שתף קטע נבחר

"הכבשה השחורה" במשפחה: על תוקפנות ונקמנות חברתית

מהי תסמונת הדחייה תוקפנות ומה הקשר שלה לנקמנות חברתית לפי הכירולוגיה הפסיכו-דיאגנוסטית? לאונרדו דניאל מסביר כיצד אפשר לזהות את התסמונת על פי צורת כף היד והאצבעות ומה עושים על מנת שלא תפריע לנו להתקדם בעבודה ובחברה

מקומות עבודה רבים מבצעים בדיקה כירולוגית בטרם קבלתם לעבודה מועמדים שונים לתפקידים שונים, וכך היה עם א' שנשלח לבדיקה כזו על ידי חברה גדולה לבחינת התאמתו לתפקיד ניהולי בכיר. מדובר היה באדם בשנות ה-40 לחייו שעובד מזה מספר שנים בתפקיד ניהולי בחברה אחרת ומעוניין להתקדם בתחומי ניהול חדשים בחברה החדשה שמטעמה הגיע לביצוע המבדק.

 

מתוך בחינת המרכיבים האישיותיים שהשתקפו בכפות ידיו במהלך האבחון הכירולוגי עלה שמדובר במועמד ראוי, חכם, מעשי, אך גם יצירתי מאוד, עם כושר ניהול גבוה ויחסי אנוש טובים. יחד עם זאת, הייתה נקודה מסוימת שהדליקה לי נורה אדומה באישיותו כשהסתכלתי על האצבע המורה שלו - סימן שהצביע על סינדרום שנקרא "מרכיב הדחייה תוקפנות", סימן בעייתי אצל מנהל שאמור לעמוד ולהכיל מצבים של חוסר הסכמה כלפיו ולפעמים אפילו חוסר אהדה, מבלי לשבור את הכלים.

מה מסתתר מאחורי החזות הרגועה? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מה מסתתר מאחורי החזות הרגועה?(צילום: shutterstock)
 

"אתה מועמד מאוד ראוי", אמרתי לו, "אבל הייתי רוצה ללבן אתך נושא מסוים שאני רואה אצלך העלול להוות בעיה מסוימת, וזה עניין התוקפנות כשאתה נתקל באי הסכמה מהסביבה שלך. תספר לי על הפעם האחרונה שהתפרצת על מישהו שלא עשה מה שרצית".

 

המועמד הסתכל עלי, קצת מופתע מכך שזיהיתי מרכיב באישיותו שהצליח להסתיר במהלך הפגישה בה התבטא בצורה כובשת, נעימה וסבלנית. "נכון," ענה לי, "באמת היו מצבים בעבר שנהגתי להתפרץ על אנשים ושילמתי על כך מחיר במערכות יחסים בעבודה. מאז לקחתי את עצמי בידיים והיום אני הרבה יותר רגוע".

 

זה היה נכון, מבחינת המרכיבים בשתי כפות ידיו ראיתי שחל שיפור בדרך בה התמודד עם תסכול וחוסר הסכמה, אבל המרכיב התוקפני היה עדיין קיים והמצב היה בבחינת "חיית טרף" בתרדמת שיכולה להתעורר ברגע הכי פחות צפוי.

 

עוד כתבות בתחום הכירולוגיה בערוץ האסטרולוגיה :

 

מהו הסינדרום שנקרא "מרכיב הדחייה תוקפנות"?

תסמונת "מרכיב הדחייה תוקפנות" – שם שתווה ד"ר ארנולד הולצמן, מייסד הכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית, מדבר על מצב בו האדם חווה ביקורת מאוד קשה בצעירותו, בדרך כלל מצד אביו. אותה ביקורת יכולה להתבטא בחוסר פרגון, בחוסר הכרה בהישגיו, ואפילו זלזול בו ובמה שהוא מייצג. האדם עלול להרגיש "הכבשה השחורה" של המשפחה.

