שלוש גזרות, שתי תקיפות וחיסול כפול: השנה החולפת לוותה בסבבי הסלמה בדרום ובעליית המתח הביטחוני בצפון. שלושה סרטונים המתעדים ירי בפעילות מבצעית שנחשפים לראשונה ב-ynet, מציגים זווית אחרת של השקט הביטחוני המתוח בתקופה האחרונה. כך נראו הפעמים האחרונות שבהן צה"ל התנגש עם אויביו.

תיעוד: שלוש גזרות, שתי תקיפות וחיסול כפול
(צילום: דובר צה"ל)

בשנה האחרונה צה"ל המשיך למקד את המאמצים במה שמכונה המב"מ (המערכה שבין המלחמות) – מבצעי תקיפה חשאיים ברובם שנועדו לסכל את ההתעצמות של חמאס ברצועה ושל חיזבאללה וכוחות "קודס" האיראניים בסוריה. האתגר המרכזי הוא לדאוג שכל מהלומה כזו לא תגלוש לכדי הידרדרות שתוביל למלחמה.
סדרה של תקיפות משמעותיות בסוריה יוחסו לישראל בשנה האחרונה, כולל נגד מטרות של חיזבאללה בשבועות האחרונים. החשש המרכזי הוא מפני תקיפות תגובה מסוריה או מלבנון. גם ביהודה ושומרון לא שקט בעקבות הדיבורים על סיפוח מתקרב, וברצועת עזה עלולה עסקת חילופי השבויים לעורר מחדש את השטח.
סיכום תקיפותסיכום תקיפות
(צילום: דובר צה"ל)

פגיעה כירורגית בעמדת חיזבאללה

בשבועות האחרונים, מתוך שורה של תקיפות שיוחסו לחיל האוויר בסוריה, נבלעה לפחות תקיפה אחרת חריגה, סמוכת גבול, בגולן הסורי. ככל הנראה מדובר בעמדות תצפית ואיסוף מודיעין של חוליות חיזבאללה או כוחות איראניים שנפרסו מול הגבול בגולן, בניסיון נוסף לבסס חזית בקו המגע עם ישראל.
פגיעה כירורגית בעמדת חיזבאללה
(צילום: דובר צה"ל)
בפעמים הקודמות, כמו בנובמבר אשתקד, זה הסתיים בגל של תקיפות שכלל גם עמדת תצפית בדרום הרמה הסורית, ליד משולש הגבולות עם ירדן. מסוק קרב אפאצ'י של חיל האוויר שיגר טיל הלפייר מדויק, ובאמצעות פגיעה כירורגית העמדות הושמדו כליל.
התקיפה הייתה חלק מגל תקיפות, גם בעומק סוריה באמצעות מטוסי קרב, בתגובה לירי רקטות לעבר החרמון, כמה ימים קודם לכן.
את העמדות הלא מאוישות הקימה תשתית משותפת לכוח חיזבאללה, שמנסה להתפרס בגולן הסורי בסיוע איראני ובחסות סוריה. לאחר התקיפה חלה תפנית בהתנהגות כוח חיזבאללה באזור, שגילה כי סודותיו נחשפו והוא פגיע וחדיר.
סיכום תקיפות צה"ל- תקיפה של מוצב צבאי בגולן הסוריסיכום תקיפות צה"ל- תקיפה של מוצב צבאי בגולן הסורי
עמדות חיזבאללה בגולן הסורי. ניסיון לבסס חזית בקו המגע עם ישראל
(צילום: דובר צה"ל)
סיכום תקיפות צה"ל- תקיפה של מוצב צבאי בגולן הסוריסיכום תקיפות צה"ל- תקיפה של מוצב צבאי בגולן הסורי
תקיפת העמדות בגולן הסורי
(צילום: דובר צה"ל)
עם זאת, בפיקוד הצפון מעריכים שניסיונות חיזבאללה לחדש תשתיות איסוף מידע על מוצבי צה"ל והסיורים בגבול, לקראת תקיפתם העתידית, לא פסקו והם חודשו במרחבים אחרים מול הגבול.
"התקיפה הייתה חלק מתוכנית מגירה שהכנו מראש, עם בנק מטרות ויעדים מעודכן ורלוונטי", הסביר קצין מהאוגדה המרחבית "הבשן" שחולשת על הגבול, ושקציניה הובילו את המבצע.

