שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

"מלך ישראל בבית המשפט": הסיקור בעולם

ב"גרדיאן" הבריטי טענו כי אם נתניהו יורשע הוא עלול להישלח ליותר מעשור בכלא, ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי משפטו לוקח את ישראל "לארץ לא נודעת, לטריטוריה מסוכנת" וב-BBC הסבירו כיצד בישראל ראש ממשלה יכול לכהן ולעמוד למשפט בעת ובעונה אחת. כותרות האתרים בעולם

 

 

מגפת הקורונה תופסת את הכותרות הראשיות באתרי החדשות בעולם כבר יותר מחודשיים. אבל מלבדה, הייתה אתמול (א') עוד כותרת מרכזית אחת ברחבי העולם - פתיחת משפטו של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. גם האיסור על עיתונאים להיכנס לדיון הראשון, עקב מגבלות הקורונה, לא מנע את הסיקור הנרחב, שכלל את תמונותיו של נתניהו במסכה - ואת המתקפה שלו על גורמי אכיפת החוק, רגע לפני פתיחת המשפט.

 

נאום ההתקפה של נתניהו, והעובדות מהצד השני

השלב הבא במשפט נתניהו, והדרישה מ-333 העדים

אלו השרים שליוו את רה"מ, ואלו הבכירים שלא באו

"הוא זכאי": ילדת בת המצווה שריגשה את נתניהו

 

ברשת "סקיי ניוז" הראו את המפגינים מחוץ לאולם בית המשפט המחוזי בירושלים, ואמרו: "הוא ניסה לעשות הכול כדי להימנע מהאירוע הזה, אבל היום זה קרה. האיש שקוראים לו 'מלך ישראל' הגיע לבית המשפט. יום היסטורי למדינה הזו - ראש ממשלה מכהן נאשם בשחיתות".

 

סיקור משפטו של בנימין נתניהו בתקשורת העולמית ()
הכותרת ב-CNN

סיקור משפטו של בנימין נתניהו בתקשורת העולמית ()
הסיקור ב"ניו יורק טיימס"

ב"ניו יורק טיימס", שהבוקר הציג על שערו שמות של אלף מתים אמריקנים מקורונה, רגע לפני שבארצות הברית סופרים 100 אלף מתים מהנגיף, נכתב בכותרת הידיעה: "משפטו של נתניהו מתחיל, ולוקח את ישראל לארץ לא נודעת". בעיתון האמריקני צוין כי "משפטו של ראש הממשלה צפוי להימשך שנה או יותר, כשהעדים הראשונים לא צפויים להעיד בחודשים הקרובים. נתניהו טוען כל העת כי הוא חף מפשע".

 

בפתח הידיעה נכתב כך: "שלושה ניסיונות של רמטכ"ל פופולרי לגבור עליו בבחירות לא הצליחו להכניע את ראש הממשלה בנימין נתניהו. רוב ברור של מחוקקים ישראלים לא הצליח להגיע להסכמות ביניהם כדי להדיחו. אבל דבר אחד עדיין מאיים לסיים את הקריירה של נתניהו כראש הממשלה הישראלי המכהן זה הזמן הרב ביותר: משפטו באשמת שחיתויות".

 

"ביום ראשון אחר הצהריים, שעות לאחר ישיבת ממשלתו החדשה, נתניהו עזב את כיסא השלטון בירושלים, נסע נסיעה קצרה לבית משפט במזרח ירושלים והתיישב בכיסא שונה לגמרי: כיסא עץ ששמור לנאשם בפלילים", נכתב ב"ניו יורק טיימס". "פתיחת משפט 'מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו' לקחה את ראש הממשלה ואת המדינה לארץ לא נודעת, לטריטוריה מסוכנת".

 

סיקור משפטו של בנימין נתניהו בתקשורת העולמית ()
כותרת הידיעה ב"גרדיאן"
 

 

סיקור משפטו של בנימין נתניהו בתקשורת העולמית ()
באתר BBC ניוז הוסיפו גם שאלות ותשובות

ב"גרדיאן" הבריטי כותרת המשנה גרסה כי נתניהו עלול להישלח ליותר מעשור בכלא, אם יורשע בשלושת התיקים הנפרדים. "כשהוא מוחה בהתרסה נגד הניסיונות 'להפילו', לפני שעטה מסכה בכניסה לבית המשפט, נתניהו הגיע לדיון הראשון במשפט השחיתות המתוקשר שלו, שמאיים לשלוח מאחורי סורג ובריח את האיש שהנהיג את ישראל לאורך הזמן הרב ביותר, ולהעמיק עוד יותר את המחלוקת במדינה", נכתב באתר. "בפתח הדיון שארך שעה, אחת השופטים - גם הם במסכות ומאחורי קירות זכוכית - שאלה את נתניהו אם הוא קרא והבין את האישומים בשוחד, מרמה והפרת אמונים. נתניהו ענה: 'כן, כבודה'".

  

כותרת הצהובון הבריטי "דיילי מייל" עסקה בהצהרת נתניהו לפני פתח המשפט, שארכה 15 דקות ובה תקף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה, את הפרקליטות ואת התקשורת. "ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח בנאום תוכחה זועם נגד ההאשמות 'המגוחכות' בשחיתות, ביום הראשון של משפטו", נכתב באתר. גם ב-CNN הכותרת הייתה דומה: "נתניהו מתריס עם הגעתו לבית המשפט".

 

ב-BBC ניוז, לצד הסיקור, גם שולבו שאלות ותשובות. אחת מהן הייתה: איך ראש ממשלה יכול לכהן ולעמוד למשפט בעת ובעונה אחת? התשובה, לפי הרשת הבריטית: "לפי החוק הישראלי, מנהיג שמואשם בפלילים אינו מחויב להתפטר. אבל אין לכך תקדים". בתשובה לשאלה מה משמעות המשפט למדינה?, נכתב שם: "למשפט לא צפויה להיות השפעה על מדיניות הממשלה. נתניהו עדיין צפוי לקדם את תוכניותיו לספח את ההתנחלויות ואת בקעת הירדן בחודשים הקרובים". 


פורסם לראשונה 24/05/2020 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים