האזור שבו סוכל פיגוע בגבול לבנון

הכוננות בצפון נמשכת, גם לאחר סיכול הפיגוע בהר דב: היום (ג') אחר הצהריים נמסר מדובר צה"ל כי הצבא החליט על תגבור של פיקוד הצפון במערכות של אש מתקדמות, וכן בכוחות איסוף קרבי ובכוחות מיוחדים.
פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מציין כי מדובר בין היתר בכוחות קרקעיים מיוחדים מחטיבת הקומנדו, שיידרשו לפעול אם חיזבאללה ינסה להשתלט על מוצב או אם ישראל תחליט לפעול בלבנון. בינתיים, גם שר הביטחון בני גנץ העביר אזהרה לחיזבאללה ואמר כי "לישראל יכולת אינסופית, ונדע להשתמש בה".
גנץ סייר היום בבסיס נבטים יחד עם מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין. במסגרת הסיור הוא קיבל סקירה על הפעילות המבצעית של חיל האוויר והאתגרים השונים בחיל. גנץ נפגש גם עם חיילים במערך הטכני תומך הלחימה.
תקיפת צה"ל בלבנוןתקיפת צה"ל בלבנון
התקיפה של צה"ל בלבנון, אתמול
(צילום: EPA)
בני גנץ בסיור בבסיס נבטיםבני גנץ בסיור בבסיס נבטים
שר הביטחון בנבטים
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
בני גנץ בסיור בבסיס נבטיםבני גנץ בסיור בבסיס נבטים
גנץ בסיור בבסיס נבטים
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"אני מציע לכל מדינות האזור, קרובות ורחוקות, איראן, לבנון, סוריה או כל מי שמעורב בטרור לזכור - יש למדינת ישראל יכולת אינסופית ונדע להשתמש בה", אמר שר הביטחון.
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שסייר גם הוא היום בצפון, אמר: "הפעולה אתמול הייתה חשובה, היא מנעה חדירה לשטחנו. אני לא מציע למישהו לנסות את צה"ל או את מדינת ישראל. אנחנו נחושים להגן על עצמנו".
מפת אזור התקריתמפת אזור התקרית
עוד אמר נתניהו, שערך היום הערכת מצב באזור, כי הוא "מציע לחיזבאללה לקחת בחשבון את העובדה הפשוטה הזאת. ישראל ערוכה לכל תרחיש".
בינתיים, בלבנון, ראש הממשלה חסן דיאב האשים את ישראל בניסיון "לשנות את כללי העימות" וטען כי הפעולה של צה"ל הייתה "הסלמה צבאית" שהפרה את ריבונות ארצו. גם הנשיא מישל עון הוסיף כי "מה שקרה אתמול מהווה איום על היציבות בדרום לבנון, בייחוד מאחר שמועצת הביטחון תדון בקרוב בחידוש התפקידים של יוניפי"ל באזור". שר החוץ הלבנוני טען כי הוא מתכוון להתלונן למועצת הביטחון של האו"ם על חילופי האש אתמול.
שלט עם פניו של חסן נסראללה בלבנוןשלט עם פניו של חסן נסראללה בלבנון
שלט עם פניו של חסן נסראללה בלבנון
(צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל גבול לבנוןכוחות צה"ל גבול לבנון
כוחות צה"ל בגבול לבנון
(צילום: AP)
ישראל העבירה אמש מסרי הרגעה והרתעה לגורמים הבינלאומיים, והדגישה שאין בכוונתה להסלים את המצב הביטחוני הרגיש. עם זאת, בירושלים הדגישו כי אם המצב ידרוש זאת - ישראל ערוכה ל"מהלומה כואבת", וכי סוריה ולבנון אחראיות למתרחש, בעוד שאיראן היא זו שמובילה זאת.
בחיזבאללה הכחישו את מעורבותם באירוע, חרף ההערכות לפיגוע נקמה על מות הפעיל בסוריה בשבוע שעבר, ומסרו אתמול כי "נראה שהפחד שהצבא הישראלי והתושבים בצפון חיים בו, יחד עם מצב הכוננות הגבוה והחשש מהתגובה של ההתנגדות על חיסול הפעיל עלי כאמל מוחסן, ביחד עם חוסר היכולת לדעת מה מתכננים בהתנגדות, גרמו לאויב לנקוט בצעדים באופן לחוץ בשטח ובתקשורת".