שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

העצמאים באילת קורסים: "לא ישנים מדאגה"

אלפי עסקים מושבתים, אך העצמאים בעיר הנופש לא זכאים לדמי אבטלה או מענק: "ביטלתי הוראות קבע, את הבנק לא מעניין שזה רק 100 שקל חריגה", סיפרה בעלת סטודיו. "על כל משרה יש 30 איש", ציין תושב העיר שבה 70% מהשכירים מובטלים. ויש מי שקורא למחאה: "להשבית הכול, צוחקים עלינו"

 

 

אל 70% השכירים שפוטרו או הוצאו לחל"ת בעיר הנופש הדרומית אילת, מצטרפים אלפי עצמאים שעסקיהם הושבתו בעקבות משבר הקורונה. רבים מהם לא זכאים לקבל דמי אבטלה, מענק או חלופה כלכלית אחרת, ולא עומדים בדרישות הבנקים והקרן לערבות המדינה.

 

שירות התעסוקה: 70% מהשכירים באילת מובטלים

ראש עיריית אילת: "נערכים להתחיל לחלק מזון לתושבים"

 

 

ציפי חיון,  בעלת סטודיו לשמלות כלה וערב ומתפרה (צילום: מאיר אוחיון)
"לא ישנה מרוב דאגה". ציפי חיון, בעלת סטודיו באילת(צילום: מאיר אוחיון)

 

"כל התחומים שבהם אני עוסק כעצמאי נעצרו ביום אחד, אין לי שום עבודה או הכנסה", סיפר סער צברי (44) שעובד בתחום הרדיו, הפרסום והמוזיקה. לפני משבר הקורונה, העסק שלו שגשג - אולם מאז שבוטלו מסיבות הפורים בעיר והוטלו ההגבלות - העסק מושבת.

 

"פניתי לקבלת מענק, אבל מאחר שאני עצמאי פחות משנה אני לא זכאי לכך", הוסיף צברי. "פניתי לקרן ההלוואות ואני לא עומד בקריטריונים. אני לא זכאי כמובן לדמי אבטלה ויש לי רק התחייבויות: תשלום לביטוח לאומי, מקדמות, שכירות ועוד תשלומים שוטפים. איך המדינה רוצה שאמשיך להתקיים ולשלם את החובות שלי?".

 

סער צברי עצמאי בתחום רדיו, פרסום ומוסיקה (צילום: טלי זיינדברג)
"לפני הקורונה העסק שגשג". סער צברי(צילום: טלי זיינדברג)

משבר כלכלי גדול באילת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל (צילום: מאיר אוחיון)
עשרות אחוזי אבטלה, עסקים רבים מושבתים(צילום: מאיר אוחיון)

משבר כלכלי גדול באילת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל (צילום: מאיר אוחיון)
"איך אתקיים ואשלם את החובות?". בעלי עסקים מוטרדים(צילום: מאיר אוחיון)

 

נגיף הקורונה - עדכונים אחרונים:

מניין החולים בישראל עלה ל-8,649

מספר החולים המאומתים במוקדים החרדיים ממשיך לטפס

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון פונה לבית החולים

עובד בבית אבות בבני ברק נדבק בקורונה, כל הצוות נשלח לבידוד

הממשלה תכריז על "סגר נושם" בשמונה ערים ו-15 שכונות בירושלים

מטוס אל על נחת בנתב"ג עם כ-20 טונות ציוד רפואי

משבר כלכלי גדול באילת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל (צילום: מאיר אוחיון)
"ביטלתי את הוראות הקבע, עוד נגיע לפת לחם"(צילום: מאיר אוחיון)

 

יש לכם מה לספר לנו על הקורונה? מידע שטרם נחשף? סרטונים או תמונות? כתבו למייל האדום


משבר כלכלי גדול באילת בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בישראל (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)
בחוסר ברירה הוא מנסה למצוא חלופות. "התחלתי למכור ג'חנון עם אחותי בסופי שבוע, כי צריך לעשות משהו ולשרוד. חברים עצמאים מתקשרים אליי ומספרים לי שהם באותה בעיה. פניתי לסופרמרקטים כדי להיות לקטן, ועל כל משרה יש איזה 30 איש שממתינים בתור. אין צפי לשינוי, אי אפשר לדעת מתי אוכל לחזור לעבודה והמדינה לא עוזרת בכלום. לא סופרים את העצמאים בישראל, נקודה", טען צברי.

