לא רק את בנט תקף ליברמן בריאיון הבוקר. כשנשאל על נתניהו טען כי קרא באתר החדשות "חדרי חרדים" שאתמול נתניהו "הספיק להיפגש גם עם ליצמן, והם סיכמו על הגדלת תקציב הישיבות. לא סל התרופות ולא בתי חולים. כלומר, נתניהו מה שמעניין אותו זה חסינות. אין קשר לימין ושמאל, הוא מקים קואליציית חסינות. הוא מוכן לשלם לליצמן והוא מוכן לכפייה דתית".

 

- יכול להיות שזו מתנה לך, כי אין יותר ימין ליברלי אחר?

"מבחינתי זה גוד ניוז, מבחינת מדינת ישראל זה באד ניוז. כשאנחנו מדברים על פוליטיקאים שהם שנואים ושאין אמון של הציבור במערכת הפוליטית, כל מה שקרה אתמול על רקע ארבע רקטות, שלושה בלוני נפץ, הערכת אמ"ן שבעוד פחות משנתיים לאיראן תהיה פצצה גרעינית, גירעון של מעל 50 מיליארד שקל – כל מה שראינו אתמול זה פגיעה בחוסן הלאומי של מדינת ישראל, בביטחון הלאומי, באמון הציבור בהנהגה. הייתה פה התנהגות חסרת אחריות".

 

גם בכחול לבן, טען יו"ר ישראל ביתנו, נראו מראות דומים, כשהוא מתייחס אולי לעריקתו של ח"כ גדי יברקן לליכוד. "ראינו אותו דבר", אמר.

 

- עם מי אתה הולך לשבת?

"אנחנו מפלגה אידיאולוגית, יש לנו אג'נדה ברורה גם בנושאי ביטחון, גם בנושא החברתי, אנחנו הולכים לבקש שני תיקים".

בנימין נתניהו (צילום: AFP)
"מוכן לכפייה דתית". נתניהו(צילום: AFP)

- אתה אומר שבחירות רביעיות לא יהיו, מצד שני אתה אומר שלא תשב עם נתניהו.

"אני אומר קודם כל שלהגיד שנתניהו הוא ימין זה לשקר, אין לו שום קשר לימין. הדבר היחיד שמעניין אותו זה החסינות, אנחנו לא פוסלים אף אחד".

 

- אתה יכול לשבת עם נתניהו?

"טכנית אני לא פוסל את הליכוד, אני לא פוסל מפלגות. בטח ובטח שאני לא פוסל את הליכוד ולא את כחול לבן".

 

ליברמן הבטיח כי לאחר סבב הבחירות השלישי, ב-2 במרץ, תקום ממשלה – אך סירב לומר כיצד היא תיראה. "אני רוצה להקים קואליציה מכל המפלגות הציוניות, אני חושב שזה ברור לכולם", אמר.

 

- אתה חוזר לאחדות?

"לא אחדות, אני אומר כל המפלגות הציוניות. אני חשוב שזה די סגור ונעול, אני לא רוצה להיכנס לפרטים, אבל אני אומר לך שלא יהיו בחירות רביעיות".

 

- אתה אומר שזה כבר נעול? הבחירות האלה יסתיימו בהקמת ממשלה רחבה?

"הבחירות האלה יסתיימו בהקמת ממשלה".

 

גם לאיחוד בשמאל התייחס ליברמן: "צריך להגיד לזכותו של עמיר פרץ שהוא חיסל את מפלגת העבודה סופית. החבירה שלו לשמאל קיצוני רדיקלי, ניצן הורוביץ ותמר זנדברג, זה עומד בסתירה לכל האבות המייסדים של תנועת העבודה. הרי ברל כצנלסון, יצחק טבנקין וישראל גלילי בטח מתהפכים בקבר", תקף ליברמן.

ניצן הורוביץ מרצ עמיר פרץ העבודה בחירות 2020  (צילום: מוטי קמחי)
"חבר לשמאל הרדיקלי". עמיר פרץ וניצן הורוביץ(צילום: מוטי קמחי)
 

- עמיר פרץ מנסה לשרוד?

"את מפלגת העבודה הוא קבר. אולי הוא ישרוד, אבל על מפלגת העבודה אפשר לדבר בזמן עבר".

 

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ, הגיב לדבריו של ליברמן: "ההונאה שלו בסיבוב הקודם לא תעבוד הפעם. מצביעי המרכז-שמאל לא יצביעו שוב לזה שפוסל ומסית נגד אזרחי ישראל הערבים והחרדים ומוביל את ישראל למחוזות מסוכנים. נעשה הכול כדי שלאחר הבחירות לגוש המרכז-שמאל יהיו 61 מנדטים בלי ליברמן".

 

בריאיון התייחס ליברמן לדבריו האחרונים של ראש העיר טבריה המודח רון קובי. קובי טען באולפן ynet שנתניהו רצה שהוא יעזור לו "לפגוע בליברמן". "שמעתי ריאיונות של רון קובי שמספר איך נתניהו מזמין אותו למעון הרשמי בבלפור ומתדרך אותו לתקוף את ישראל ביתנו", אמר הבוקר יו"ר ישראל ביתנו.

 

"לדעתי יש שם עבירה על החוק כשהוא אומר שהוא קיבל סיוע, גם לוגיסטי וגם כספי. הוא קיבל מהם מאות מסרונים נגד ישראל ביתנו, מוכנים – הוא רק חתם עליהם. יש פה תרומה אסורה על ידי תאגיד, יש פה עבירה על חוק מימון מפלגות, מדובר בעבירה על החוק".

 

 

- שצריכה להיבדק?

"מבקר המדינה חייב על פי החוק לבדוק".

 

- הקשר בין קובי לנתניהו צריך להיבדק על ידי מבקר המדינה?

"אם היו שם תרומות כספיות או כמו שהוא אומר שהכול מתועד, כל ההתכתבות עם יונתן אוריך שמעביר לו חומר שעולה הרבה כסף, מוכן, ואומר לו 'רק תחתום על זה, תפיץ את זה בשמך', אין ספק שמדובר בעבירה על החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP,  gettyimages
ליברמן נגד בנט
צילום: AFP, gettyimages
מומלצים