שתף קטע נבחר

לטובת הערבים בישראל – בחירות רביעיות

עדיף לרשימה המשותפת לא להתערב בהחלפת בנימין נתניהו, כי אז הערבים יוכרזו כאחראים למלחמת אחים בין היהודים, והשנאה נגדם תגיע לשיא

 

Ayman Odeh speaking in the Joint List Headquarters after the broadcast of the 2020 election result statistics  ()
הרשימה המשותפת בליל המדגמים

אל לה לרשימה המשותפת להכניס בעת הזו את ראשה בין שני הגושים כמי שמכניסה את ראשה בין הבצל לבין קליפתו, וממנו לא יצא לה אלא ריח רע (פתגם ערבי). ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע היטב שללא תמיכת המשותפת בני גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה, ולכן הוא מעמיק את מסע הדה-לגיטימציה כלפי הקול הערבי. מבחינתו, פתק ערבי לא נמנה עם הקולות הכשרים במדינת היהודים. ביטול הקול הערבי הוא בימים אלה משימת חייו, גם אם היא כרוכה בהסתה פרועה מצד תומכיו הן כלפי הערבים והן כלפי כל מי שעלול לבוא במגע עימם. אפילו אביגדור ליברמן.

 

 

מלכתחילה היה קמפיין הבחירות של נתניהו רווי הסתה ושיסוי. דבריו של מקורבו נתן אשל, שבהם אישר בקולו שקמפיין הבחירות של הליכוד מבוסס על שנאת האחר, נפלו על אוזניים ערלות. הוא קבע שתהליך ההשנאה עובד מצוין על הציבור "הלא אשכנזי", וש"השנאה הזאת היא מה שמאחד את המחנה שלנו... מירי רגב. זה שהיא בהמה בכלל, עזוב, אבל היא עושה עבודה מצוינת. היא מלהיבה את הקהל".

 

ביטול הקול הערבי על ידי נתניהו, מלווה בטענה שחיבור עם המשותפת יש בו כדי גניבת הבחירות, הפך את הציבור הערבי למוקד עיקרי של שנאה, בוז ורדיפה מצד תומכיו. השנאת המיעוט על הרוב אינה דבר של מה בכך. היא גורמת לניכור כלפי כל מי שמשתף פעולה עם המיעוט השנוא והמצורע. בעבר הסתה כזו הביאה לרדיפות יהודים.  

 

 

עו
עו"ד שקיב עלי

על רקע דבריו של ראש הממשלה גועשות הרשתות החברתיות וגל ההסתה התרחב לעבר גנץ וליברמן. תמונותיהם של ראשי מפלגות בכאפיות הופצו ממש כפי שהיה ערב רצח רבין. איומים על גנץ הגיעו מכל עבר והאבטחה סביבו תוגברה. שיח על הרצח הפוליטי הבא שוב מתעורר. במקביל, השר בצלאל סמוטריץ' הגיב להתבטאות של ח"כ עאידה תומא סלימאן בפסוק המתיר לכאורה ליהודים להשאיר בארץ רק את הגויים המקבלים שלטונם בארצם ולגרש את השאר.

 

טורים נוספים של עו"ד שקיב עלי:

 

במצב הנוכחי, על רקע ההסתה הגואה כלפי הגוש התובע את החלפת נתניהו, עדיף לציבור הערבי להתרחק מלב הסערה. כי גל ההסתה לא ייחלש ולא ירפה.

 

עדיף לערבים שהחלפת נתניהו תוכרע באמצעות הקול של הרוב היהודי. בינתיים תעמוד הרשימה המשותפת כצופה מהצד ולא תתמוך באף מועמד להרכבת הממשלה, גם אם המשמעות היא בחירות רביעיות.

 

כל פתרון אחר עלול להביא למלחמת אחים פנים-יהודית, ואסור שהדבר יקרה, קל וחומר על גבם של הערבים. שהרי אז השנאה כלפי ציבור זה עלולה לבוא גם מימין וגם משמאל, ומה שאנחנו רואים היום יהיה כאין וכאפס לעומת מה שיתרחש בעתיד.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים