ממתי ידעת שתרצה להיות עורך דין?
בערך מגיל שנתיים. אבא שלי הוא עורך דין משה גביזון, המשרד שלנו נמצא ברמלה, במרחק הליכה מהשוק המפורסם. פעם, כשהייתי בערך בן 5 התלוויתי אליו לקניות בשוק. לא עבר רגע מבלי שמישהו עצר אותנו כדי להתייעץ איתו על משהו או על תיק שמתנהל, הודה לו על העזרה הרבה שעזר לו בעבודתו. באותם רגעים הוא נראה לי "מגה סלב". דרך אבא שלי הבנתי שזה אחד המקצועות שבהם האפשרות לעשות טוב לאחר היא מאוד גדולה, ראיתי את יכולת הנתינה והעזרה וידעתי שאני אהיה עורך דין.
מגיל צעיר התחלתי לעבוד במשרד בחופשות של בית הספר. זה נתן לי יתרון כביר בתקופת לימודי התואר הראשון במשפטים, אותם סיימתי בהצטיינות. כשסיימתי את הלימודים היה רק טבעי שאצטרף למשרד המשפחתי. אין מנטור יותר טוב מאבא שלי.
ספר על הייחודיות של המשרד
אנחנו עסק משפחתי לכל דבר ועניין, וזה פלוס אדיר. עורכי הדין במשרד יושבים דלת ליד דלת ומתייעצים על הכל, למעשה – כל תיק במשרד איננו תיק של "איש אחד" אלא יש צוות עורכי דין וסיעור מוחות בנוגע לכל הליך וחשיבה אסטרטגית רחבה. למשרד יש 36 שנות ניסיון משפטי בכל הערכאות השונות ובתי הדין הרבניים, ולכן קשה להפתיע אותנו וכמעט אין דבר שלא עשינו בתחום.
מעבר ליתרון המקצועי, הלקוחות מרגישים מיד את האנרגיה המשפחתית, האווירה הנעימה והיחס שניתן לכל לקוח ושואבים ממנה תחושת ביטחון ואמון – שהם לדעתי הדברים החשובים ביותר בבחירת עורך דין.
אתה אוהב את העבודה?
במקצוע עריכת הדין בכלל ובתחום המשפחה בפרט יש הרבה סיפוק אבל גם הרבה טרדה ודאגה. אני אוהב לעזור לאנשים אני חושב שזו המהות בחיים. הגענו לעולם הזה כדי להיטיב עם הסובבים אותנו. במקצוע שלי ובתחום ההתמחות שלי האפשרות לעזור לאחר היא גדולה מאוד ואפילו משנה חיים. אבל מצד שני אני מתעסק עם חיים של אנשים שנמצאים במצבי משבר קשים ושינוי דרסטי של החיים שהכירו עד היום. האחריות מאוד גדולה, לעיתים זה מדיר שינה מעייני.
איך אתה עובר את תקופת הקורונה?
הקורונה גרמה לסיר לחץ במשפחות רבות, דבר אשר מורגש מאוד בעבודה במשרד. כמות תיקי הגירושים נמצאים בעליה מורגשת ואיתם כמות צווי ההגנה בעקבות אלימות מילולית ופיזית שאסור שתתקיים בתא משפחתי.
1 צפייה בגלריה
עו"ד יוסף גביזון
עו"ד יוסף גביזון
עו"ד יוסף גביזון
(צילום: עצמי)

כיצד היית ממליץ לזוג שרוצה להתגרש לפעול לפני שהוא נוקט בצעד משפטי?
בראש ובראשונה: תניחו את האגו בצד, שימו את הילדים בראש סדר העדיפויות ותחשבו האם אתם רוצים שהגירושים יראו כמו מלחמה שתערב עורכי דין ובתי משפט, או שתעדיפו להיפרד בכבוד הדדי תוך קבלת החלטות משותפות והוגנות על חלוקת הרכוש, המזונות והזמן של כל אחד מההורים עם הילדים.
בעקבות הניסיון שרכשתי, אני מאמין באמת ובתמים שתמיד עדיפה האופציה השנייה, סיום היחסים בכבוד הדדי תוך הבנה שהילדים לפני הכל ושביום מן הימים "תאלצו" לעמוד האחד ליד השנייה תחת חופתם – וכדאי שזה יהיה מתוך מקום מכבד וטוב.
איזה טיפ אתה יכול לתת בענייניי צוואות?
למרות שנפוץ לחשוב כך, צוואה היא לא כלי השייך לגיל השלישי או למבוגרים בלבד. מאחר ואנחנו לא יודעים מה ילד יום, כדאי מאוד להסדיר צוואה כבר עכשיו, במיוחד כאשר יש ילדים קטנים. במידה ולא ערכנו צוואה וישנם ילדים קטינים מתחת לגיל 18, הופך כל ההליך של חלוקת העזבון של הנפטר להליך בירוקרטי סבוך – ולעיתים אף מצריך פניה לבית משפט. ברגע שכתבתם צוואה אתם נותנים לקרובים שלכם שקט ומונעים סיבוכים ובירוקרטיה, כמו גם נותנים לעצמכם את הידיעה שאחרי הפטירה כל הרכוש שלכם יחולק בהתאם לרצונכם.
כלי נוסף שזכה לכינוי "צוואה לחיים" – הוא ייפוי כוח מתמשך, אשר נותן לנו את הכלים להחליט כבר עכשיו כיצד ינהגו ברכושנו ובבריאותנו אם חלילה נוגדר כלא כשירים.
איזה חלום מקצועי עדיין לא הגשמת?
אני אדם פרקטי, לכן אין לי "חלומות" – אלא יש לי "מטרות" שבכוונתי להשיג. כבר כשהייתי עורך דין עם פחות משנת ניסיון – הופעתי בתיק חשוב שהפך להלכה מחייבת בבית המשפט העליון. מטרת העל של המשרד היא לתת שירות טוב, מקצועי וערכי לקהל הלקוחות שלנו, וללוות אותם לפרק חיים חדש וטוב.
אתה עדין מתרגש לפני דיונים?
אני מתרגש מחדש לפני כל דיון ודיון – על אף הדיונים הרבים בהם אני מייצג. אני מאמין שביום שאפסיק להתרגש לפני דיון, איאלץ לעזוב את המקצוע מאחר וכל דיון הוא עולם בפני עצמו של הלקוח הספציפי.

*עו"ד יוסף גביזון עוסק בדיני משפחה וירושה, ומוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך.
**המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
פורסם לראשונה: 13:09, 26.01.21