קבוצת "המהירים והאמיצים" ברכיבה:
"כשביטלו את מסע האופניים אמרתי 'עד כאן', את זה הקורונה לא תהרוס. אני ארכב בשביל המתנדבים המדהימים, בשביל בית החולים ובשביל עצמי", כך מספרת מטי וייס, רק בת 13 ואחת הרוכבות המצטיינות בקבוצת "המהירים והאמיצים", קבוצת רוכבי האופניים של בית החולים אלי"ן לשיקום ילדים ונוער.
 מטי וייס מקבוצת המהירים והאמיצים, בית חולים אלין מטי וייס מקבוצת המהירים והאמיצים, בית חולים אלין
קבוצת "המהירים והאמיצים" בשטח
(צילום: אריאן ליטמן)

מדי שנה מקיים בית החולים אלי"ן – היחיד בישראל המתמחה בשיקום ילדים ונוער, את "גלגלי האהבה" - מסע אופניים שנתי בהשתתפות מאות רוכבים מהארץ ומהעולם לגיוס כספים למען בית החולים הפועל כעמותה לכל דבר.
בין המשתתפים ישנה גם קבוצת רוכבים מיוחדת "המהירים והאמיצים" - הכוללת נערים ונערות שעברו תהליך שיקום בבית החולים בעקבות פציעות קשות, תאונות או מחלות, והצליחו להשתלב חזרה בקהילה. אותה קבוצה יוצאת דופן למעשה ממשיכה את הליך השיקום וההתחזקות על ידי רכיבה על אופניים.
 מטי וייס מקבוצת המהירים והאמיצים, בית חולים אלין מטי וייס מקבוצת המהירים והאמיצים, בית חולים אלין
מטי וייס ובני משפחתה
(צילום: אריאן ליטמן)
"רוכבי קבוצת המהירים והאמיצים חזקים מאוד בגוף אבל עוד יותר בראש, הם יודעים שהצלחות בנויות מעבודה יומיומית", מסבירה רות ויצטום, פיזיותרפיסטית בכירה באלי"ן ומייסדת קבוצת "המהירים והאמיצים". "לכן, גם בשנה מאתגרת זו כשווירוס הקורונה שיבש כל דבר אפשרי, הם הצליחו להתאמן ולהגיע לאתגר ראוי ביותר ובכך הנציחו את ניצחון הרוח על החומר. בנחישותם הם מהווים דוגמא והשראה עבור ילדים אחרים שעדיין מאושפזים בבית חולים אלי"ן".

ואז באה הקורונה

השנה בשל מגבלות הקורונה נאלץ בית החולים לבטל את מסע האופניים השנתי. מדובר היה במפח נפש עבור רבים: בית החולים שמדי שנה מצליח לגייס סכומים מכובדים להמשך פעילותו, הרוכבים שחלקם רוכבים במסע גלגלי האהבה למעלה מעשר שנים ואולי מעל כולם – קבוצת "המהירים והאמיצים" שהתאמנה כל השנה לצאת למסע.
"המהירים והאמיצים" "המהירים והאמיצים"
"המהירים והאמיצים"
חברי הקבוצה החליטו בהובלת המאמנת ויצטום שלא לוותר על המסע למרות הכל ולקיים אותו, כסוג של הצדעה להצלחתם האישית ולבית החולים שסייע לשיקומם.
כשהייתה מטי וייס (13) תינוקת, התגלה בעמוד השדרה שלה גידול מסכן חיים. וייס הצליחה להתגבר על הגידול אך נותרה משותקת בפלג הגוף התחתון. היא החלה שיקום ארוך בבית חולים אלי"ן וכיום היא לומדת בבית ספר רגיל ומנהלת חיי חברה כשאר החברות, עם יציאות ובילויים של ילדה בת 13. לקבוצה הצטרפה במסגרת המעקב של השיקום בבית החולים, שם התוודעה לספורט הרכיבה, ולאופניים המיוחדות המאפשרות לפדל עם הידיים.
"המהירים והאמיצים" "המהירים והאמיצים"
"לרכב לצד רוכבים ענקים מכל העולם ולהיות חלק מקבוצה ולא שונה, מוכיח לי עד כמה הכל אפשרי". מטי וייס
האימונים, וביתר שאת המסע, מספרים וייס ויתר החברים בקבוצה, מסייעים להם לבנות ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות. "לרכב לצד רוכבים ענקים מכל העולם ולהיות חלק מקבוצה ולא שונה, מוכיח לי עד כמה הכל אפשרי", היא מסבירה. "אני חייבת הרבה לקבוצה ועוד הרבה יותר לצוות המשקם בבית החולים".
"המהירים והאמיצים" "המהירים והאמיצים"
"המהירים והאמיצים"
בשבוע שעבר כאמור יצאה הקבוצה למסע אופניים של 34 קילומטרים באזור הרי יהודה שליד ירושלים. "זאת הייתה חוויה מעצימה. להיות עבור אלו שהיו תמיד עבורי. אני ממליצה לכל ילד או ילדה שמתמודדים עם קשיים גופניים לנסות. זאת חוויה מדהימה", סיכמה וייס.
  • לפרטים ותרומות לבית החולים השיקומי אלי"ן לחצו כאן.