 

כתוצאה מאותה ביקורת נוצרת אצל אותו אדם דחייה מאוד קשה ותוקפנות לכל מי שמייצג או נתפס כמייצג בעיניו את אלה שדחו אותו בעבר. זה יכול להיות חברים בעבודה, משפחה, מדינה, או כל סביבה חברתית רלוונטית לחייו. בבחינת "אם אתם לא אוהבים אותי, אני לא אוהב אתכם. אם אתם לא צריכים אותי, אני לא צריך אתכם".

 

האדם הופך לנוטר טינה ולפעמים אף תוקפני כלפי כל מה שמייצג את אלה שדחו אותו בעבר. ככל שהדחייה שחווה הייתה בגיל צעיר יותר, כך הוא ירחיב את מעגל הטינה שלו למעגלים רחבים יותר בחברה, כי ככל הילד צעיר יותר, מבחינתו כלל החברה מהווה ייצוג אבסטרקטי של מי שפגע בו ולא רק האדם עצמו שנגדו יצא.

 

איך מזהים את הסינדרום בכף היד?

כשישנה "מותן" במפרק האמצעי של האצבע המורה, אז קיים הסינדרום של "מרכיב הדחייה-תוקפנות", שגורם לאדם לדחות ולתקוף את אלה שלא מספיק מכבדים אותו לתפיסתו.

 

תסמונת "מרכיב הדחייה תוקפנות"
תסמונת "מרכיב הדחייה תוקפנות"
 

חומרת הסינדרום משתנה לפי מרכיבים אחרים בכפות הידיים:

על מנת לקבוע את חומרת הדחייה והתוקפנות של האדם חייבים להסתכל על מרכיבים ממתנים או מחמירים בכפות הידיים. למשל, אדם שיש לו מרקם עור גמיש, קו לב רחב, גבעת ונוס מלאה, אלה אנשים בעלי הכלה וקבלה גדולה יותר של האחר, ולכן מרכיבי הדחייה תוקפנות יבואו הרבה פחות לידי ביטוי אם בכלל.

 

לעומתם, אנשים עם מרקם עור קשה, ידיים לא גמישות,קו לב קצר, וגבעת ונוס ריקה, גבעת מארס מלאה (שמעידה על תוקפנות), יהיו הרבה יותר מרוכזים בעצמם, נוטרי טינה ויביעו הרבה יותר תוקפנות כלפי אנשים שנתפסים על ידם ככאלה שפגעו בהם בעבר.

 

האם הסינדרום יכול למנוע ממישהו להיות בתפקיד בכיר?

על מנת להחליט האם המועמד שיש באישיותו מרכיב של "דחייה-תוקפנות" יכול להתאים לתפקיד מסוים, חייבים להסתכל על התמונה הגדולה ולבחון את כלל המרכיבים של אישיותו ומקום עבודתו:

1. עד כמה חמור מרכיב הדחייה-תוקפנות באישיותו?

 

2. האם יש לו גורמים ממתנים או מחמירים בכפות ידיו?

 

3. מי יהיה המנהל המיועד שלו? האם אופיו של המנהל יעודד את המרכיבים החיוביים של המועמד או דווקא יוציא ממנו את ההתגוננות והתוקפנות בגלל ביקורת יתר או "מיקרו מנג'מנט" ?

 

4. האם התפקיד הוא תפקיד בצוות או יותר "הצגה של איש אחד"?

 

5. האם זהו תפקיד עם ניהול ישיר של עובדים או ניהול עקיף של פרויקטים בסביבה מטריציונית? ניהול ישיר עם סמכות פורמאלית יכול להקל על ההתנהלות של אותו אדם בעל הסינדרום כי יחווה פחות התנגדות מאשר בניהול פרויקט מטריציוני, בו העובדים פחות מחויבים למנהל הפרויקט, דבר שעלול ליצור חיכוכים ולהעיר את רגשות הנחיתות של המנהל.

 

 לאונרדו דניאל   - מומחה לכירולוגיה פסיכו-דיאגנוסטית. אבחון-הכוונה-העצמה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
החיים בכף היד
צילום: shutterstock
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים