חשבו האם התלונה עליה אתם מדווחים יכולה לחכות חמישה ימים. ד"ר דורון עמוסי

רופא משפחה: מתי תקשורת האונליין שלכם עם הרופא עלולה להיות מסוכנת?

השינויים הגדולים בהתנהלות מערכת הבריאות, לאחר שנה וחצי של מגיפה עולמית, גורמים לבלבול בהתנהלות המטופלים. ד"ר עמוסי מזהיר: "אם יש מצב שהתייבשתם או שאתם מרגישים כאב בחזה – אל תפנו לרופא בדיגיטל"

פורסם: 08.06.21 , 08:36
ימים של שינוי, או כמעט שינוי. ימים של בלבול. לפעמים השינוי מתרחש ולפעמים לא. הפועל תל אביב כמעט משווה את התוצאה בדקה ה-115 של גמר גביע המדינה, אל מול עשרות אלפי צופים משולהבים. אנו לפני מהפך? לאחר כמה דקות היא חוזרת למוכר והברור. החזק והעשיר דורס את החלש, שהרס את הרומנטיקה המדומה עם תנועות מגונות לקהל. לאחר שנים ארוכות, וכמה מערכות בחירות שקולות, צצה אופציה להחלפת ראש ממשלה בישראל. לא ברור עדיין לאן זה יתפתח. לאחר שנה וחצי של מגיפה עולמית עם שינויים גדולים בהתנהלות מערכת הבריאות, אנו מנסים לחזור לשגרה. ועל רקע כל השינויים, או הכמעט שינויים, יש בלבול בהתנהלות היומיומית. בלבול שעלול להיות מסוכן.
  • ד"ר עמוסי שלום, מאתמול אני עם כאב בטן וחום. אנא צור עימי קשר בהקדם.
  • ד"ר עמוסי שלום, מהבוקר אני עם כאב חזה המזכיר תעוקה. צריך את עזרתך. אם אני לא עונה לטלפון סימן שהלכתי לנוח. נסה אותי בהמשך הערב.
  • שלום לצוות המרפאה. אני מקיאה כבר יומיים ומרגישה חולשה נוראית. אשמח אם מישהו יטלפן אלי.
  • ד"ר עמוסי שלום, עוברים עלי ימים לא קלים. ארצה להתחיל טיפול בציפרלקס.
כל הבקשות האלה נשלחו דרך מערכת ה"אונליין" של קופת החולים, שהזמן המוגדר בה למענה הוא חמישה ימים. ברור לכל אחד, שלאדם עם כאב בטן או כאב חזה, סכנת התייבשות או צורך בנוגדי דיכאון, דרושה בדיקה שהיא מעבר לכתיבת כמה מילות טקסט חופשי. כאב בטן וחום מעלים חשד להליך זיהומי תוך-בטני. דלקת של כיס מרה, תוספתן, סעיפי מעי גס או הרעלת מעיים. אותו אדם צריך להיבדק על ידי רופא, שיעריך את מצבו ויחליט על הבירור והטיפול הנדרש.
כך גם כאבי חזה, שעשויים להיות ביטוי לצרבת או כאב שרירים, אך גם יכולים להיות ביטוי לאירוע לבבי חריף הדורש התערבות מהירה. חולה שמקיאה יומיים וחשה חולשה, ייתכן שהיא מיובשת וצריכה טיפול בעירוי נוזלים. זה לא מצב להתכתבות שעלולה לקחת ימים ארוכים. הבקשה האחרונה (ציפרלקס) לא נשמעת כמסכנת חיים, אבל החלטה על טיפול בנוגדי חרדה ודיכאון בוודאי דורשת שיחה ודיון - שלא מתאימים למגבלות תקשורת אונליין.
עוד טורים של ד"ר עמוסי:

כל מצב רפואי חדש, שאינו מוכר מן העבר, דורש בדיקת רופא

אני מאמין שכל המטופלים שפנו אלי בהודעות האלה מודעים למגבלת הפורמט הדיגיטלי. ברור לי שהם היו מעדיפים להיבדק במרפאה, ופנו בערוץ זה בשל בעיית זמינות. אנו נמצאים בימים של שינוי, אחרי שנה וחצי של סגרים. כל ערוצי התקשורת מוצפים. מערכת האונליין, הווטסאפ, שיחות הטלפון והביקורים. נראה שמטופלים רבים רוצים להגיע ולהיפגש, לדבר פנים אל פנים, גם ללא צורך קליני דחוף. זה מובן ומתקבל בברכה. עדיין, חשוב לי להדגיש כמה עקרונות לגבי התקשורת עם המרפאות.
לכל מרפאה יש את ההגדרות שלה לזמני התגובה לבקשות דיגיטליות. במסגרת בה אני עובד תשובה תינתן תוך חמישה ימים. חשבו האם התלונה עליה אתם מדווחים יכולה לחכות חמישה ימים. אם התשובה שלילית, אז כדאי למצוא ערוץ תקשורת אחר. למה תקשורת האונליין כן מתאימה? בקשת מרשמים כרוניים או תרופות שכבר קיבלתם בעבר; בקשת בדיקות דם או הפניות למעקב של רופא יועץ; עדכון על בדיקה שבוצעה באופן פרטי או בקשת ימי מחלה והצהרות בריאות שונות.
כאב בטן, מחלת חום, כאב חזה, כאב ראש קשה או קוצר נשימה. שווה להתאמץ ולהשיג את המרפאה ולהגיע להיבדק במסגרת תורים השמורים לחולים דחופים. ואם המרפאה לא זמינה - יש לגשת למוקדי הרפואה הדחופה, עם כל חוסר הנוחות שכרוך בזה
כל מצב רפואי חדש, שאינו מוכר מן העבר, דורש בדיקת רופא. כאב בטן, מחלת חום, כאב חזה, כאב ראש קשה או קוצר נשימה. שווה להתאמץ ולהשיג את המרפאה ולהגיע להיבדק במסגרת תורים השמורים לחולים דחופים. ואם המרפאה לא זמינה - יש לגשת למוקדי הרפואה הדחופה, עם כל חוסר הנוחות שכרוך בזה.
כמובן שאדם שיש לו כאב כתף או ברך, מיגרנה חוזרת, נשירת שיער או פריחה בת כמה ימים יכול להתכתב עם הרופא, או לחכות לתור הפנוי הבא. אדם הסובל מחולשה או ירידה במשקל, יציאה מאיזון לחץ דם או כל תלונה ממושכת ופחות סוערת מוזמן להזמין תור מסודר. אם יש ספק (כאב האוזן הזה מוכר לי, אבל הפעם הוא בלתי נסבל וגם יש לי ירידה בשמיעה), צרו קשר עם המרפאה שלכם שם יוכלו להנחות אתכם כיצד לנהוג.
כולי תקווה שנכנס לשגרה. בלי מגיפות, בלי מלחמות, בלי הטיות פוליטיות בהנחיות הרפואיות ובלי תנועות מגונות לכיוון הקהל. ושהשגרה החדשה, זו שאחרי הסערה, תכיל את שינויי התקופה האחרונה בצורה טובה, בריאה ובטוחה לכולנו.
(הטור נכתב לאחר שיחה עם ד"ר יורם באך על שפת הבריכה)

לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של Ynet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.