שתף קטע נבחר

צילום: EPA

מניין הנדבקים בקורונה בישראל הגיע ל-200

ברקע כניסת המגבלות החדשות לתוקף, משרד הבריאות הודיע על עליית מניין חולי הקורונה. ארבעה מתוכם החלימו, שניים במצב קשה, 11 במצב בינוני והשאר קל. 34 מהחולים מאושפזים בבית. רשות המסים: מועד הדיווח ותשלום המע"מ נדחה בעשרה ימים

 

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ראשון) כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל הגיע ל-200. נמסר כי רוב החולים במצב קל, אך שניים מהם במצב קשה ו-11 במצב בינוני. עד כה, ארבעה מהנדבקים החלימו מהנגיף.

תחנת רכבת השלום בתל אביב, בצל וירוס הקורונה (צילום: אבי חי)
עם מסכות בתל אביב(צילום: אבי חי)

הלילה פורסמו הנחיות חדשות לפיהן גני הילדים, הפעוטונים, המשפחתונים ומעונות היום ייסגרו החל מהבוקר. בנוסף הוחלט על סגירת מקומות בילוי כמו תיאטראות, בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע, חדרי כושר, אולמות אירועים ועוד.

 

התפשטות הקורונה - עדכונים אחרונים

ההנחיות המלאות של משרד הבריאות

מה פתוח ומה ייסגר? שאלות ותשובות

מצב חירום במערכת המשפט: משפט נתניהו נדחה למאי

בצה"ל משאירים חלק מהחיילים העורפיים בבית

משרד התחבורה: הימנעו מנסיעות לא חיוניות בתחבורה ציבורית

מחיר האלכוג'ל יוגבל ל-9.90 שקלים ל-100 מ"ל

אדלשטיין: הכנסת תושבע מחר כמתוכנן

 

כמו כן, משרד הבריאות הורה על איסור התקהלות של יותר מעשרה בני אדם במקומות ציבוריים, וכן הנחה את המעסיקים לאפשר ככל הניתן עבודה מהבית ולא מהמשרד. לצד זאת, במשרד הבריאות גם ממליצים להימנע מהסעת יותר מאדם אחד ברכב. ההנחייה הנוגעת לשני אנשים ברכב מחייבת מקומות עבודה, אך במשרד לא מבהירים אם ההנחייה תקפה גם לנסיעות פרטיות.

 

  

על פי משרד הבריאות, 34 מהחולים נמצאים ב"אשפוז ביתי" - כלומר לא אושפזו בבתי חולים, אלא הונחו להישאר בבידוד בביתם. ככל שעולה מספר חולי הקורונה בישראל, משרד הבריאות מנחה את קופות החולים להיות מוכנות לאשפוז ביתי של חולים קלים. מדובר למעשה בשלב הבא שאליו התכוננה מערכת הבריאות, במקרה של עלייה במספרי חולי הקורונה, מאחר שבתי החולים לא יכולים להכיל את כל החולים ובכירים אף התריעו מפני קריסה תחת העומס.

 

כחלופה לאשפוז ביתי, שר הביטחון נפתלי בנט הנחה שלשום את מערכת הביטחון להקים שלושה מרכזי בידוד שיתופיים לחולי קורונה שמצבם קל. הבוקר פרסם בנט הסבר בעניין: "אשפוז ביתי משמע להיות בחדר מבודד בבית, בלי להתקרב לבני המשפחה, כך משך ארבעה עד שישה שבועות. להערכתי, ועל סמך השוואה למקומות אחרים בעולם, זה כמעט בלתי אפשרי".

 

לדבריו, "בסבירות גבוהה החולה ידביק את שאר בני ביתו. כך היה בדרום קוריאה ובסין. גם מאוד קשה להעניק לאנשים אלו בקרה רפואית ומעקב. וממש קשה לבן אדם להיות 'תקוע' לבד בחדרו במשך חמישה שבועות".

בדיקת חום בכניסה ל בית חולים הדסה עין כרם ירושלים  (צילום: EPA)
בדיקת חום בכניסה לבית החולים הדסה עין כרם(צילום: EPA)

אינפו הנחיות קורונה חדשות ()

בנט הסביר כי העדיפות בעיניו היא "מלוניות הבראה קהילתיות", וכי נתן למערכת הביטחון הוראה להקים עוד השבוע שלוש מלוניות כאלה - בצפון, במרכז ובדרום. "מלונית כזו יכול לארח כ-1,000-500 נשאי קורונה במצב טוב. היא נועדה ל-80% מהנשאים שלמעשה אינם סובלים, ורק מוכרחים להיות בבידוד משך כחמישה שבועות, להעביר את הזמן. נשא קורונה אינו יכול שוב להדביק נשא קורונה, אז אותם מאות נשאים יכולים להיות יחד".

 

על פי בנט, מדובר ב"בית מלון קיים ובטח ריק שאנחנו, מערכת הביטחון, 'משתלטים' עליו, ולמעשה מארחים בה את נשאי הקורונה. לכל אחד יהיה חדר משלו במלונית, יוכל לראות טלוויזיה, לקרוא, לעשות מה שהוא רוצה בתוך המלונית. בית מלון, לא רע".

 

בנט הוסיף: "במלונית יהיה צוות רפואי שיפקח ויבדוק את הנשאים לוודא שמצבם טוב, ויידע לשחרר אותם בתום התקופה, לאחר בדיקות שמוודאות שהאורח כבר נקי מהנגיף. נצטרך לוודא שהצוות הרפואי והצוות הלוגיסטי של המלון לא יידבקו. אנחנו עובדים על זה במלוא המרץ, כשהמטרה שלנו לפתוח את המלונית הראשונה כבר במהלך השבוע הקרוב".

 

Script Embedder

 

בינתיים, פרסם משרד הבריאות את מסלול נסיעת הרכבת שבה נסעה חולה 192, ביום שני 9 במרץ. החולה עלתה בנתב"ג בשעה 16:05  לרכבת שיעדה נהריה - וירדה בתחנת עכו בשעה 18:02.

 

במהלך נסיעתה עצרה הרכבת בתחנות הבאות: תל אביב ההגנה (16:17), תל אביב השלום (16:22), תל אביב סבידור-מרכז (16:26), תל אביב אוניברסיטה (16:32), בנימינה (16:58), עתלית (17:12), חיפה חוף הכרמל (17:22), חיפה בת גלים (17:29), חיפה מרכז השמונה (17:33), מרכזית המפרץ (17:41), חוצות המפרץ (17:45), קריית חיים (17:50), קריית מוצקין (17:54).

 

על פי הוראות משרד הבריאות, נוסעים ברכבת זו מתבקשים להיכנס לבידוד ביתי ולדווח על כך באתר.

 

בתוך כך, רשות המסים הודיעה הבוקר כי מועד הדיווח ותשלום המע"מ נדחה ממחר (16 במרץ) ל-26 במרץ. זאת לאחר ששר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים, ערן יעקב, סיכמו על דחייה בעשרה ימים של המועד.

 

ברשות המסים מבהירים כי לא חל שינוי במועדים לדיווח ותשלום מקדמות וניכויים למס הכנסה. אולם גורמים ברשות מציינים כי מאחר שמדובר במקדמות על פי ההכנסות הצפויות השנה של העסקים, העסקים יכולים לצמצם את תשלום המקדמות בהתאם למצב הנוכחי, שבוודאי יפגע בהם, ללא כל החלטה או נוהל רשמי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אמש הצהרה על הצעדים החדשים, וקרא למי שלא חייב לצאת לעבודה - "שלא ייצא". נתניהו אמר ש"אנחנו עדיין בעיצומו של משבר בינלאומי", אבל מצבה של ישראל טוב ביחס לשאר המדינות בעולם. "הקרב הוא קודם כל קרב על החיים והקרב הוא כמובן על הבריאות של הציבור. הנשיא טראמפ הכריז מצב חירום בארה"ב, הבורסות עולות ויורדות. המדינות מאמצות אחת אחרי השנייה את ההחלטות שאנחנו קיבלנו. יש תוחלת למאמצים שלנו".

 

נתניהו הוסיף כי "זה אירוע מתגלגל, המחלה משתנה. אני בקשר עם מנהיגים, אנחנו מנסים כל הזמן להקדים את המחלה ואת העולם, בסך הכול אנחנו עושים את זה. אנחנו חייבים להתקדם עם התפתחות האירוע. אנחנו נערכים תוך כדי תנועה ולכן כל יום-יומיים אנחנו מביאים את ההחלטות החדשות. זה לא זבנג וגמרנו, אני מעריך שיש לנו אפשרות לא רק להתגבר על המשבר אלא גם לנצח את הנגיף. זה מחייב את כולנו לעבור לשגרת חיים חדשה למשך הזמן הדרוש, ולהיערך שוב בצעדים שיאפשרו לנו להגביל את קצב ההתפשטות של המחלה ולהבטיח שמערכות הבריאות שלנו עומדות בנטל".

 

ראש הממשלה התייחס גם להסתערות על המרכולים: "הייתה הסתערות על רשתות המזון, אין לזה שום סיבה, יש לנו מלאים מכאן ועד הודעה חדשה, המזון מגיע דרך הים. המלאים מלאים, אתם תראו את זה חוזר. גם לפסח יש לנו מזון די והותר ואין שום מחסור, זה יכול להיות רגעי כי אנשים לא האמינו למה שאמרתי עכשיו, והסופרמרקטים ימשיכו לתפקד. תרופות - לא יהיה שום מחסור, המלאים מלאים והאספקה סדירה. בתי המרקחת ימשיכו לעבוד. בנקים, כסף, אשראי, שירותי הבנקאות ימשיכו לעבוד כרגיל. תחנות דלק כנ"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עם מסכות בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים