שתף קטע נבחר

נתניהו ל-ynet: "ממש לא מתכוון לבקש חנינה או עסקת טיעון"

רגע לפני עוד בחירות, ראש הממשלה לא מתנער מהקמפיין נגד גנץ שירד נמוך ("מתבססים על עובדות, אני לא אחראי על מה שהבן שלי כותב"), ומכחיש שהוא קשור להקלטת היועץ של יו"ר כחול לבן, או לאיסוף חומר עליו ועל מנדלבליט. מדינה פלסטינית? "ככה טראמפ קרא לזה, תשפטו אתם" | צפו בריאיון המלא

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מצהיר שלא יילך לעסקת טיעון במשפטו שאמור להתחיל שבועיים אחרי הבחירות, מכחיש מעורבות בהקלטת יועצו של יריבו בני גנץ וטוען שיש "סחף ברור" לכיוון הליכוד, יומיים לפני שישראל הולכת לקלפיות בפעם השלישית בתוך שנה.

 

בחירות 2020 - כל העדכונים במתחם הבחירות של ynet

 

"יש תזוזה, יש סחף ברור, רואים את זה בכל הסקרים, לכיוון הליכוד", אמר נתניהו בריאיון ל-ynet שהוקלט אתמול (יום ו') בצהריים. "יש התעוררות עצומה. אם ההתעוררות הזו תימשך, אנחנו צריכים עוד שני מנדטים, עוד מנדט אולי, אנחנו נקים ממשלה".

בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי)
"יש התעוררות עצומה". בנימין נתניהו(צילום: עמית שאבי)
 

- בני גנץ הוא עדיין שותף? אפשר להיכנס איתו לחדר ולדבר איתו בהינתן שאין 61 ואתם חוזרים לתסריט של רוטציה?

"אי אפשר אפילו לדבר איתו בעימות, הזמנתי אותו לעימות. הוא חושש".

 

- גם אתה לא היית מוכן לעימות בבחירות הקודמות.

"הייתי מוכן לעימות אבל בבחירות האחרונות לא ידעתי אם אני מתעמת איתו או עם לפיד, אמרתי תבחרו, אתה או יאיר לפיד".

 

- האם אתה יכול לשבת עם בני גנץ ולדבר אתו על רוטציה?

"זו תהיה טעות גדולה שנגיע בכלל למצב הזה. אנשים הבינו, לקח להם זמן להבין, שבני גנץ, שמייצג את גוש השמאל - כחול לבן, מרצ-פרץ וליברמן שחבר אליהם, ליברמן עבר לחלוטין אל השמאל - יחד הם 50-49 מנדטים. אז או שהולכים לבחירות רביעיות או שהוא יקים ממשלה בתמיכת אחמד טיבי ואיימן עודה והרשימה המשותפת".

בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו טען: "בני גנץ מייצג את גוש השמאל"(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

- הפרק עם ליברמן הסתיים או שאם הוא עושה חזרה בתשובה וירצה להקים איתך ממשלה, אתה פתוח?

"ליברמן בעצמו אמר שהוא לא הולך לממשלת אחדות או לממשלת הליכוד, הוא הולך לממשלה עם מרצ, הוא אמר את זה, ולמעשה ליברמן הולך עם גנץ שהולך עם מרצ ופרץ שהולכים עם הרשימה המשותפת".

 

- אתה פוסל אותו?

"הוא פוסל את עצמו. באופן מעשי, הוא הבהיר שהוא עושה הכול כדי להפיל ממשלת ליכוד".

 

- אבל אם הוא יגיע אליך אתה לא תסגור בפניו את הדלת.

"גם כשאתה מכניס אותו הוא יוצא מיד, אי אפשר לסמוך עליו, הוא כל כך לא אמין, הוא מפיל סדרתי של ממשלות ימין".

Avigdor Liberman in the Ynet studio  (Photo: Shaul Golan)
"ליברמן מפיל סדרתי של ממשלות ימין"(Photo: Shaul Golan)
 

- הקמפיין שלך גדוש בהשמצות, חצאי אמיתות, ציטוטים מקלטות שאיש לא ראה, שמדרדרים בין היתר את השיח כאן. האם עם הסגנון הזה, הנחות אם יורשה לי, אתה מתכוון להמשיך הלאה?

"אני לא מקבל את הטענות שאת אומרת, אנחנו מתבססים על עובדות. ולהיפך, ואנחנו דורשים שיפרסמו את הקלטות, אנחנו חושבים שזה יזעזע את מדינת ישראל".

 

- להגיד שגנץ לא כשיר, מירי רגב שולחת אותו לרופא, יאיר בנך רומז כל מיני עניינים שאני לא רוצה לחזור עליהם?

"סליחה, אני לא אחראי לדברים שמפרסם בני, אבל אני יכול להגיד דבר אחד: זה לא אני אומר את הדברים. אומר היועץ הבכיר של גנץ, האיש שהגה את רעיון כחול לבן, אדם רציני, ישראל בכר, ש'לגנץ אין אומץ לב לתקוף באיראן, הוא סכנה לעם ישראל'. כך אומר היועץ הבכיר שלו".

 

- גם אתה לא תקפת באיראן, יש שיגידו שגם לך לא היה אומץ.

"סליחה? אני תוקף מטרות איראניות יום ולילה, תקפתי עשרות פעמים בסוריה, שלחתי את המוסד ללב טהרן לחלץ את תוכנית הגרעין הסודית של איראן. אם לא הייתה תקיפה מישהו התנגד לזה, מי שהתנגד לזה היה בוגי יעלון. כל אחד יודע שאני הובלתי את המאבק נגד איראן. אלמלא המאבק שהובלתי, המוסדי, הצבאי, הפוליטי, כשהלכתי לקונגרס לבד, מול נשיא אמריקה, מול כל העולם. אבל אומר היועץ של גנץ שלגנץ אין אומץ לתקוף באיראן ושהוא סכנה לעם ישראל".

יאיר נתניהו בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
"אני לא אחראי לדברים שמפרסם בני"(צילום: מוטי קמחי)

הריסות לאחר תקיפות חיל האוויר בדמשק ()
"תקפתי עשרות פעמים בסוריה"
 

- אתם בישלתם את זה? הוא אומר שגורמים פוליטיים בישלו והכינו לו מארב.

"גנץ בישל לעצמו את הדייסה הזו".

 

- אתם לא עומדים מאחורי זה? אין לכם שום קשר?

"מה פתאום, זה שטויות. אף אחד לא בא עם אקדח לרקה של ישראל בכר. מתוך החדר, עדות מבפנים, הוא אומר דבר מזעזע - האיש שאני מנסה למכור לכם כראש ממשלת ישראל הוא סכנה לעם ישראל. הוא מצטט את עומר ינקלביץ', חברת כנסת קרובה מאוד לגנץ, שאומרת שאסור שגנץ יהיה ראש ממשלה.

 

"תארי לך שסמנכ"ל השיווק של תנובה היה אומר בשיחות סגורות שהחלב של תנובה הוא סכנה לחיים, סכנה לבריאות, היית אומרת משהו על טיב המוצר. זה מה שאומרים בפנים ופתאום זה יוצא החוצה, ועכשיו הם מנסים להגיד שזו קלטת מבושלת, אם זה לא היה למה גנץ פיטר את ישראל בכר?".

 

- הוא פיטר אבל אומר שהיה פה מארב.

"אם הוא לא אמר את הדברים אז למה לפטר אותו? הוא אמר את הדברים, אלה הדברים שהוא חושב, אלה דברים שהמון עיתונאים יודעים, יודעים על חוסר היכולת שלו לקבל החלטות".

 

רה
נתניהו ומורן אזולאי בריאיון. "אני תוקף מטרות איראניות יום ולילה"

שלט בחירות בנימין נתניהו הליכוד חיפה (צילום: AFP)
שלט בחירות של הליכוד בחיפה. הישורת האחרונה של הקמפיין(צילום: AFP)

שלט בחירות בני גנץ כחול לבן חיפה (צילום: AFP)
שלט בחירות של כחול לבן בחיפה(צילום: AFP)

 

 

- אבל אתה לא מגזים עם הסגנון, עם הרמיזות על החיים האישיים שלו, עם דברים שאני לא רוצה לחזור עליהם כדי לא להסתכן בדיבה? עם העובדה שהוא מגמגם ולא כשיר? אתה לא אומר שנייה לצוות שלך ולבן שלך שירגיעו, שיש קו אדום שלא עוברים?

"קודם כל אני אומר דברים באחריות, אני לא נכנס לחיים האישיים שלו, זה עניין שלו. אבל דברים שנוגעים לביטחון המדינה זה רציני, אם לאיראן יש חומר קשה מאוד על בני גנץ והוא ראש ממשלה שנסחט על-ידי איראן, זה דבר שהוא קשור לביטחון המדינה. ראש ממשלה צריך לעמוד בלחצים, מי נלחם באיראן?".

 

- מישהו ראה את הקלטות האלה?

"בני גנץ יכול לתבוע את מי שפרסם את זה, אני לא נכנס לזה. אבל עובדה שזה לא נעשה. להיות ראש ממשלת ישראל זה לעמוד בלחצים עצומים, להיות מסוגל להדוף אותם, להיות מסוגל לקבל החלטות, להיות עם שיקול דעת, עם מיקוד מחשבתי וחלוקת קשב. זה אחד התפקידים הקשים ביותר, אם לא הקשה ביותר בהנהגת מדינות בעולם, וברוך השם אנחנו עושים את זה היטב.

 

"הפכנו את ישראל למעצמה בעשור האחרון, העשור הטוב ביותר. כולם רואים איך אנחנו מנהלים את משבר הקורונה, באחריות. הנהגתי ישר מדיניות הכי תקיפה של היערכות יתר במקום היערכות חסר, בלמתי טיסות, אנחנו שולחים אנשים לבדיקות בבית, כל אחד שחוזר עם תסמינים מכל מקום בעולם. אף מדינה לא עשתה את זה".

החולה מנס ציונה נכנסת לבית החולים שיבא (צילום: שאול גולן )
חולה מהיישוב שליד נס ציונה נכנסת לבית החולים שיבא לבידוד, אתמול. "אף מדינה לא התמודדה כמונו עם הקורונה"(צילום: שאול גולן )
 

- האם אתה או מי מאנשיך אספתם מידע נגד בני גנץ או היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט?

"לא הפעלתי חוקרים פרטיים, אם הייתי מפעיל חוקרים פרטיים אז היינו כבר מקבלים את כל הקלטות של מנדלבליט וכל החומר על פרשיית השחיתות".

 

- לא היה דבר כזה? לא אספתם מידע שלילי עליהם?

"לא, ממש לא, שאלו אם הפעלתי חוקרים פרטיים, אני קורא את ynet, אני קורא את העיתונות, אני קורא את החומר, אבל האם שלחתי חוקרים פרטיים? חד משמעית לא, שקר וכזב.

 

"אני תמיד הייתי בעד שקיפות, על הטענות ההזויות שהפנו אליי אמרתי שאני רוצה שימוע גלוי, היועמ"ש סירב. אמרתי שאני רוצה לחקור, בחקירת נגד, להתעמת עם עדי המדינה שהביאו את הטענות המופרכות נגדי - והוא התנגד. חשיפה זו צו השעה, זה האמת, זכות הציבור לדעת. ומשום מה מתנגדים לפרסם את הקלטות אשכנזי מנדלבליט בפרשת הרפז עשר שנים".

 

- אז המערכות כולן מסייעות לבני גנץ?

"אני מספר לך עובדות, אני חושב שזו שערורייה שלא מפרסמים את הקלטות הללו, ששומרים עליהן, אותם אנשים שמדברים על שקיפות מסרבים לשקיפות, זו שערורייה שלא חקרו את פרשת המימד החמישי שבה מעורבים בני גנץ וגם חבר כנסת נוסף, רם בן ברק, הם הציגו מצג שווא".

 

- אבל הוא לא חשוד בכלום.

"לא חקרו אז איך ידעו? רק עכשיו יחקרו, מבקר המדינה נתן דו"ח חמור ביותר על מצג שווא, מוצר שלא היה, משקיעים שלא היו, עם מכרז שלא היה, עם 4 מיליון שקל... (בכיר הפרקליטות) מומי למברגר, שלושה חודשים שולח ליועץ המשפטי תזכורות ואומר תעשו חקירה פלילית, ולא חוקרים. אז צריך לשאול את השאלה למה לא חוקרים".

 

 

- יש איזשהו סיכוי שאחרי הבחירות אם יציעו לך חנינה אתה תקבל את זה ותפרוש?

"אני לא מבקש חנינה ואני לא מבקש עסקת טיעון, העסקה היחידה...".

 

- לא תלך לעסקת טיעון אם יציעו לך?

"ממש לא. העסקה היחידה שאני הולך עליה זו עסקת המאה. שאני עמלתי קשה כדי להביא אותה, להביא ריבונות לישראל על בקעת הירדן".

 

- עסקת המאה היא הישג מרשים שלך לכל הדעות, אבל היא טומנת בחובה גם מדינה פלסטינית, אתה מסכים לזה?

"לפני שהייתה עסקת המאה שאל אותי ג'ו ביידן (סגן נשיא ארה"ב לשעבר ומועמד בפריימריז הדמוקרטיים - מ"א) 'איך אתה רואה הסדר?'. אמרתי לו שהם יצטרכו להכיר במדינה יהודית, ירושלים השלמה, לקבל את הריבונות שלנו על בקעת הירדן וצפון ים המלח וכל היישובים, וגם על השליטה הביטחונית המלאה שלנו, וכל השטח מערבית לירדן כולל השטחים הפלסטיניים.

 

"ואז ג'ו ביידן אמר - אבל ביבי, זו לא מדינה. אמרתי לו - ג'ו, תקרא לזה איך שאתה רוצה אבל לא יהיה יותר מזה, זה מה יש. תוכנית המאה של הנשיא טראמפ, הוא קורא לזה מדינה, אתם תשפטו".

 

 
הצעת החלוקה ע
הצעת החלוקה על-פי תוכנית טראמפ

 

- אז זאת לא מדינה פלסטינית?

"כל התנאים האלה יתקבלו ועוד תנאים, שליטה במרחב האווירי, שליטה במעברים הקרקעיים וגם הם צריכים למלא עוד תנאים, להעביר חוקה דמוקרטית".

 

-כלומר לא חזרת בך מנאום בר אילן.

"מה שהובא אלה תנאים שאם הפלסטינים יקבלו, שכל אחד ישפוט אם זו מדינה או לא. בין אם יסכימו או לא, וכרגע הם בעטו בזה, הסיכום שלי עם הנשיא טראמפ הוא שאנחנו מקבלים ולא נותנים בלי קשר להסכמתם את בקעת הירדן, צפון ים המלח, וכל היישובים ביהודה ושומרון בריבונותנו".

 

- למה התעכבתם עם זה אחרי שהתעקשתם שתעשו את זה?

"משום שארה"ב ביקשה מאיתנו להשלים את מלאכת המיפוי. זה שטח מאוד גדול, בערך פרימטר של 800 ק"מ, והתחלנו את העבודה הזו לפני ימים אחדים בוועדה המשותפת. היא תושלם תוך כמה שבועות וארה"ב תכיר בדבר הזה. זה הישג כביר, מפסגות ההישגים שלי".

 

- האם זו הקדנציה האחרונה שלך?

"את זה הבוחרים יחליטו. אני מבקש את האמון כדי להמשיך לעשות את הדברים הללו".

 

- כלומר ככל שזה תלוי בך, תמשיך גם הלאה?

"אני יודע כמה האדם ממשיך? אמנון אברמוביץ ב-99 אמר כשהפסדתי שזה הסוף של נתניהו, 'נתניהו לא יהיה אפילו הערת שוליים'. אני לא פועל בהערה עליי, אני פועל בהתאם לשליחות שירשתי מאבי ז"ל. פה (מצביע על התמונה) את רואה אותו בן 100 או 101. הוא נפטר כעבור שנה-שנתיים. הוא הנחיל לי שליחות עמוקה לעשות כל מה שאני יכול כדי להבטיח את עתידה של מדינת היהודים, ואני עושה את זה".

 

- בנימין נתניהו נשיא מדינת ישראל - זה דבר שאתה קונה אותו לתחנה הבאה?

"ממש לא, ראש ממשלה כן. בעזרתכם ובעזרת השם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו בריאיון ל-ynet
צילום: עמית שאבי
מומלצים