"המארב הכי קצר בהיסטוריית איו"ש"

שבע דקות. זה פרק הזמן שנמשך מארב לתפיסת מחבל באוקטובר לתפיסת מחבל שהשליך בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראליים סמוך ליישוב תקוע, מדרום לבית לחם. מחבל מכפר סמוך, בן 40 בעל עבר ביטחוני, הגיע לכביש הקרוב והשליך במשך כמה ערבים בקבוקי תבערה מלאים בחלקי מתכת לעבר מכוניות ישראליות ממש מטווח אפס.
המארב הכי קצר בהיסטוריית איו"ש
(צילום: דובר צה"ל)
כוח איסוף קרבי מגדוד התצפיות "ניצן" של פיקוד המרכז פרס מארב במטרה ללכוד את המחבל, לאחר שהוא הצליח להתחמק מהמצוד המודיעיני שהתנהל אחריו. המחבל פעל בשעות שונות ובכל פעם נמלט לכיוון אחר לאחר שביצע את מעשיו, שבאורח נס הסתיימו ללא נפגעים בגוף.
הלוחמים ניתחו את מרחב הפעולה, תכננו כמה נקודות שבהם ניתן יהיה לסגור על המחבל אם יהיה זיהוי ודאי, ובשעת ערב מוקדמת הם נפרסו בחשאי בשטח.
סיכום תקיפות צה"ל- סמוך לתקוע, גזרת בית לחםסיכום תקיפות צה"ל- סמוך לתקוע, גזרת בית לחם
המחבל מיידה בקבוקי תבערה לעבר מכוניות ישראליות בכביש
(צילום: דובר צה"ל)
סיכום תקיפות צה"ל- סמוך לתקוע, גזרת בית לחםסיכום תקיפות צה"ל- סמוך לתקוע, גזרת בית לחם
הלוחמים מסתערים על המחבל
(צילום: דובר צה"ל)
בחלוף דקות בודדות זיהתה תצפיתנית את המחבל מתקרב לכביש עם חפצים חשודים בידו והזניקה את הכוח שהיה במארב סמוך בשיחים. הלוחמים הסתערו על המחבל, הבחינו שהוא מדליק את בקבוקי התבערה ועצרו אותו רגע לפני שהשליך את הבקבוק התבערה לעבר הרכבים הישראליים.
"הוא היה בהלם שלכדנו אותו. הוא לא התנגד והרים ידיים", סיפר אחד הקצינים בגדוד. "בשקית שלו מצאנו בקבוקי תבערה מוכנים להשלכה מלאים בבנזין וברגים, להעצמת הפיגוע שיזם".

חיסול על האופנוע בדרך לגדר המערכת

25 פעילי טרור חוסלו וכ-100 מטרות צבאיות הושמדו במהלך מבצע "חגורה שחורה", שנמשך אמנם יומיים בלבד אך נחשב להצלחה ישראלית, בעיקר בשל התכנון והיוזמה של צה"ל. המבצע החל עם חיסולו של בהא אבו אל-עטא, מבכירי המפקדים הצבאיים של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה בנובמבר.
חיסול בדרך לגדר המערכת
(צילום: דובר צה"ל)
בפיקוד הדרום שייפו במבצע יכולת שנשחקה בשנים האחרונות ומוגדת "חופת אש" – תאי תקיפה באוגדת עזה או בבסיס הפיקוד בבאר שבע, שבהם נסגרים בתוך דקות מעגלי מודיעין ותקיפה של מחבלים, זמן קצר לפני או אחרי ששיגרו רקטות או ביצעו פיגוע בסמוך לגדר המערכת.
סיכום תקיפות צה"ל- רצועת עזה, מבצע חגורה שחורהסיכום תקיפות צה"ל- רצועת עזה, מבצע חגורה שחורה
כלי הטיס "מתביית" על שני פעילי הג'יהאד האיסלאמי
(צילום: דובר צה"ל)
סיכום תקיפות צה"ל- רצועת עזה, מבצע חגורה שחורהסיכום תקיפות צה"ל- רצועת עזה, מבצע חגורה שחורה
הפגיעה המדויקת בפעילי הג'יהאד בדרכם לגדר המערכת
(צילום: דובר צה"ל)
באחד המקרים, קציני המודיעין של פיקוד הדרום עקבו אחרי שני פעילי ג'יהאד שהיו בדרכם לבצע פיגוע סמוך לגדר המערכת, בשיאה של ההסלמה. מזל"ט עקב אחר תנועתם על גבי אופנוע בלב רצועת עזה.
"אימתנו אותם מודיעינית והם היו בגדר של פצצה מתקתקת", סיפר השבוע ל-ynet אל"מ א', מפקד מרכז האש של פיקוד הדרום. "זה קרה בשעות הבוקר, לאור יום, בשטח עירוני בצפון הרצועה. בזכות שיתוף הפעולה בין יכולות האש, המודיעין וחיל האוויר, הגענו לסיכול מדויק וקטלני של השניים ללא פגיעה באזרחים בלתי מעורבים".