"אושרי" עמותה חדשה לפונדקאות, מתחילה בפעילותה בימים אלו. העמותה פועלת בכפוף לחוק הפונדקאות בישראל ונועדה לאפשר לזוגות ולנשים יחידניות שאין ביכולתם להביא ילדים לעולם לממש את הזכות להורות בישראל, באמצעות הליך פונדקאות כחול-לבן.
"אושרי" תעניק סיוע מקצועי בלתי תלוי לכל אורך התהליך מתחילתו ועד סופו - כלכלית, רפואית, משפטית ונפשית. לצד זאת, תפעל העמותה לקידום ולמיסוד תחום הפונדקאות בישראל, תוך היותה מוקד ידע, חף מאינטרסים כלכליים.
העמותה נוסדה על ידי שלי ביטון וקבוצת אנשי עסקים מובילים במשק הישראלי ובהם: פרופ' עמי עמית, רופא מומחה בעל שם עולמי בתחום הפריון; אפרת פלד, יו"ר ומנכ"ל אריסון השקעות; איש העסקים אלון מיכאלי מוליאן; אלי כהן, מנכ"ל חברת 'מקורות', אשת התקשורת שרית חג'ג' ועו"ד ליהי ביטון, יועצת רגולציה בחברת ריפבליק יועצים.
3 צפייה בגלריה
תזונה פעוטות פעוט תינוק אוכל אילוס אילוסטרציה
תזונה פעוטות פעוט תינוק אוכל אילוס אילוסטרציה
בניגוד לסוכנויות פונדקאות הקיימות, ייחודה של העמותה הוא שפעילותה אינה למטרת רווח
(צילום: shutterstock)
בניגוד לסוכנויות הפונדקאות הקיימות, ייחודה של העמותה הוא שפעילותה אינה למטרת רווח. הודות לכך, הנתח מהתשלום הכולל על הליך הפונדקאות - שמשולם בדרך כלל לסוכנות המטפלת בנושא, מופנה במסגרת המודל של עמותת 'אושרי' לתקצוב הליכים עבור מיועדים נוספים הפונים להליך בעמותה, שידם אינה משגת. מאידך, מי שהינו בעל יכולת כלכלית לשלם על ההליך, יכול "להעביר את הטובה הלאה" ולסייע לאחרים הזקוקים לכך.
עמותת 'אושרי' הוקמה במטרה להנגיש את ההליך על ידי יצירת פלטפורמה איתנה לניהול ולתמיכה מלאה בהליך הפונדקאות, לכלל הצדדים המעורבים. במסגרת זו, תספק העמותה מענה הוליסטי, הן עבור ההורה/הורים המיועדים והן עבור האמהות הנושאות (הפונדקאיות), המבקשים לקחת חלק בתהליך. העמותה רותמת ומייצגת את האמהות הפונדקאיות בעצמה, ומספקת עבורן את המעטפת הכלכלית, המשפטית והרגשית הנדרשת על פי חוק.
עוד במסגרת שירותיה, תסייע העמותה באיתור פונדקאית (בכפוף לחוק הפונדקאות בישראל, לקריטריונים של משרד הבריאות ובהתייעצות צמודה של הרופא המטפל); תחבר את המיועדים לתהליך לעורכי דין המתמחים בתחום, מתחילתו ועד סופו (החל מפגישת הייעוץ, הסכם הפונדקאות ועד ללידה המיוחלת, וכלה במלוא התשלום לפונדקאית וסגירת חשבון הנאמנות); וכן תטפל בביורוקרטיה הכרוכה בהגשת המסמכים לוועדה הארצית לחוק ההסכמים לנשיאת עוברים, וקבלת אישורה על ההליך.
3 צפייה בגלריה
תזונה פעוטות פעוט תינוק אוכל אילוס אילוסטרציה
תזונה פעוטות פעוט תינוק אוכל אילוס אילוסטרציה
"העמותה נולדה מתוך רצון עז להגשים חלום עבור הורים רבים בישראל שכמהים בכל ליבם להביא ילד לעולם ואין ביכולתם לעשות זאת"
(צילום: shutterstock)
בנוסף, תספק העמותה מעגל תמיכה במישור הרגשי-פסיכולוגי, באמצעות יישום תוכנית מתודולוגית ייחודית למקסום שיעורי ההצלחה בתהליך הפונדקאות, בשילוב עם ארסנל של מטפלים ממגוון תחומים כדוגמת: פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים, מטפלים ברפואה משלימה ועוד, העובדים בשיתוף עם העמותה, ומציעים בה את שירותיהם.
מלבד סיוע בהליך הפונדקאות עצמו, העמותה תפעול לקידום תחום הפונדקאות בישראל, שכיום אינו מוסדר דיו, ולמען קיצור זמני הביורוקרטיה.

"האושר שלי"

"מרגש לראות את עמותת 'אושרי' מתהווה לנגד עינינו", משתפת שלי ביטון, מנכ"לית ומייסדת "אושרי". "העמותה נולדה מתוך רצון עז להגשים חלום עבור הורים רבים בישראל שכמהים בכל ליבם להביא ילד לעולם ואין ביכולתם לעשות זאת, באמצעות תהליך פונדקאות. תהליך זה כרוך מטבעו באתגרים כלכליים ונפשיים רבים, בעוד לאנשים רבים אין את הכלים או האפשרות הפיננסית לעבור את התהליך, כשבישראל אין מענה וסיוע הולם למורכבות הזו. בשל כך ראינו חשיבות רבה בהקמת גוף מקצועי, מבוסס ובלתי תלוי שיהווה מקור נגיש למידע וסיוע".
3 צפייה בגלריה
יצירת פלטפורמה איתנה לניהול ותמיכה מלאה בהליך הפונדקאות, לכלל הצדדים המעורבים.
יצירת פלטפורמה איתנה לניהול ותמיכה מלאה בהליך הפונדקאות, לכלל הצדדים המעורבים.
יצירת פלטפורמה איתנה לניהול ותמיכה מלאה בהליך הפונדקאות, לכלל הצדדים המעורבים.
(צילום: Shutterstock)
ביטון היא בעלת ניסיון עתיר שנים בתחום מיתוג ועיצוב מיזמי נדל"ן בישראל ובחו"ל. בעלת תואר MBA במנהל עסקים ולימודי אדריכלות ועיצוב פנים. פעילה ב'ידידי בית החולים 'בילינסון' ובעמותת 'גישה לחיים' זה שנים. לאחר שעברה תהליך פונדקאות בעצמה, הקימה את העמותה יחד עם שותפים וחברים קרובים מתוך הבנת הרגישות העמוקה והמחייבת הכרוכה בתהליך.
פרופ' עמי עמית, יו"ר עמותת 'אושרי', הוא המנהל הרפואי ויועץ תהליכי הפונדקאות בעמותת 'אושרי'. מעורבותו מבטיחה את מקצועיות ההליך מבחינה רפואית - הן לאם הפונדקאית והן ליילוד. פרופ' עמית הוא גינקולוג בינלאומי, שנתן תקווה והאיר את חייהם של זוגות חשוכי ילדים בארץ ובעולם כשהביא לעולם יותר מ-20,000 ילדים. לשעבר מנהל חטיבת הפוריות במרכז רפואי תל אביב "איכילוב", ממקימי ומנהלי היחידה להפריה חוץ גופית - מרכז רפואי ת"א וממחברי חוק הפונדקאות בישראל.
ביטון בחרה לקרוא לעמותה "אושרי" - האושר שלי, ובזאת להקדיש את העשייה לזכר אחיה - אושרי, שנפל במסגרת שירותו הצבאי.