שתף קטע נבחר

גינגריץ': אם אבחר - שגרירות ארה"ב תעבור לי-ם

המועמדים הרפובליקנים לנשיאות תקפו את אובמה והתחנפו לישראל באירוע של "קואליציית היהודים הרפובליקנים". מיט רומני הבטיח שהביקור הראשון שלו כנשיא יהיה בישראל

מערכת היחסים בין ארצות הברית לישראל עמדה היום (ד') במוקד אירוע של "קואליציית היהודים הרפובליקנים", בו השתתפו שישה מהמועמדים הרפובליקנים לנשיאות.

 

המירוץ הרפובליקני - הכתבות האחרונות:

ניוט גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים לשעבר שמוביל בסקרים, הבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים מיד עם כניסתו לבית הלבן, בעוד שיריבו מיט רומני הכריז שהביקור הראשון שיערוך כנשיא יהיה בישראל.

 

ניוט גינגריץ'. "להפסיק את מדיניות הפייסנות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניוט גינגריץ'. "להפסיק את מדיניות הפייסנות"(צילום: AFP)

 

"יום לאחר השבעתי נעביר את השגרירות לירושלים", הבטיח גינגריץ', "אני אבקש מג'ון בולטון (שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר) להיות מזכיר המדינה שלי, כדי לערוך שינוי מוחלט של מחלקת המדינה ולהפסיק עם מדיניות הפייסנות".

 

יו"ר בית הנבחרים לשעבר תקף את שר ההגנה, לאון פאנטה, שקרא לישראל ולפלסטינים לחדש את המשא ומתן. "למה צריך לקרוא לישראל למשא ומתן בשעה שיורים לעברה טילים מעזה?", תהה, "אתם מתארים לעצמכם מצב שיורים עלינו ומבקשים מאתנו לבוא לשולחן המשא ומתן? תאמרו לחמאס 'תכירו בישראל ובואו לשולחן'. תמיד ישראל אשמה, לא משנה מה המצב. זה חייב להיפסק".

 

השראה מרייגן 

גינגריץ' התייחס גם לאיום הגרעין האיראני ואמר כי על ארה"ב לפעול לשינוי המשטר ברפובליקה האיסלאמית, באמצעות "פעולות חבלה יומיות, לפי הספר של הנשיא רונלד רייגן".

 

מישל בקמן אמרה גם היא כי אם תיבחר לנשיאת ארצות הברית תורה להעביר מייד את השגרירות מתל אביב לירושלים. בנוסף, הבטיחה להכיר בסיפוח רמת הגולן לשטח ישראל.

 

רומני מתח ביקורת על אובמה, שלא ביקר בישראל מאז שנבחר לנשיא. "הוא ביקר במצרים, סעודיה וטורקיה - ולא מצא את הזמן והעניין לבקר בישראל, מדינה ששותפה לערכים שלנו. בשלוש השנים האחרונות אובמה לא עמד לצד ישראל, הוא לא דיבר בעצרת האו"ם על הטילים של החמאס, הוא העליב את נתניהו וחיזק את

החמאס. אובמה פגע בסיכויי השלום. אני אבקר בישראל בביקורי הראשון בחו"ל".

 

המועמד הרפובליקני סיפר כי לפני חמש שנים, בכנס הרצליה, הציג שבע נקודות לטיפול באיראן - אך מאז לא נעשה דבר. לטענתו, הכישלון הגדול ביותר של אובמה הוא שקיבל את בקשת רוסיה לבטל הצבה של סוללת טילים בפולין, בלי לקבל בתמורה סנקציות משתקות נגד איראן. "צריך מבצעים חשאיים לקראת שינוי המשטר ולהבהיר שאנחנו מכינים אופציה צבאית", אמר רומני.

 

פרט לגינגריץ', רומני ובקמן, השתתפו באירוע הרפובליקני גם המועמדים ריק פרי, ג'ון האנטסמן וריק סנטורום. רון פול, שבעבר קרא להפסקת הסיוע האמריקני לישראל, לא הוזמן לנאום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גינגריץ'. בשנה הבאה בירושלים הבנויה?
צילום: AFP
נזכר בכנס הרצליה. רומני
צילום: AP
רון פול. לא הוזמן
צילום: AFP
מומלצים