בשיתוף הסוכנות היהודית
יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, עם ילדי עולים שעלו מרחבי תבל בתקופת הקורונה
(צילום: יוסי דה פונס)
במהלך השנה האחרונה גברה ההתעניינות בעלייה לישראל באופן בולט. המגמות המרכזיות לשנת 2020 מצביעות על זינוק חד במספר המתעניינים בעלייה לישראל, לצד המשך זרם העלייה לארץ לאורך כל תקופת הקורונה, על אף המגבלות הקשות של המשבר כגון ביטולי הטיסות והסגרים.
מראשית השנה, התקבלו בחמ"ל העלייה של הסוכנות היהודית כ-160 אלף פניות לבירור על עלייה לישראל ונפתחו כ-41 אלף תיקי עלייה חדשים מכל רחבי העולם, מהם כ-28 אלף תיקי עליה במדינות המערב, פי שניים בהשוואה לפתיחת תיקי עלייה מהמערב בשנה שעברה. בשנה האחרונה חל זינוק של 41% בפתיחת תיקי עלייה של צעירים בגילאי 35-18 ממדינות המערב.
על פי הערכות הסוכנות היהודית, עשרות אלפים ברחבי העולם נחשפו לפעילות עידוד העלייה של הסוכנות היהודית בשיתוף עם אופק ישראלי ומשרד הקליטה, שנערכה השנה גם באופן מקוון בצל מגבלות הקורונה.
ובתוך כך, זרם העלייה לישראל לא פסק למרות המשבר: על פי נתוני הסוכנות היהודית לסיכום 2020, במהלך השנה החולפת עלו ארצה יותר מ-20,000 עולים חדשים מכ-70 מדינות ברחבי הגלובוס.
על פי הערכות הסוכנות היהודית, עם סיום משבר הקורונה צפוי זרם העולים לישראל להתגבר ולעמוד על כרבע מיליון עולים חדשים בשלוש עד חמש השנים הקרובות, במידה ותיושם תכנית לאומית לעלייה וקליטה.
המקומות מהם הגיעו הכי הרבה עולים חדשים בשנת 2020 הם חבר המדינות עם כ-10,200 עולים; ארצות הברית עם 2,550 עולים; צרפת, מגלה התאוששות בעלייה עם 2,220 עולים; אמריקה הלטינית עם 1,500 עולים; ומאתיופיה צפוי לעמוד המספר הכולל של העולים לשנה זו על כ- 1,200 נפש, מהם כ- 1000 שהגיעו במהלך דצמבר במסגרת מבצע 'צור ישראל'.
חמ״ל עלייה מיוחד שהפעילה הסוכנות היהודית בתמיכת משרד העלייה והקליטה, סייע בהבאת העולים ארצה, בצל השיתוק במרחב האווירי העולמי, ועל רקע המשבר המתמשך בעולם, בסיוע רשות האוכלוסין וההגירה. על פי נוהל עלייה שגובש עם התפרצות הנגיף, העולים נכנסו לבידוד מיד עם הגעתם ארצה ואלפים מהם נקלטו במלוניות בידוד שנפתחו במיוחד בעקבות המשבר.
2 צפייה בגלריה
מנכלית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ מקבלת את עולי מבצע צור ישראל.
מנכלית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ מקבלת את עולי מבצע צור ישראל.
מנכלית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ מקבלת את עולי מבצע צור ישראל.
(צילום: הסוכנות היהודית)
"קרה לנו מעשה נפלא. 20 אלף בני אדם היו מוכנים לעזוב הכל מאחור בתקופה מאתגרת של מגיפה עולמית כדי להגיע לישראל", אמר יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג. "הם נחתו היישר לתוך בידוד של שבועיים, והתחילו חיים חדשים בארץ חדשה בלתי נודעת. אני מאחל להם ולכל חבריהם שנעבור את הקורונה במהרה, שנראה גל עלייה גדול בדרך, שאנו צופים ומקווים לו מכל העולם".

