מי אף פעם לא חששה שיכניסו סם למשקה שהיא השאירה רגע ללא השגחה? מי מעולם לא חווה חיכוך באזור הפרטי שנעשה ממש "במקרה"? מי נמנעה, לפחות פעם אחת בחייה, מלהיכנס לשירותים מפחד לתקיפה?
עיריית תל אביב-יפו, ומרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בעיר, החליטו להילחם בתופעת ההטרדות והפגיעות המיניות בחיי הלילה ובתרבות הבילוי, ולהשיק החודש את מיזם "לילה טוב", שעתיד להפוך את חגיגות הסילבסטר הקרובות ואת הבילויים בעיר בכלל, לבטוחים יותר עבור כל בליינית ובליין.
צפו בסרטון הקמפיין:
לילה טוב

פרויקט "לילה טוב" הוא מודל שפותח ליצירת מרחב בטוח מהטרדות ופגיעות מיניות בברים, מסעדות ובתי מלון. כל עסק שמצטרף ליוזמה מתחייב:
  • לחתום על אמנת חיי הלילה, שדורשת ממנו לטפל מיידית ובאופן מכבד בתלונות על הטרדות מיניות, בהתאם לעקרונות הנלמדים בהדרכה.
  • לקיים הכשרה שנתית לכלל הצוות שתועבר על ידי מנחות ומנחים של "לילה טוב", בסבסוד העירייה.
  • למנות אחראי/ת מטעם המקום לריכוז הדרכות לצוות ולדאוג שהעסק מטפל בנושא באופן ראוי ושוטף.
  • להציב שילוט של "לילה טוב" בשלושה מקומות בולטים לפחות (כניסה, אזור הגשת המשקאות ומתחמי השירותים).
במסגרת ההדרכות לומדים אנשי הצוות כיצד להתערב במקרה של סיטואציה שנראית בעייתית, בין היתר על ידי שאלות מנחות ("עם מי הגעת לכאן?", "אתם מכירים? מאיפה? כמה זמן?" ועוד). במצב של פגיעה, הם מתודרכים כיצד לדבר עם הנפגע/ת בלי התיווך של הפוגע ואיך להעניק כלים לסיוע ראשוני, טרם הפנייה לעזרה מקצועית.
2 צפייה בגלריה
אשה עצובה עם יד על הראש
אשה עצובה עם יד על הראש
"כל מקום שמצטרף לאמנה, דואג לזה שכולם וכולן יוכלו ליהנות בלי לחשוש".
(צילום: shutterstock)

עליה דרמטית במספר הפניות למרכזי הסיוע

"בשנים האחרונות יש עליה דרמטית במספר הפניות למרכזי הסיוע, והבנה גוברת והולכת שאין מקום לפגיעות מיניות בשום מרחב, ובפרט בתרבות הבילוי והפנאי", אומרת מרים שלר, מנכל"ית מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית תל אביב. "ממרחב פרוץ וסיכוני שבו נשים וגברים נפגעו שוב ושוב, יש יותר ויותר מקומות בילוי שרוצים לקחת אחריות ולייצר מרחבים בטוחים. זה מה שאנחנו עושות ב'לילה טוב' - עוזרות לצוותים של ברים, פאבים, מועדונים ומלונות ליצר מרחבים בטוחים ולתת מענה קשוב ומדויק במקרה של הטרדה מינית. כל מקום שמצטרף לאמנה, דואג לזה שכולם וכולן יוכלו ליהנות בלי לחשוש. מתרגשות מהשותפות לדרך עם עירית תל-אביב-יפו".
אפרת מייקין, מנהלת הרשות לחוסן ושוויון חברתי ויועצת ראש העיר למעמד האישה בעיריית ת"א, מוסיפה: "עיריית תל-אביב-יפו גאה לשלב ידיים ולפעול יחד עם מרכז הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית ובעלי עסקי הבילוי והנופש בעיר, כדי למגר את תופעת ההטרדות והאלימות המינית ולשפר את תחושת הביטחון האישי של כל נערה ואישה המבלה בעיר".
"העלאת המודעות, הדרכות והכשרה של צוותי העובדים והעובדות, היא אלמנט קריטי ביכולת להתמודד עם התופעה ולמגר אותה בזמן אמת. מהיום, יכולה כל מבלה לבחור לבלות במקום שבו מוצג תו 'לילה טוב' ולהיות בטוחה שהצוות מודע לנושא ויפעל במקרה הצורך כדי לסייע. המיזם הזה הוא חלק ממהלך גדול אותו מובילה בימים אלו העירייה במטרה להפוך את העיר לשיווינית, נגישה, ובטוחה יותר עבור נשים", מסבירה מייקין.


2 צפייה בגלריה
"להבטיח מרחב בילויים בטוח ומוגן, שבו אין סובלנות להטרדות מיניות".
"להבטיח מרחב בילויים בטוח ומוגן, שבו אין סובלנות להטרדות מיניות".
"להבטיח מרחב בילויים בטוח ומוגן, שבו אין סובלנות להטרדות מיניות".
(צילום: Shutterstock)
הסטנדרט החדש של בעלי המועדונים והברים
עד כה נרשמו ליוזמה כ-50 ברים, מסעדות ובתי מלון מתל אביב-יפו, שבעליהם מאמינים כי אין מקום לאלימות מינית בחיי הלילה והם מחוייבים לשמירת הביטחון והמרחב האישי של כל אחד ואחת מלקוחותיהם.
עיריית תל אביב-יפו תדאג לפרסום העסק (כולל פרסום עירוני) ליצירת מרחב בטוח עבור המבלים והמבלות והנופשים והנופשות, ומתוך תקווה ואמונה שעם הזמן יצטרפו ליוזמה עוד ועוד עסקים שיבינו שהחתימה על אמנת 'לילה טוב' היא תו תקן בסיסי ליצירת מרחב נוח, בטוח וחופשי.
מוטי רייף, חבר מועצת העיר ומחזיק תיק קידום מעמד האישה בעיריית ת"א מסכם: "כבירת הבילויים וחיי הלילה של ישראל, לתל אביב יפו תפקיד חשוב גם בהובלת המאבק נגד הטרדות מיניות ואלימות מינית בסצנת חיי הלילה. מיזם 'לילה טוב' הוא הסטנדרט החדש של בעלי המועדונים והברים ונועד להבטיח מרחב בילויים בטוח ומוגן, שבו אין סובלנות להטרדות מיניות. המיזם הוא בשורה לרבבות מתושבות ותושבי העיר ולמאות האלפים המבקרות בה מדי שנה".
  • לפרטים נוספים על מיזם "לילה טוב" לחצו כאן.