 

תומר חכם (35), בעל עסק למזון (סנייק בר) באחד מבתי המלון בעיר הנופש הדרומית, סיפר גם הוא על ההקלות המיוחלות מהמדינה - שלא מגיעות. "המלון סגור וגם שייפתח - לא ידוע מתי נראה עבודה. אני לא רואה בקרוב מצב שבו משפחה יוצאת לחופשה במלון. המענק לעצמאים הוא פשוט בדיחה, רוב העצמאים מכניסים הרבה מעבר ל-240 אלף שקל ברוטו בשנה. אני רוצה שמישהו יסביר לי - על מה אני משלם ביטוח לאומי ומס הכנסה? זה החלום שלי בגיל 35, לדעת על מה אני משלם?".

תומר חכם בעל עסק מזון (סנייק בר) באחד מבתי המלון באילת ()
"המענק לעסקים - בדיחה". תומר חכם

חכם הוסיף לזעום: "זו ההזדמנות שלנו, העצמאים במדינה, להילחם על הזכויות שלנו. קיבלנו שיעור בזכויות. אנחנו צריכים להשבית את המדינה בצורה אכזרית ורעה ולא בהידברות כי פשוט צוחקים עלינו. אני לא זכאי לדמי אבטלה, לא זכאי למענק שהבטיחה הממשלה לעצמאים. עכשיו אני בהליכים להלוואה וכמו ששמעתי, רוב העצמאים מקבלים סירוב בקרן לערבות המדינה".

 

 

בוריס יאמפולסקי בעלים של מרכז לחינוך טכנולוגי (צילום: אולגה אמצ'סלבסקי )
בוריס יאמפולסקי בעלים של מרכז לחינוך טכנולוגי(צילום: אולגה אמצ'סלבסקי )

גם בוריס יאמפולסקי (44), בעלים של מרכז לחינוך טכנולוגי בעיר, התרעם על כך ש"אין שום מחשבה או פתרונות לעצמאים שלא יכולים לקבל אגורה מהמדינה". הוא סיפר כי לאור המצב הוא מנסה להעביר שיעורים מרחוק - "אבל זו טיפה בים. עכשיו אני צריך להמציא את עצמי מחדש כדי להכניס את המינימום שבמינימום. אנחנו צריכים להביא משכורות הביתה ולשלם התחייבויות כמו כל אחד. אני לא זכאי למענק ואני מעריך שעד חודש ספטמבר אין לי סיכוי לחזור לפעילות".

 

ציפי חיון (52), אם חד-הורית ובעלת מתפרה וסטודיו לשמלות כלה וערב, זכאית למענק - אך לדבריה מדובר בסכום נמוך מדי. "כאם חד-הורית אני נמצאת במצב כזה שבו כל הברזים שלי סגורים", היא סיפרה. "התחלנו את העונה מאוד יפה, השקעתי בסחורה, ופתאום בבת אחת הכול נסגר. ביטלתי את כל הוראות הקבע, כי את הבנק לא מעניין אם אתה בחריגה של 100 שקל".

ציפי חיון,  בעלת סטודיו לשמלות כלה וערב ומתפרה ()
"הברזים סגורים, לא ישנה מרוב דאגה". ציפי חיון

"שמדברים על הלוואות לעסקים מתכוונים לטייקונים, עם כמה חברות וכל מיני ערבויות. איפה אנחנו העסקים הקטנים והבינוניים, שאף אחד בעצם לא רואה? המצב שלי איום ונורא כרגע", שיתפה חיון. "כל הזמן מדברים על המובטלים במדינה, ושהיא דואגת להם, ואנחנו לא מקבלים כלום. נכון שאין להם משכורת מלאה, אבל גם לנו אין. אנחנו אלה שמגיעים לפת לחם, זו עבודה בעיניים. אנחנו כלום בעיניי המדינה וזה פשוט הזוי. כבר כמה ימים שאני לא יודעת מה זה לישון מרוב הדאגה".

 

אתמול פורסמו נתוני לשכת התעסוקה ולפיהם, כאמור, 70% מתושבי אילת איבדו את עבודתם החודש כתוצאה ממשבר הקורונה. לאחר קבלת הנתונים, ראש העיר מאיר יצחק-הלוי טען באולפן ynet כי מספר המובטלים המעודכן שברשותו חמור עוד יותר ועומד על 80%.

 

"העיר היא סיר לחץ, עם משק כספים סגור", אמר יצחק-הלוי, "אם 80% מהציבור יהיה ללא פרנסה ולא יוכל בעוד שבוע עד שלושה שבועות לטפל בעצמו כלכלית, אז ברור שהמדינה וצה"ל יצטרכו לתת מענה לתושבי העיר שצריכים לקבל מזון לבתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
ציפי חיון, עצמאית מאילת
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים