הנזק מהרקטה בשדרות, הלילה
(צילום: רועי עידן)

אחרי מטחי הרקטות לעבר ישראל ביממה האחרונה, שכללו 12 שיגורים ושלושה גלי תקיפות ברצועת עזה - המתיחות בדרום מגיעה לשיא. בצה"ל נערכים לקראת סבב הסלמה אפשרי - ובמקביל להערכת מצב שנערכת הבוקר (שישי) בפיקוד הדרום, נאסר על החקלאים בעוטף לעבוד סמוך לגדר הגבול.
במטח האחרון, ב-02:31, נפגע ביתו של שלמה מלכה, תושב שדרות. בשיחה עם ynet שחזר מלכה על שאירע: "בני היה במסיבת יום הולדת והפגיעה הייתה בדיוק בחדר שלו. מזל שהוא ושאר הילדים לא היו פה. זו מציאות עגומה".
מלכה, שחי 59 שנים בשדרות, היה שקוע בשינה בעת הירי. לדבריו, הוא לא שמע התרעת צבע אדום. "פתאום שמענו פיצוצים והרחנו עשן. רצנו לממ"ד. אחרי שיצאנו - ראינו את ההרס". הוא הוסיף כי אשתו לקתה בחרדה. "הממ"ד בלם את הנזק שיכול היה להיגרם". בנוגע לצעדי ההמשך וסבב ההסלמה האפשרי שבדרך הוא אמר: "אני משאיר את זה לצה"ל".
בתקיפה האחרונה ברצועה, שבוצעה סמוך ל-06:00, תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל יעדים של חמאס בדרום הרצועה. "‫במהלך התקיפה הותקפו תשתיות תת-קרקעיות של ארגון הטרור", נמסר מדובר צה"ל. "התקיפה בוצעה בתגובה לשבע הרקטות ששוגרו משטח רצועת עזה לשטח ישראל בלילה. שישה שיגורים יורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית".
בדובר צה"ל הדגישו כי "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל והוא ערוך ומוכן לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל ובריבונותה. חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".
יירוטים בשמי שדרות

במטח האחרון, שאירע ב-02:31 וכוון לשדרות ולקיבוצים ניר עם ואיבים. שלוש נפגעות חרדה טופלו בבית שנפגע, ואישה שנחבלה בדרך למרחב המוגן בעיר טופלה גם היא. בשלב זה, למרות הנזק הכבד בבית שנפגע, לא ידוע אם הרקטה שלא יורטה היא זו שפגעה בו ישירות, או שמדובר בתוצאה של יירוט שרסיסיו פגעו בחוזקה בבית.
שבע הרקטות שוגרו לאזור שדרות במקביל לתקיפה השנייה של צה"ל ברצועה, שבוצעה בתגובה למטח אחר שאירע כמה שעות קודם לכן, לעבר הקיבוצים עין השלושה וכיסופים שבמועצה האזורית אשכול. אמש שוגרו כמה רקטות נוספות, אך הן נפלו סמוך לגדר הגבול ולא ברור עדיין מאיזה צד.

6 צפייה בגלריה
פגיעה בית שדרתו
פגיעה בית שדרתו
הבית שנפגע בשדרות
(צילום: רועי עידן)
6 צפייה בגלריה
פגיעה בית שדרות
פגיעה בית שדרות
(צילום: רועי עידן)
זו היממה העשירית ברציפות שבה צה"ל תקף ברצועה בתגובה להפרחת הבלונים ושיגור הרקטות. מרבית התקיפות היו אוויריות, ושתיים מהן בוצעו באמצעות טנקים.

חמאס: "לא נהסס לנהל מערכה עם ישראל"

בחמאס בירכו הבוקר על כך ש"ההתנגדות הפלסטינית לקחה על עצמה להגן על העם והאינטרסים שלו, ולהגיב ישירות להסלמה והמשך המצור על עזה. תגובת ההתנגדות מבהירה שהיא המגן עבור העם הפלסטיני, והיא לא תהסס לנהל מערכה עם ישראל אם ההסלמה וההפצצות יימשכו".
עוד אמרו בחמאס, כי "על ישראל לשאת בתוצאות ולשלם את המחיר על המשך התוקפנות על עזה, הידוק המצור, שיבוש חיי התושבים והפצצת מתקני ההתנגדות".
מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, שנמצא בטורקיה, אמר אתמול בריאיון לתקשורת המקומית כי אם ישראל לא תיענה לדרישות הארגון, ישנה אפשרות שתיפתח מערכה. "אנחנו ממתינים לתשובות על הדרישות שלנו שאותם העבירה משלחת המודיעין המצרי לישראל", אמר.
6 צפייה בגלריה
זירת נפילת הרקטה בשדרות
זירת נפילת הרקטה בשדרות
הבית שנפגע בשדרות
(צילום: דוברות המשטרה)
6 צפייה בגלריה
זירת נפילת הרקטה בשדרות
זירת נפילת הרקטה בשדרות
זירת הפגיעה בשדרות
(צילום: דוברות המשטרה)
6 צפייה בגלריה
שדרות פגיעה ירי עזה
שדרות פגיעה ירי עזה
כוחות מחוץ לבית שנפגע
(צילום: רועי עידן)
6 צפייה בגלריה
יירוט שדרות ירי רקטות
יירוט שדרות ירי רקטות
יירוטים מעל שדרות
כמו כן, חמאס פרסם אתמול סרטון ובו מסר מאיים על ישראל, לפיו חמאס לא יהסס לשגר רקטות וטילי נ"ט לעבר ישראל אם צה"ל ימשיך בתקיפות ברצועת עזה. ניתן להניח כי חמאס פרסם את הסרטון על רקע איומים ישראליים עקיפים וישירים בימים האחרונים, שלפיהם ההנהגה המדינית והביטחונית בישראל בוחנת את השבת מדיניות החיסולים לרצועת עזה.
הסרטון שפרסם חמאס

הסרטון של חמאס התבסס על נאומו של סגן המנהיג בעזה, חליל אל-חיה, שאמר ביום רביעי: "הפצצה תיענה בהפצצה, טילים ייענו בטילים, הרג ייענה בהרג". אל-חיה אמר כי האיומים של ישראל אינם מפחידים את הפלסטינים, וכי "ידה של ההתנגדות נמצאת על ההדק".
זמן קצר לאחר איומיו, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "חמאס יעשה טעות גדולה מאוד אם הוא ימשיך. לא חסכנו בשום אמצעי, לרבות במקרה הצורך של התפתחות המערכה, גם של סיכולים ממוקדים, וגם היום אין לנו מגבלה כזאת".