892 נדבקים בקורונה אובחנו אתמול (יום א') ומאז חצות נוספו עוד 128 מאובחנים. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.5% מתוך 27,100 בדיקות שתוצאותיהן התקבלו אתמול.
619 מאושפזים במצב קשה ומהם 212 מונשמים. 2,209 בני אדם נפטרו מקורונה בישראל מתחילת המגפה.
1 צפייה בגלריה
מעדבדה לבדיקות קורונה קופת חולים לאומית באור יהודה
מעדבדה לבדיקות קורונה קופת חולים לאומית באור יהודה
ארכיון
(צילום: EPA)
לפי דו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, נמשכת מגמת בלימת המגפה בישראל. מספר המאומתים החדשים ליום ושיעור הבדיקות החיוביות לקורונה ממשיכים לרדת. גם הממוצע השבועי של מספר החולים החדשים במצב קשה ושל מספר המתים הצטמצם ביחס לשבוע שעבר. עם זאת, היקף התחלואה עדיין גבוה מאוד באופן מוחלט. באמ"ן מציינים כי מיעוט הבדיקות בסוף השבוע ובדיקות הסקר הרבות משפיעות על הנתונים.
עוד ציינו כי בשבועות האחרונים ניכרת תמותה עודפת משמעותית של מאות נפטרים ביחס לשנים קודמות מחודש אוגוסט ואילך. באמ"ן ממליצים על יציאה מהסגר בקצב איטי יותר מהמתוכנן כרגע. עוד המליצו על סגרים דיפרנציאליים והשארת תחומי עיסוק מסוימים סגורים לזמן רב, תוך פיצוי הולם.
שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס אתמול במהלך סיור באריאל לפתיחת תלמודי התורה חרף הנחיות הקורונה ואיים לשלול מאותם מוסדות תקציבים: "שלא יתלוננו אחר כך שהמדינה מתעללת בהם".
אדלשטיין איים בקנסות למוסדות שפתחו
(צילום: לע"מ)

לדברי אדלשטיין, "אין לי ספק שהסגר הקשה לא עבר כלאחר יד אצל הרבה מאוד משפחות. אנשים התקשו בפרנסה, הילדים הקטנים בבית, הקושי ברור. אבל לצד זאת צריך לראות את המספרים – אנחנו בשיא התחלואה, ממספרים שפשוט אי אפשר לחיות לצדם הגענו לאחוזים סבירים.
"אתמול שלושה וחצי אחוז מהבדיקות שנעשו לגילוי הנגיף חזרו חיוביות – אמנם מעט בדיקות, אבל רואים בבירור את הירידה בתחלואה ובחולים הקשים".
אדלשטיין הוסיף: "פתחנו את החינוך לגילאים אפס עד שש. אנחנו עשינו וממשיכים לעשות סקר גננות, וצמצמנו את עניין הגננת המחליפה כדי לצמצם מגעים".
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול: "אנחנו במאמץ גדול מאוד להמשיך את ההצלחה הגדולה של הסגר. אנחנו רוצים את כיבוד הכללים ברחבי הארץ, ואני ער לכך שיש לנו אתגר גדול. קודם כל אנחנו צריכים למנוע את הזליגה של התחלואה מהערים האדומות, לא נשארו הרבה. מספרן ירד וזה דווקא כתוצאה מזה שכן כיבדו את הכללים.
"אני קורא לכל ראשי הרשויות בציבור החרדי לקיים את הכללים ולדאוג שהם יכובדו. אבל בכל מקרה, נצטרך לעשות גם אכיפה. הגברת האכיפה זה כולל גם להבטיח שהסגרים מהודקים. אנחנו ניתן קנסות ככל שהדבר נדרש. אני הייתי שמח שהדבר הזה ייעשה בהתנדבות ובהבנה הדדית, כי המטרה שלנו לדאוג לכל אזרחי ישראל. כולם. בלי יוצא מן הכלל".