שתף קטע נבחר

גנץ עשה לערבים בישראל "השתמש וזרוק"

דרך ארוכה עשתה הרשימה המשותפת כדי לאפשר לכחול לבן לקבל את המנדט להרכבת הממשלה. ואז גנץ רץ לנתניהו והשאיר אותה פצועה ומדממת

 

בני גנץ איימן עודה אחמד טיבי מנסור עבאס (צילום: AFP, אבי מועלם, אלעד גרשגורן  )
בני גנץ, מנסור עבאס, איימן עודה ואחמד טיבי (צילום: AFP, אבי מועלם, אלעד גרשגורן )

בשלוש מערכות הבחירות הייתה הרשימה המשותפת נתונה למתקפה כוללת מצד ראש הממשלה וסביבתו. הכינוי "תומכי טרור" הפך לחלק משגרת השיח והרחוב הישראלי לעס ונשם את ההאשמות עד שהטמיע בתודעתו כי מדובר באמת לאמיתה. מצד שני לקחו גם כחול לבן ואביגדור ליברמן חלק במקהלת ההסתה, המידור והניכור, והצהירו שלא ישתפו פעולה עם המשותפת. למה ועל שום מה? כחול לבן כנראה הושפעה מהאווירה הציבורית השלילית שייצר נתניהו.

 

 

ואף על פי כן המשיכה המשותפת לשמור על קור רוח ולא שיחקה לידיהם. היא צעדה בזהירות כמי שהולכת בשדה מוקשים, תוך שמירה על זקיפות קומתה וכבודה.

 

ההתנהלות השקטה הזאת נסדקה כמה שבועת לפני הבחירות האחרונות, עם הגשת העתירה לפסילת היבא יזבק (בל"ד), שהיללה בעבר את המחבל המתועב סמיר קונטאר. כחול לבן הצטרפה לסיעות הימין והגישה עתירה לפסילתה. העתירה נדחתה, אבל בדיעבד זה לא היה לטובת המשותפת.

 

פסילת יזבק יכלה להטיב עם המפלגה על ידי סיפוק רצונו של הציבור, שלא רוצה לראות מהללי מחבלים מכהנים בכנסת ישראל. הכשרתה הגבירה את ההסתה והדה-לגיטימציה כלפי המשותפת והציבור הערבי בכלל. שתי המפלגות הגדולות המשיכו להכריז שלא ישתפו עימה פעולה גם אם נציגיה נבחרו על פי חוק, בבחינת מותר לערבים לבחור, אך לא להשפיע.

 

טורים נוספים של עו"ד שקיב עלי:

 

 

 

 

המשותפת מצאה את עצמה מותקפת מכל עבר. אחמד טיבי הותקף בכניסה לאירוע שבתרבות (בראיון שלאחר מכן אפילו לא הצליח לסחוט מעט אמפתיה מרינה מצליח) ואיימן עודה סיפר שהוא מסתובב עם חליפת מגן מחשש שייפגע. המשותפת נותרה לבדה במגרש הפוליטי והפיזי, כבודה נרמס פעם אחר פעם, קודם על ידי מפלגות הימין, ולאחר מכן על ידי חלקים רבים בשאר הציבור.

 

ניסיונותיה להביא לשיח פייסני, מחבר ומקרב - נדחו. היא הפכה למצורעת, לקבוצת מחבלים החותרת תחת קיומה של מדינת ישראל, באופן המבטיח שכחול לבן לא תוכל לכרות עימה ברית לקראת הרכבת ממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ.

עו
עו"ד שקיב (שכיב) עלי

אבל לקראת הטלת המנדט על ידי הנשיא שינתה כחול לבן את גישתה כלפי המשותפת עד שזו השתכנעה - כולל שלושת נציגי בל"ד – להמליץ על בני גנץ כמועמד לראשות הממשלה (לא לפני שטיבי חטף נאצות בכניסה למשכן הנשיא וביציאה ממנו). ההמלצה העניקה לגנץ את המנדט, אבל היה בה כדי להגביר את טון ההסתה: השר ישראל כץ הגדיר את נציגי המשותפת מחבלים בחליפות ונתניהו האשים אותם כמי שרוצים בהשמדת ישראל.

 

ככל שהתקרבה שעת ההכרעה, לאחר הרכבת ועדות הכנסת ולקראת בחירת יו"ר הכנסת, וככל שהתהדק החיבור בין כחול לבן למשותפת, ככל שעלה סף החרדה אצל נתניהו כי אולי בעצם הוא עלול הוא לאבד את כיסאו, לפתע הוא שינה את מדיניותו והביע נכונות – לפי הפרסומים בתקשורת - להעניק לגנץ הרבה יותר ממה שהוא מעניק לחבריו הנאמנים בגוש הימין. גנץ, שנכנע לפיתוי באמתלה שישראל נמצאת בעת חירום, נטש את המשותפת פצועה ומדממת בשדה הקרב ללא כל מגן ציבורי רשמי.

 

התברר שהחיבוק שנתן לה היה חיבוק דוב. ספק אם מלכתחילה התכוון להסתייע בה לצורך הרכבת ממשלה. בדיעבד הוא השתמש בה רק כמנוף לחצים על נתניהו, בשיטת השתמש וזרוק.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים