המחאה בביירות
(צילום: רויטרס )
נשיא צרפת עמנואל מקרון עומד היום בראש ועידה וירטואלית לגיוס כספים ללבנון. בפתיחת הוועידה אמר מקרון שמעצמות העולם חייבות לסייע ללבנונים אחרי האסון בביירות. "עתידה של לבנון נמצא על כף המאזניים", הדגיש. "אנחנו חייבים לפעול במהירות וביעילות כדי שהסיוע יגיע ישירות למי שזקוקים לו".
מקרון היה המנהיג הראשון של מדינה זרה שמבקר בביירות אחרי האסון. בביקור בשבוע שעבר הוא הבטיח להעביר למדינה סיוע הומניטרי – והדגיש את החשיבות שבשינוי פוליטי בלבנון המפולגת. "אני מבטיח לכם שהסיוע לא יגיע לידיהם של המושחתים", אמר מקרון ללבנונים שבירכו אותו, וקראו לו לסלק את השלטון המקומי. מקרון קיבל על עצמו את תפקיד האיש שיוביל את מאמצי הסיוע ללבנון הקורסת - החלטה שהתקבלה ברגשות מעורבים בלבנון.
התפרעויות בביירותהתפרעויות בביירות
התפרעויות אתמול בביירות
(צילום: רויטרס)

התפרעויות בביירותהתפרעויות בביירות
(צילום: EPA)

התפרעיות בביירותהתפרעיות בביירות
(צילום: רויטרס )
בוועידה היום הוסיף נשיא צרפת שהצעת הסיוע כוללת תמיכה בחקירה עצמאית ושקופה של הפיצוץ שהיה ביום שלישי בנמל בביירות. מניין קורבנות האסון עומד על 158 בני אדם וכ-6,000 פצועים. 60 איש עדיין נעדרים. יותר מרבע מיליון איש איבדו את בתיהם בעקבות הפיצוץ, שהיה בעיצומו של המשבר הכלכלי הקשה בלבנון בעשרות השנים האחרונות.
מדינות רבות בעולם הציעו בשבוע שעבר סיוע הומניטרי ללבנון. מקרון הזכיר בוועידה שגם ישראל הביעה נכונות לעזור, ואמר שהקהילה הבינלאומית מחויבת לסייע ללבנון אחרי האסון בנמל. "התפקיד שלנו הוא לעמוד לצדם", אמר מקרון. בסביבתו של מקרון סירבו אתמול להציב יעד ברור לוועידה. גורם שמקורב לנשיא צרפת אמר שדרוש סיוע דחוף שנועד לבנייה, מזון, ציוד רפואי, בתי חולים ובתי ספר. גם דונלד טראמפ משתתף בוועידה. "כולם רוצים לעזור!", צייץ לקראת האירוע.
נשיא צרפת עמנואל מקרון ביירות עם תושבים אחרי אסון ה פיצוץ ב נמלנשיא צרפת עמנואל מקרון ביירות עם תושבים אחרי אסון ה פיצוץ ב נמל
מקרון מחבק לבנונית בביקור בביירות
(צילום: AFP)

נשיא צרפת עמנואל מקרון ביירות עם תושבים אחרי אסון ה פיצוץ ב נמלנשיא צרפת עמנואל מקרון ביירות עם תושבים אחרי אסון ה פיצוץ ב נמל
(צילום: AFP)
ממשלת ספרד הודיעה כי תשלח ללבנון חבילת סיוע שתכלול תרופות וציוד רפואי וכן 10 טון חיטה. ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס אמר בהצהרה כי "לבנון תזדקק לתמיכה רבה כדי להתמודד עם הנזק".
גם בריטניה התחייבה להעביר סיוע של כ-20 מיליון פאונד למזון ותרופות, בנוסף לחמישה מיליון פאונד שכבר הודיעה שתעביר. כספי הסיוע יועברו לתוכנית המזון של האו"ם. בנוסף תשלח בריטניה צוותי רפואה וספינה של הצי המלכותי שתסייע להעריך את היקף הנזק שנגרם בעקבות הפיצוץ.
כיתוב: ועידה סיוע גיוס כספים לבנון פיצוץ ביירות עמנואל מקרוןכיתוב: ועידה סיוע גיוס כספים לבנון פיצוץ ביירות עמנואל מקרון
"חייבים לפעול במהירות". מקרון בוועידה
(צילום: AP)
כיתוב: ועידה סיוע גיוס כספים לבנון פיצוץ ביירות דונלד טראמפכיתוב: ועידה סיוע גיוס כספים לבנון פיצוץ ביירות דונלד טראמפ
טראמפ בוועידה הבינלאומית
(צילום: EPA)
בלבנון נערכים ליום נוסף של הפגנות נגד השלטון. המפגינים, שאתמול התעמתו עם שוטרים ופרצו לכמה משרדי ממשלה בביירות, מבהירים שהמחאה שלהם רק החלה. "תכינו את הגרדום, מכיוון שהכעס שלנו לא הסתיים ביום אחד", נכתב באחת ההודעות של המפגינים שפורסמה ברשתות החברתיות.
הסימנים מראים שגורמים במדינה ידעו במשך תקופה ארוכה על "הפצצה המתקתקת" שאוחסנה שש שנים בנמל ביירות – 2,750 טונות של אמוניום חנקתי. הלבנונים הזועמים מאשימים את השלטון ברשלנות שהובילה לאסון, וקוראים לממשלה להתפטר. "תתפטרו או שתיתלו", נכתב בשלטים של המפגינים אתמול בביירות. ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב אמר שהוא יציע להקדים את הבחירות כדרך להיחלץ מהמשבר. הממשלה שלו תדון מחר בהצעה.
ההפגנות בביירותההפגנות בביירות
ההפגנות בביירות
(צילום: AP)

ההפגנות בביירותההפגנות בביירות
(צילום: רויטרס)
עשרות אנשים נפצעו בהפגנות אתמול בביירות, שהיו הגדולות מאז המחאה באוקטובר – אז נהרו המונים לרחובות במחאה על השחיתות הממשלתית והמצב הכלכלי. כ-10,000 מפגינים הגיעו בשבת לכיכר השהידים בביירות. הכיכר הפכה לשדה קרב בין השוטרים למפגינים שניסו לפרק מחסומים מחוץ לבניין הפרלמנט. חלק מהמפגינים הסתערו על משרדי ממשלה ועל סניפי בנק.
השוטרים השתמשו בגז מדמיע נגד המפגינים, שהשליכו לעברם אבנים וזיקוקים. שוטר נהרג ועוד כמה שוטרים נפצעו בעימותים בין הצדדים. הצלב האדום מסר שהוא טיפל ב-117 פצועים בזירה ושעוד 55 פונו לבית החולים. היום נראו חיילים חמושים בכיכר השהידים, ממתינים למפגינים שצפויים להגיע.
הריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנוןהריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנון
ההריסות אחרי הפיצוץ
(צילום: AFP)

נזקי הפיצוץ בלבנוןנזקי הפיצוץ בלבנון
(צילום: רויטרס)
הרחוב הלבנוני דורש מהפוליטיקאים לקחת אחריות ולהתפטר אחרי המחדל בנמל. "אנשים צריכים לישון ברחובות ולהפגין נגד הממשלה עד שהיא תיפול", אמרה מיה חבלי, עורכת דין, בזמן שהיא צופה על הנמל. גורם ביטחוני בלבנון אמר היום שהפיצוץ בנמל יצר מכתש בעומק של 43 מטר. המכון הגיאולוגי האמריקני מסר שהפיצוץ האדיר, שהורגש ברחבי לבנון ונשמע גם בקפריסין, שקול לרעידת אדמה בעוצמה 3.3.
הפטריארך המרוני של לבנון, בישרה בוטרוס אל-ראי, אמר היום שהממשלה הלבנונית צריכה להתפטר אם לא תוכל "לשנות את הדרך שבה היא מנהיגה" את המדינה. "התפטרות של חבר פרלמנט או שר זה לא מספיק, כל הממשלה צריכה להתפטר אם היא לא מסוגלת לעזור למדינה להתאושש", אמר הפטריארך בדרשה שנשא היום.
הריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנוןהריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנון
נמל ביירות, היום
(צילום: AFP)

הריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנוןהריסות  פיצוץ נמל ביירות לבנון
(צילום: AFP)
בעקבות הזעם הציבורי הודיעה הבוקר שרת התקשורת הלבנונית, והדוברת של הממשלה, על התפטרות. היא השרה הראשונה שעוזבת את הממשלה אחרי האסון. לפי דיווחים בלבנון שרים נוספים עשויים להתפטר. ביממה האחרונה התפטרו חמישה מ-128 חברי הפרלמנט הלבנוני.
שרת התקשורת, מנאל עבד א-סמד, אמרה בהודעת ההתפטרות שלה: "השינוי הנדרש והכוונה לממש את רצון העם לא הושגו. השאיפות שלנו לא הושגו לאחר האסון שהיכה בביירות, שזעזע את האומה, את הלבבות ואת השכל. לשם היענות לרצון העם לשינוי, אני מגישה את התפטרותי מהממשלה, ומאחלת למולדתנו האהובה, לבנון, לשוב לגדולתה במהרה. להשיב את האחדות, היציבות והשגשוג. תחי לבנון".