זינוק של 40% בבקשות להתנדבות בישראל

לא רק גידול בבקשות לעלייה התקבלו בסוכנות היהודית, אלא גם זינוק בבקשה להתנדבות בישראל. על פי נתונים של ארגון "מסע", בעקבות משבר הקורונה נרשם גידול של כ-40% בצעירים המבקשים להגיע לתוכניות התנדבות בישראל, בהם גם סטודנטים שהתקבלו לאוניברסיטאות יוקרה בחו"ל, אך החליטו לקחת פסק זמן מלימודיהם ולעבור חוויה משמעותית בישראל.
2 צפייה בגלריה
הרצוג עם ילדי עולים שהגיעו בתקופת הקורונה.
הרצוג עם ילדי עולים שהגיעו בתקופת הקורונה.
הרצוג עם ילדי עולים שהגיעו בתקופת הקורונה.
(צילום: דוד סאלם)
כ-7,500 צעירים מהתפוצות נמצאים כעת בתוכניות התנדבות והתמחות בישראל במסגרת ארגון "מסע" של הממשלה והסוכנות היהודית, ואלפים נוספים צפויים להגיע במהלך שנת הפעילות. בין משתתפי תוכניות "מסע" גם עשרות רופאים שהגיעו השנה כדי לחזק את מערכת הבריאות הישראלית על רקע משבר הקורונה, ועוד למעלה ממאה רופאים שצפויים להגיע במחזור הבא.

בתפוצות: תכנית חירום לסיוע לקהילות במשבר

לצד עידוד העלייה לישראל, הסוכנות היהודית פועלת גם לחיזוק הקהילות היהודיות בחו"ל. התפרצות נגיף הקורונה גרמה למשבר חסר תקדים בקהילות היהודיות במישור הבריאותי, הכלכלי והקהילתי. מאות שליחים ישראלים של הסוכנות היהודית פעלו בקהילות היהודיות, סייעו למערכות החינוך והרווחה, והובילו יוזמות מיוחדות לתמיכה בעשרות אלפי משפחות וצעירים.
על רקע משבר הקורונה הפעילה הסוכנות היהודית תכנית חירום להזרמת חמצן לקהילות היהודיות שכללה בין היתר: הענקת הלוואות מיידיות ללא ריבית לעשרות גופים המספקים שירותים חיוניים לקהילות, בשיתוף עם הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה וקרן היסוד; הקמת רשת החירום היהודית JReady שמסייעת לקהילות היהודיות בהתמודדות עם משבר הקורונה. הרשת חיברה עד כה עשרות קהילות במשבר וסייעה עם מיטב השיטות להתמודדות במצבי חירום, והקמת שולחן עגול של 30 ארגונים יהודיים גלובליים ואזוריים למיפוי צרכים בקהילות היהודיות בשיתוף משרד התפוצות.
"השנה הזו, שנה של מגיפה עולמית שפגעה בכולנו, הוכיחה עד כמה הערך היהודי של 'כל ישראל ערבים זה בזה' הוא חזק למרות כל הקשיים", אומרת מנכ״לית הסוכנות היהודית אמירה אהרונוביץ. "קהילות יהודיות נרתמו לסייע לישראלים שנקלעו למצוקה והעם בישראל התגייס לסייע לקהילות יהודיות בתפוצות. היינו כל כך קרובים גם כשהיינו רחוקים! וזה עושה את כל ההבדל".

בישראל: סיוע לאוכלוסיות מיוחדות וקרן לעמותות

הסוכנות היהודית פועלת רבות גם לחיזוק החברה הישראלית בסיוע תרומות של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, קרן היסוד ותורמים נוספים. בעקבות משבר הקורונה בישראל, הפעילה הסוכנות היהודית תוכניות סיוע לאוכלוסיות מיוחדות שכללו בין היתר טיפול באלפי קשישים בבתי עמיגור, רובם ניצולי שואה ועולים ותיקים, קליטה וליוויי יומיומי של כ- 6,000 עולים חדשים; סיוע לחיילים עולים בודדים במסגרת תכנית "כנפיים", בשיתוף עם קרן מיראז'; תמיכה בעשרות אלפי ילדים והורים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית במסגרת תכנית "פותחים עתיד", והקמת קרן בשיתוף קבוצת "עוגן" להצלת המגזר השלישי, שסייעה עד כה במתן הלוואות ל- 83 עמותות וארגונים חברתיים בהיקף של כ- 28 מיליון, וכן ליווי מקצועי של מנטורים במסגרת מיזם "מנטאור" יחד עם שותפים נוספים.
בשיתוף ה
סוכנות היהודית

פרסום ראשוני: 22:33 , 27.12.20